Hlavní stránka NK 1/2001 Bulletinplus

Workshop projektu MASTER

 Ve dnech 16.-17. února 2001 se v Národní knihovně ČR konal workshop projektu MASTER (Manuscript Access through Standards for Electronic Records). Jeho cílem bylo seznámit širší středoevropskou odbornou veřejnost s výsledky práce, k nimž dospěli partneři projektu.
Průběh workshopu, kterého se zúčastnili kolegové a kolegyně z Česka, Chorvatska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska, spočíval v nácviku používání vytvořeného standardu pro popis rukopisů a v nácviku práce se softwarem vytvořeným či adaptovaným za tímto účelem. Pražský workshop je součástí celé řady obdobných akcí, které od února do června 2001 proběhly, probíhají nebo budou probíhat v řadě evropských zemí (Itálie, Litva, Francie, Nizozemsko, Dánsko, Bulharsko, Velká Británie), a které mají zaručit rozšíření standardu do té míry, aby se stal běžně užívaným a obvyklým, a tím umožnil integraci rukopisné práce v nadnárodním měřítku. Pražský workshop je prvním krokem k rozšíření a obohacení spolupráce ve středoevropském měřítku v tomto směru a jeho výsledky vzbuzují naději, že se podaří učinit i kroky další; ty by měly spočívat ve snaze o vybudovaní rozsáhlého souborného, sdruženého či společného katalogu rukopisů, který by vykročil za institucionální i politické hranice, a jenž by harmonizoval existující rozdíly v pojetí rukopisné práce mezi jednotlivými národními školami. Tím by měla být v budoucnu odstraněna hlavní překážka hlubšího poznání rukopisného materiálu a zejména jeho funkce v rámci souhry vývoje technologie a kultury.

PhDr. Zdeněk Uhlíř

 


Soužití knihy a internetu

Společnosti Národní knihovny ČR a Národní knihovně ČR se podařilo otevřít zajímavé téma. Poslední březnové úterý pozvaly do Zrcadlové kaple Klementina spisovatele, vydavatele internetových stránek, knihovníky a informatiky, nakladatele, představitele vědy a novináře, aby se podělili se dvěma sty účastníků - knihovníků, informatiků, studentů a ostatních zájemců - o své poznatky týkající se tématu. Seminář otevřel ministr kultury Pavel Dostál optimistickými slovy, že smrt knihy a gutenbergovské civilizace se nekoná a kultura psaná může žít vedle kultury vizuální, důležitý je především jejich obsah a mravní náboj.
Ve třech blocích: Čeština, autoři, vydavatelé a internet; Informatici a internet a Informační služby nejen v knihovnách hovořili spisovatelé Pavel Hajný, Milan Uhde, Ludvík Vaculík, nakladatel Miroslav Vejlupek,

přírodovědec Ivan Havel, publicista a internetový vydavatel Ondřej Neff, vysokoškolský pedagog Rudolf Vlasák, zástupci knihoven Stanislav Kalkus, Bohdana Stoklasová, Adolf, Knoll, Martin Svoboda, Františka Vrbenská, pracovník Českého rozhlasu Miroslav Bobek. Moderoval Jakub Železný. Seminář zahájil a zakončil ředitel Národní knihovny ČR Vojtěch Balík.
Téměř ve všech příspěvcích se opakovala naléhavá otázka:
Přežije kniha bouřlivý nástup internetu? Jestliže ano,  jakých podob a forem jejich vzájemné koexistence se můžeme nadít? Odpovědi byly různé, od optimistických přes střízlivě kritické, až po zamítavou. Internet a kniha mají i mnoho společného, jako paralelní život dvou bratranců jednoho rodu, blízkého genetického vybavení, žijících však odděleně, občas se navštěvujících a vzájemně se tolerujících.
Kniha i internet jsou takové, jací jsou jejich autoři, nakladatelé, vydavatelé, zadavatelé internetových stránek.
S jazykovými prohřešky se setkáváme u obou stejně tak, jako s příspěvky vysoké estetické i morální úrovně či se škváry.
Obavy, že internet pohltí knihy, můžeme přirovnat k někdejším prognózám, že fotografie zahubí malířství, film divadlo, video kina. A přece dnes existují vedle sebe jako samostatné a svébytné informační a umělecké žánry.
K přednostem internetu patří beze sporu skutečnost, že anuluje vzdálenost a krátí čas, umožňuje propojení ohromného počtu lidí najednou.
K přednostem knihy patří zase její větší schopnost uchovávat informace a podávat trvalé svědectví o našem životě a čase.
Ani u internetových fanoušků nemizí spotřeba papíru, spíše naopak. Stahují si zajímavé texty a obrázky, což jen dokazuje, že psaná kniha žije i v nových podmínkách, a že potřeba knihu “mít” je věčná.
A knihovny? I když se bez internetu neobejdou, stejně tak se neobejdou ani bez přísunu a výměny knih, časopisů a tištěných katalogů, což pro internetový boom někdy zaostává. Na semináři zazněla i slova znalce, že v USA je možno pozorovat v knihovnictví i jistý “ústup” od internetu.
Má-li dnes vydávání knih své potíže, nevyhne se jim ani internet – problémy s autorskými právy i stále narůstající náklady za připojení a provoz. Hrozilo-li dříve knihám, že byly páleny na hranicích, internet má své počítačové piráty a nejrůznější viry.
Zazněla-li v posledním příspěvku utěšující slova, že papír přežije elektronický záznam, nešlo o projev nějak vyhraněně konzervativní.
Žijeme v době knihy a internetu. Jejich koexistenci při rozumnosti “obou stran” nic nebrání.
Co říci na závěr? Sluší se poděkovat organizátorům, jmenovitě předsedkyni Společnosti spisovatelce Lence Procházkové, paní Evě Novotné z Národní knihovny a všem diskutujícím za nevšední a inspirativní zážitek.

Zdeněk Janík

 

Předchozí stránka Obsah Další stránka