Hlavní stránka NK 1/2002 Bulletinplus

"Praha - politicko-kulturní centrum Evropy"

Josef Kubín
Nadace Jiřího z Poděbrad

Již řadu let pokračuje plodná spolupráce Nadace Jiřího z Poděbrad pro evropskou spolupráci s Národní knihovnou České republiky.
Každoročně počátkem května pořádají za ú-časti ministra zahraničních věcí a členů diplomatického sboru v Zrcadlové kapli Klementina slavnostní shromáždění ke Dni Evropy. Texty projevů přednesené při těchto příležitostech vycházejí pravidelně v českém a cizojazyčném znění.
Velmi úspěšný byl cyklus přednášek “Velcí Češi, velcí Evropané” (Karel IV., Jiří z Podě-brad, J.A.Komenský, F.Palacký, T.G.Masaryk, E.Beneš, V. Havel). Přednášky o významných českých politických osobnostech, které svou činností přispěly k pozitivnímu vývoji celé Evropy, měly za cíl poukázat na sepjetí českých národních dějin i současných osudů naší země s vývojem na evropském kontinentu v době, kdy se chystáme na vstup do Evrop-ské unie.
Zrcadlová kaple Klementina byla důstojným prostředím pro tyto přednášky připravené zasvěcenými odborníky – Františkem Kavkou, Jiřím Kořalkou, Josefem Polišenským, Jaro-slavem Opatem, Alexandrem Ortem a Zdeňkem Urbánkem. Pochopení pro tento projekt našli organizátoři u vedení Komerční banky a její dceřiné společnosti KBAll in, a.s. Díky jim se podařilo zajistit potřebné fondy, aby bylo možno přednášky doplnit ukázkami z tvorby jednotlivých osobností, krátkým koncertem dobové hudby a vydat texty jak česky, tak i anglicky, francouzsky a německy, vždy v jedné brožuře a navíc i ve sbornících v uvedených jazykových verzích.
V roce 2001 se uskutečnilo deset přednášek předních odborníků, historiků, o Praze z hle-diska života společnosti v českých zemích a rovněž jako o významném centru dění v Evropě od období nejstaršího do první světové války. Cyklus “Praha – politicko kulturní centrum Evropy” se konal opět v Zrcadlové kapli Klementina.
Autory přednášek byli opět vynikající znalci, ale náročnost zpracování problematiky v kon-centrované podobě vždy přibližně v jedno-hodinových shrnutích je zřejmá z jednotlivých témat, jak po sobě následovala. Praha přemyslovská a Praha lucemburská (František Kavka), Praha husitská (Petr Čornej), Praha na prahu novověku (Jaroslav Pánek), Praha v období baroka (Václav Ledvinka), Praha tereziánská a Praha v počátcích obrození (Josef Petráň), František Palacký a Praha, Spole-čenské a  kulturní   poměry  v  druhé   polovině

19. století a Evropský význam Prahy jako me-tropole národního státu (Jiří Kořalka).
Realizaci tohoto projektu usnadnila podpora firmy SKY Club Brum
lovka s.r.o. a Hospodář-ských novin, ale velmi důležité bude, zda se podaří texty přednášek vydat tiskem, aby se s nimi mohla seznámit i širší veřejnost.
Dobré zkušenosti z dosavadní spolupráce Nadace Jiřího z Poděbrad a vedení Národní knihovny ČR jsou nepochybně předpokladem nejednoho budoucího úspěšného společného projektu.

Praha přemyslovská
Prof. PhDr. František Kavka, DrSc.

Praha lucemburská
Prof. PhDr. František Kavka, DrSc.

Praha husitská
Prof. PhDr. Petr Čornej, CSc.

Praha na prahu novověku
Prof. PhDr. Jaroslav Pánek, DrSc.

Praha v období baroka
Doc. PhDr. Josef Petráň, DrSc.

Praha v počátcích národního obrození
Prof. PhDr. Josef Petráň, DrSc.

František Palacký a Praha
PhDr. Jiří Kořalka, DrSc.

Společenské a kulturní poměry v druhé polovině 19. Století
PhDr. Jiří Kořalka, DrSc.

Evropský význam Prahy jako metropole národa bez státu
PhDr. Jiří Kořalka, DrSc.


Předchozí stránka Obsah Další stránka