Hlavní stránka NK 3/2002 Bulletinplus

Cestovatelské večery v Klementinu

Možná jste již v informační vitríně  ve vesti-bulu Národní knihovny zaznamenali nažloutlý plakátek plný exotických jmen. Ekvádor, Jižní Čína, Nový Zéland, Mexiko, Guatemala … to je jen pár z mnoha zemí, k jejichž návštěvě ales-poň slovem a obrazem vás od září zve nový cyklus cestovatelských přednášek v Klemen-tinu.

Ještě před pár lety by jistě Zasedací sál při podobných akcích praskal ve švech – vždyť ten, komu se poštěstilo navštívit zemi jen o málo exotičtější než Bulharsko, byl okamžitě středem pozornosti. A i kdyby zrovna jeho vypravěčské schopnosti nebyly valné, poslu-chači mu viseli na rtech a nábožně si předávali fotografie, třeba špatně exponované, ale “od-tamtud”.

Doba se změnila, svět se i Čechům otevřel a nikoho už nepřekvapí, že sousedka se opálila v Tunisku, kolega se nechal překračovat slonem v Thajsku a na služební cestu balíme kufr do Argentiny. Exotika je na dosah ruky, často úhledně zabalená v  katalozích cestov-ních kanceláří, jindy přiběhne až k nám do po-koje pouhým stiskem dálkového ovládání televizoru. Cestopisné přednášky, byť na vy-soké úrovni, už tolik netáhnou. A Zasedací sál zůstává poloprázdný ...

Je to škoda, protože ani dnes není takto strávený večer promarněný.

Fotky přátel typu “já a moře, já a kostel, já a slon” brzy nudí, na služební cestě jste poznali jen letiště, hotel a konferenční sál a o dovolené se děti odmítly hnout z pláže. Cesto-pisné filmy sice můžeme sledovat v pohodlí domova, jejich kvalita bývá poměrně vysoká, záběry kamery okouzlující a doprovodné slovo profesionála uchu lahodící, ale přesto: můžete si v televizi ohmatat liánu kurare? Nemůžete. Tady ano! Držíte v ruce kousek této tajemné rostliny a fascinovaně posloucháte přesný návod, jak z něj získat slavný indiánský jed. A jste–li hodně zaujati myšlenkami na jeho využití, ještě si necháte od přednášejícího poradit, kolik je ho potřeba k zneškodnění asi tak    sedmdesátikilového   souseda.     (Potom

ovšem liánu disciplinovaně vrátíte, protože jste slušný člověk.) Můžete se průvodce na obra-zovce zeptat, na kolik vás přijde večeře na No-vém Zélandu? No, můžete, ale že by vám odpověděl… Zeptejte se u nás a nejenže se ce-nu dozvíte, ale ještě se vám dostane rady, co je chutné a co moc ne, kde je dobré nakoupit zásoby a stravovat se sám, kde je výhodnější si někam na jídlo zajít a v  kterou denní či noční dobu jsou nejpříznivější ceny. Zaujme–li vás ve filmu prapodivná rostlina, pravděpodobně se – pokud neměla v pořadu významnější roli – ani nedozvíte její jméno. A z  obrazovky zmizí dřív, než si ji stačíte pořádně zapamatovat pro případný pokus o vyhledání v  atlasu.

Zaujme vás při přednášce? Není nic snazšího, než se na ni zeptat. Netvrdím, že uspějete vždycky. Ale zatím se to celkem daří. Cestovatelé, kteří sem chodí vyprávět a pro-mítat obrázky, mají většinou příslušnou zemi v malíčku včetně znalostí takzvaně okrajových, a vy máte velkou šanci se dozvědět nejen jméno dotyčné rostliny, ale i například, jestli by bylo dobré ji v případě nouze pozřít. Ať už pro záchranu života nebo pro jeho milosrdné ukončení.

Petr Šmíd, jehož cestovní agentura tyto večery pořádá, je si zřejmě dobře vědom toho, že dnes už nestačí k uspořádání přednášky pro veřej-nost jen fakt, že tu či onu atraktivní zemi někdo navštívil, ale je nutná její hluboká znalost, perfektní příprava obrazového materiálu i do-provodného slova a schopnost odpovídat na nejrozmanitější dotazy – a to i od lidí, kteří danou zemi znají také a tudíž si nenechají napovídat žádné báchorky. Lidé, kteří se s vá-mi o své zkušenosti a zážitky z cest přicházejí podělit, nepoznávají svět přes ochrannou clonu autokaru, ale v jeho pravé, pro turisty nepřikrášlené podobě.

A navíc – zaujme-li vás některá země natolik, že byste ji sami rádi poznali zblízka, rádi vám pomohou toto přání zrealizovat.

– IF–


(Foto: – zh –)

Přes nepřízeň letošního prázdninového období poznamenaného povodněmi, jsou stavební práce ve východní části areálu Klementina téměř hotové. V  současné době zbývá ještě dokončit úpravy prováděné na základě připomínek technického dozoru, tj. zástupce Státního památkového ústavu, zástupce projektanta a zástupce Národní knihovny. Opravu obvodového pláště a výměnu střešní krytiny prováděla od poloviny června firma Stavexpo a.s., vybraná na základě zákona o zadávání veřejných zakázek jako nejvhodnější. Opravu kamenických prvků měl na starosti hlavní subdodavatel – firma Jež. Projektovou dokumentaci zpracovala firma R–Projekt.


Předchozí stránka Obsah Další stránka