Hlavní stránka NK 1/2003 Bulletinplus

Společnost Národní knihovny

Výkonný výbor Společnosti Národní knihovny svolal na 21. 1. 2003 plenární schůzi, které předcházela hodinová exkurze po Národní knihovně a jejích pamětihodnostech, barokním knihovním sálu a Astronomické věži Klementina.

Program členské schůze tvořily čtyři body:

  1. Zpráva o činnosti a hospodaření Společnosti
    (L. Procházková, P. Svoboda).

  2. Volba nového výkonného výboru a předsedy.

  3. Návrh a schválení plánu činnosti na další období (M. Kozderková).

  4. Zpráva o Národní knihovně
    (PhDr. Vojtěch Balík, ředitel NK).

PŘEDSEDOU SPOLEČNOSTI
BYL ZVOLEN:

JUDr. Aleš Pejchal

VÝKONNÝ VÝBOR
SPOLEČNOSTI

PhDr. Věra Břeňová

František Čálek

Karla Erbová

Zdeněk Janík

Zdena Kovaříková

Milada Kozderková

PhDr. Helena Kudláčková

Ing. Jan Mottl

Mgr. Eva Novotná

Mgr. Marie Paráková

JUDr. Aleš Pejchal

Lenka Procházková

Ing. Petr Svoboda

NÁVRH PLÁNU ČINNOSTI SPOLEČNOSTI NK ČR NA ROK 2003

Leden

Plenární schůze s volbou nového předsednictva
Příprava společenského večera
Modré pondělí s Ivanem Binarem
Vydání obnoveného bulletinu
Společnosti NK

Únor

Příprava společenského večera
Modré pondělí s Milanem Hrabalem
Žádost o sponzorský dar od Nadace Preciosa
Relace v Českém rozhlase

Březen

Modré pondělí
Společenský večer (předběžně 27. 3.)
Slavnostní předání CD Nadaci Preciosa
Březen – měsíc internetu – spolupráce s NK
Relace v Českém rozhlase

Duben

Modré pondělí
Organizace exkurze do Ústavu soudobých dějin AV ČR
Spolupráce s NK při organizaci zahajovacího večera
Mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy
Spolupráce s NK při Dnech otevřených dveří

Květen a Červen

pořady Modré pondělí
další číslo obnoveného bulletinu
Společnosti NK
Organizace exkurze do Karolina

Září – Prosinec

pravidelná setkání s tvůrci v pořadech
Modré pondělí
podzimní setkání nebo koncert
pro členy Společnosti
vydání třetího čísla obnoveného bulletinu Společnosti NK
intenzivní jednání pro získání sponzorů
na další období


 

 


Předseda výkonného výboru Společnosti JUDr. Aleš Pejchal hovoří s Mgr. Evou Novotnou. Vpravo dosavadní předsedkyně Společnosti Lenka Procházková a ředitel Národní knihovny PhDr. Vojtěch Balík.
(Foto: Eva Hodíková.)

Zprava: dosavadní předsedkyně Společnosti Národní knihovny spisovatelka Lenka Procházková, člen výkonného výboru František Čálek a Ing. Petr Svoboda.
(Foto: Eva Hodíková.)

Pohled do pléna.
 (Foto: Eva Hodíková.)

Souhrnná zpráva o činnosti Společnosti Národní knihovny ČR

Od ustavující schůze Společnosti Národní knihovny, která se konala 7. listopadu 1995, uplynula dlouhá řada dní. Vstupujeme již do osmého roku jejího působení. Tehdy navázala na předchozí činnost Nadace pro záchranu Národní knihovny, jejímiž předsedy byli postupně Milan Jungmann a Eva Kantůrková.
Za tuto dobu Společnost nezměnila rozhodnutí všemi myslitelnými způsoby propagovat činnost Národní knihovny a působit v její prospěch.
Pro ilustraci uvádím příklady aktivit za uplynulé období:

– vydání publikace o ředitelích klementinské knihovny v  historickém období – Bibliotheca semper viva – na jejíž přípravě se podíleli členové Společnosti Zdeněk Franc a Karla Erbová

– uspořádání několika koncertů, přednášek a soustavné představování básníků a prozaiků v pořadech Modré pondělí (doposud 17 besed se spisovateli)

– uspořádání tří společenských večerů, jejichž cílem bylo buď získat nebo povzbudit sponzory Národní knihovny. Ve dvou z těchto večerů byly zorganizovány aukce uměleckých předmětů, jejichž výtěžek podpořil projekty Národní knihovny. Ve třetím večeru vystavující řezbáři poskytli část honoráře z prodeje svých řezeb na konto projektů Společnosti a Národní knihovny. Společenské večery a jejich doprovodné výstavy tak kromě žádoucího zisku představily pražské veřejnosti mimopražské umělce a umožnily i prodej jejich prací. Tyto večery se konaly vždy pod záštitou Dagmar Havlové, event. za přítomnosti ministra kultury nebo předsedy Senátu.

