Hlavní stránka NK 4/2002 Bulletinplus

Britská podpora pokračuje

Necelý měsíc po řádění vodního živlu, který kromě dalších škod zničil a poškodil knihovní a archivní fondy českých knihoven, předala britská velvyslankyně v  České republice Anne Pringleová ministru kultury Pavlu Dostálovi 17. září 2002 v Národní knihovně tři vakuové vysoušeče v hodnotě tři čtvrtě milionu korun, speciální technologii vyvinutou ve Velké Británii vynálezci Nicholasem Hadgraftem a Stuartem Welchem. Dar Národní knihovně a jejím partnerům byl financován ze zdrojů Britské rady, britského Ministerstva zahraničí a Kanceláře Prince z Walesu. Při této příležitosti vyjádřila Anne Pringleová úmysl a naději, že za přispění britského ministerstva zahraničí, Nadace Prince z Walesu a jednot-livých dárců se podaří získat v průběhu příštích měsíců další podporu.
V depozitáři Národní knihovny v  Hostivaři vzniklo pracoviště, ve kterém se za přísných hygienických opatření střídá u tří vakuových vysoušečů pět až šest zaměstnanců. Vaku-ovou metodou je právě vysoušen fond kniho-vny na Ortenově náměstí, který takto ošetřují pracovníci Městské knihovny v Praze.
Neustala ani podpora britských dárců. Pří-kladem je návštěva britského vlnařského průmyslníka pana G. Modiana na pracovišti v Centrálním depozitáři Hostivař, které si pro-hlédl v doprovodu ředitele Britské rady Paula Dochertyho v pátek 15. listopadu 2002.
Vzácnou návštěvu provázel vedoucí oddělení restaurování Jiří Vnouček, jehož fundovaný výklad přinesl množství odborných informací, zajímavostí, podnětných myšlenek a nápadů, přičemž rozkryl i otázky týkající se případných řešení odstraňování povodňových škod, včet-ně otázky selekce fondů určených k uchování. Vytvoření a provozování pracoviště k ošetřo-vání vodou poškozených fondů na sebe váže vyřešení řady úkolů a získání průběžně posky-tovaných finančních prostředků na provoz, právě tak jako uložení zamrazených fondů v mrazírnách denně odčerpá částku přibližně 60 tisíc Kč.
Technologie vakuového vysoušení je vhodná především k ošetření nejvzácnějších částí zamrazených sbírek. Spoluprací Národní kniho-vny a Městské knihovny v Praze jsou v současné době darované vysoušeče plně využity; o ošetření fondů vakuovou techno-logií mají zájem i další knihovny, například archiv architektury Národního technického muzea nebo Muzeum české hudby Národního muzea a další.
Hosty pochopitelně velice zajímal celý proces vysoušení a dosavadní zkušenosti, podívali se, jak přístroje fungují a jak nyní běží linka tří darovaných vakuových vysoušečů. To bylo ovšem možné pouze přímo v provozu, kde již nešlo o demonstraci, ale o skutečnou práci s opravdovými povodňovými zamrazenými a možná i kontaminovanými knihami a novina-mi. Proto bylo nutné i při této příležitosti dodržet přísná hygienická a bezpečnostní pravidla. Svým způsobem tak britští hosté procítili na vlastní kůži hloubku závažnosti škod způsobených povodněmi.
Bezprostřední stav po odeznění povodní a první práce na vyprošťování knih, novin, archivních a dalších materiálů z bahnitých usazenin, první očistu a balení fondů do pla-stových folií k  zamrazení, přiblížil návštěv-níkům CD ROM s fotodokumenty, pořízený Jiřím Vnoučkem.
Podle posledních informací věnoval pan G. Modiano po návštěvě depozitáře v Hostivaři Britské radě 50.000 liber na nákup dalších vakuových přístrojů na vysoušení knih. Do České republiky by mělo být nové zařízení dopraveno z Velké Británie začátkem roku 2003.

– zh –

(Foto: Eva Hodíková.)


Předchozí stránka Obsah Další stránka