Hlavní stránka NK 3/2000 Bulletinplus

Projekt Handbuch der deutscher historischer Buchbestände in Europa

PhDr. Vlasta Faltysová
Národní knihovna ČR

Odborné redakční a koordinační pracoviště projektu v Národní knihovně ČR dokončilo práce na dalších dílech Příručky německých historických knihovních fondů.
Do rukou odborné veřejnosti se dostává svazek Praha (ve dvou dílech 1.1. a 1.2.), který důstojně završil popis historických fondů ve vybraných knihovnách České republiky. Tím je na našem území projekt ukončen.
Cílem tohoto mezinárodního projektu s ústřední redakcí na Vestfálské Wilhelmově univerzitě (Westfälische Wilhelms- Universität) v Münsteru financovaného nadací Volkswagen Stiftung (Hannover) je získat přehled zejména o jazykově a provenienčně německých historických knihovních fondech v evropských ne německy mluvících zemích od počátku knihtisku do konce 19. století. Výsledkem této náročné heuristické a badatelské práce je stejnojmenná edice, vydávaná renomovaným nakladatelstvím Olms-Weidmann v letech 1997-2000, obsahující deset knižních svazků. V této "evropské" řadě nejsou zahrnuty německy mluvící země Německo a Rakousko, kterým jsou věnovány samostatné řady, a to Handbuch der historischen Buchbestände in Deutschland s 26 svazky z let 1992-2000 a Handbuch der historischen Buchbestände in Österreich se 4 svazky vydanými v letech 1994-1997.
Informace o existenci relevantních historických fondů na našem území byly od roku 1992 shromažďovány a zpracovány ve spolupráci s vybranými institucemi v   Čechách a na Moravě a postupně vydány jako čtyři samostatné svazky encyklopedické knižní řady. Zahrnuto je na 300 významných knihoven, archivů a dalších sbírkových institucí. Popis obsahuje vždy historii fondu, jeho obsahovou strukturu a dále kvantitativní a jazykové rozložení po stoletích.

Počet odborníků, kteří se práce zúčastnili, přesahuje stovku.
V roce 1997 vyšel svazek 2, věnovaný zámeckým, palácovým a hradním knihovnám ve správě Národního muzea (garantem za zpracování bylo Národní muzeum v Praze). V dalším roce se odborná veřejnost mohla seznámit se svazkem 3, zahrnujícím historické fondy Čech a Moravy. Příspěvky o historických fondech knihoven v Čechách zajistila a redakčně zpracovala pro tento díl Národní knihovna a garantem za historické fondy knihoven Moravy byla Moravská zemská knihovna. Prahu jako město s bohatou tradicí vědy a kultury představuje svazek Praha. V díle 1.1. jsou kromě Národní knihovny zastoupeny fakultní knihovny Karlovy Univerzity (10), knihovny ústavů Akademie věd (4) a svazek 1.2. přináší popis fondů Národního muzea a knihoven dalších významných pražských muzeí (Národního technického muzea, UMPRUM, ale též menších, nicméně zajímavých muzeí, například Poštovního muzea), dále ústředních knihoven (Národní lékařské knihovny, Státní technické knihovny, Ústřední zemědělské a lesnické knihovny) a speciálních knihoven (Parlamentní knihovny, Vojenské historické knihovny a dalších). Významným zdrojem informací jsou také archivní knihovny a sbírky a dále klášterní knihovny.
Národní knihovně díky jejím cenným, rozsáhlým a členitým historickým fondům je věnována podstatná část dílu 1.1. Na zpracování příspěvku se podílelo téměř padesát odborných pracovníků, jak interních, tak i celá řada renomovaných externích spolupracovníků. Díky odborným vědomostem a zaujetí tohoto pracovního týmu, jakož i ochotě všech dalších spolupracovníků zajišťujících zázemí, se podařilo náročný úkol splnit. Všem patří velký dík a uznání.


Dlouholetou úzkou spolupráci s Národní knihovnou vysoce ocenil ve svém úvodu k nedávno vydanému pražskému svazku odborný reprezentant a vedoucí celého projektu, profesor na Vestfálské Wilhelmově univerzitě v Münsteru Bernhard Fabian:

153.gif (10751 bytes)154.gif (11876 bytes)

Předchozí stránka Obsah Další stránka