Hovoříme-li o financích získávaných pro projekty Národní knihovny, jde v první řadě o podporu digitalizace vzácných literárních památek, uchovávaných Národní knihovnou a digitalizovaných na jejích mimořádně úspěšných digitalizačních pracovištích. Prvním významnějším sponzorem byla Komerční banka a vzniklo digitální faksimile Malé Richentalovy kroniky.
Po šest let je pravidelným sponzorem digitalizace Nadace Preciosa z Jablonce nad Nisou. Pravidelný roční příspěvek ve výši 100 000 Kč zabezpečuje do jisté míry soustavnost výběru titulů pro zhotovení digitálních faksimilií. Jde především o středověké rukopisy z okruhu reformních myslitelů a kazatelů z domácího prostředí a o řadu jezuitik. K dnešnímu dni se může Společnost pochlubit financováním více než 50 titulů na CD R, jež badatelům nabízí oddělení rukopisů Národní knihovny náhradou za chráněné originály. Mezi těmito tituly najdeme práce Tomáše Štítného, Jana Rokycany, Matěje z Janova, Jana Milíče z Kroměříže, Jana Lupáče, Petra Payna, Jana z Brakel, Maříka Rvačky, Johna Wycliffa a dalších a významný soubor jezuitik, dokládajících především činnost klementinské koleje. Digitalizované rukopisy budou součástí digitální knihovny – tedy knihovny přístupné po internetu.
Společnost s Národní knihovnou organizovala dva významné semináře: Jezuité v Čechách a Soužití knihy a internetu. Účastníci seminářů v obou případech doslova přeplnili prostor Zrcadlové kaple, aby vyslechli příspěvky Ivany Čornejové z Univerzity Karlovy, Tomáše Špidlíka z univerzity v Římě, Anny Fechtnerové z Národní knihovny, na druhém semináři kromě zahajovacího příspěvku Pavla Dostála, ministra kultury ČR, vyslechli pak Ivana Havla, Milana Uhdeho, Ludvíka Vaculíka, Ondřeje Neffa a řady dalších českých intelektuálů.
Členové Společnosti se v různých  kritických obdobích obraceli adresnými dopisy na politiky s žádostí o řešení problémů Národní knihovny, ať šlo o dotace, zákony či vyhlášky. Díky nim Národní knihovna obdržela mimořádný vládní příspěvek ve výši 10 mil. Kč, a to v době, kdy hrozil zánik nákupu některých titulů odborných zahraničních časopisů. V jiném případě členové Společnosti ovlivnili řešení problémů knihoven přecházejících od státních pod regionální zřizovatele.
Členové Společnosti aktivně vystupují v médiích a informují především o Národní knihovně, jejím poslání, aktuálních službách a současném stavu. Soustavně pečujeme o dobrý vztah s Českým rozhlasem a velice si ho vážíme. A to ať už jde o stanici Český rozhlas 2 Praha, nebo v nedávné minulosti o Svobodnou Evropu. Dobře navázaný kontakt s Českou televizí je nyní neuspokojivý. Příčinou jsou problematické vnitřní poměry této veřejnoprávní instituce.
Také díky členům Společnosti se utvořil dobrý okruh novinářů z mnoha deníků a týdeníků, kteří o činnosti knihovny informují.
Řada členů činnost Společnosti podporuje i finančně. Jako trvalé finanční příznivce musíme –  o to nežádají – jmenovat paní Danielu Urbanovou z Uhříněvsi, Helenu Hotovcovou z Peček, Ing. Josefa Duška a JUDr. Romana Markuzyho z Prahy.
Za nezištná vystoupení během společenských akcí, nejrůznějších koncertů a slavnostních zahajovacích večerů, např. k veletrhu Svět knihy, upřímně děkujeme těmto členům: klavíristovi Tomáši Víškovi, kytaristce Miladě Karezové, houslistovi Jaroslavu Svěcenému. Stejné díky patří Radovanu Lukavskému, Janu Kovaříkovi, Miroslavu Kováříkovi a Milanu Friedlovi. K úspěchu takových pořadů vždy a opět nezištně přispěla Venuše Kůrečková se svou koncertní agenturou, stejně jako režisér Petr Ruttner, díky němuž doznaly záznamy o akcích Společnosti zveřejnění v České televizi.
Jsme velice vděčni ing. Jiřímu Rücklovi, Vladimíru Komárkovi, Olbramu Zoubkovi, Janě Švábové za umělecké předměty, které doslova zdobily naše aukce.
Náš dík patří novinářům – Michalu Růžičkovi, Liboru Knězkovi, Milanu Krumlovi, Světlaně Lavičkové, Janu Petránkovi, Karlu Tejkalovi, Oto Nutzovi, Aleně Morávkové a Karle Erbové za téměř soustavné vyhledávání možností, kde a jak knihovnu v médiích uplatnit.
A nesmíme zapomenout na několik osobností zvláštního významu: na Jiřího Grygara, často připomínajícího důležitost vzdělání, informací a cest k jejich vyhledávání, na dr. Jiřinu Šiklovou, která v  popovodňových strastech zprostředkovala knihovně nezanedbatelnou pomoc ze Švýcarska a již dříve se zasloužila o dotaci z Nadace Charty 77 pro bezbariérové úpravy v  knihovně, na prof. Věnka Šilhána, jemuž vděčíme za pomoc nejsoustavnější, za pravidelnou finanční podporu z Nadace Preciosa z Jablonce nad Nisou. V minulosti přispěli i naši zahraniční členové – Richard Hanzlík a Hana Gerzanicová–Honsová. Naše díky patří dalšímu členu Společnosti, Andy Lassovi, profesoru na Mount Holyoke College v USA, který se soustavně zabývá českým knihovnictvím a má mimořádné zásluhy o jeho modernizaci financováním z americké Mellonovy nadace. Opět, po povodních, jistě i jeho zásluhou, získaly české knihovny z této nadace grant, který pomůže při vysoušení zmrazených svazků a zabezpečí odborné zpracování a posouzení všech metod tak, aby se mohly stát součástí doporučení pro preventivní ochranu fondů ve všech potenciálně ohrožených knihovnách. Správcem tohoto grantu je Národní knihovna.
Přímo v Národní knihovně nacházíme mimořádné pochopení především u ředitele Balíka a dále u útvarů, které pomáhají naše akce realizovat. Je to oddělení výstav, Odbor vydavatelský, odd. rukopisů a útvar digitalizace, náměstek ředitele Adolf Knoll, redakce bulletinu Národní knihovny a to oddělení, které je naší činností nejvíce zatíženo, oddělení pro vztahy s veřejností.
V uplynulém období se ve funkci výkonného předsedy Společnosti vystřídaly spisovatelky Karla Erbová a Lenka Procházková, čestnou předsedkyní byla a zůstává Dagmar Havlová, členy čestného předsednictva vždy byli a doufáme že zůstanou představitelé veřejnoprávních médií – Českého rozhlasu a České televize.
Za dobu trvání Společnosti jsme se rozloučili s jejími významnými a zasloužilými členy – Zdeňkem Francem, Otou Nutzem, Karlem Peckou, Vladimírem Komárkem, Eduardem Goldstückerem, Miroslavem Holubem a Františkem Lobkowiczem.
Společnost má v této době 130 členů. Věříme, že se činnost Společnosti nezastaví a bude i v dalším období sloužit především prospěchu Národní knihovny. Přejeme si, aby se okruh aktivně působících členů rozšířil, a velice si přejme, aby naši členové nezapomínali na svou základní povinnost – placení členských příspěvků.
Na základě předběžných jednání doporučujeme, aby funkci předsedy výkonného výboru v dalším období zastával JUDr. Aleš Pejchal.


Velislavova bible. Rukopis na pergamenu, kolem r. 1340.
Národní knihovna ČR, sign. XXIII.C.124

K mimořádně vzácným památkám našeho písemnictví patří proslulá Velislavova bible uchovávaná v  Národní knihovně ČR. Její zpřístupnění nejširší veřejnosti umožní digitální záznam. Společnost Národní knihovny usiluje o získání finančních prostředků na digitalizaci významných rukopisů již řadu let. Letos opět uspořádala za tímto účelem dne 27. března 2003 slavnostní Večer s přáteli Národní knihovny v Zrcadlové kapli Klementina, který byl především poděkováním dosavadním dárcům a současně na něm byla po kulturním programu vyhlášena sbírka na digitalizaci unikátní Velislavovy bible.

Chcete–li i Vy přispět k uchování a zpřístupňování národních písemných kulturních památek, zatelefonujte na číslo 221 663 212 nebo zašlete e–mail: eva.novotna@nkp.cz.


Předchozí stránka Obsah Další stránka