Hlavní stránka NK 2/2003 Bulletinplus

Festival spisovatelů Praha a Národní knihovna

PhDr. Libuše Piherová
Oddělení pro vztahy s veřejností NK ČR

Letošní třináctý ročník proběhl od 6. do 10. dubna. Pořádal ho tradičně Nadační fond Festival spisovatelů Praha se spolupořadatelem hlavním městem Prahou a záštitou pražského primátora Pavla Béma.
Pokud člověk není úplný ignorant, těžko se mu podaří Festival spisovatelů přehlédnout. Praha se v době jeho konání hemží billboardy, plakáty, portréty účastníků ve výkladech mnoha knihku-pectví či velkých obchodních domů a dalšími variacemi na téma perfektní propagace. Média jsou ho plná. Rozhovory, autorská čtení, autogramiády, malá oznámení či celostránkové rozhovory s autory provází každoročně tuto významnou kulturní událost našeho hlavního města. Klíčovou osobností od jejího počátku je newyorský rodák, absolvent Columbia College, básník, dávající přednost životu v Evropě, poslední dobou v Praze, prezident festivalu – Michael March. Díky zejména jeho kontaktům, hostí Praha každoročně spisova-telskou světovou špičku.
V tomto roce to byli Arundhati Roy (Indie), Amos Oz (Izrael), Edna O´Brien (Irsko), Gōzō a Marilya Yoshimasu (Japonsko), Irvine Welsh, Panos Karnezis (Velká Británie), Jeffrey Eugenides, Peter Demetz (USA), Nikos Panayotopoulos, Petros Tatsopoulos (Řecko), Yann Martel (Kanada), Yi Mun-yol (Jižní Korea), Lyubomir Nikolov (Bulharsko). Setkání s nimi probíhala většinou v divadle Minor ve Vodičkově ulici. Z domácích autorských osobností se představily Ivan Binar, Josef Nesvadba a Josef Rauvolf.
Vše bylo odstartováno 27. března tiskovou konferencí v Zasedacím sále NK ČR, jehož kapacita zájmu novinářů téměř nestačila. Pro-mluvily osobnosti spojené s organizací  festiva-

lu, včetně ředitele Vojtěcha Balíka. V sobotu 5. dubna se vzácní hosté sešli s mnoha dalšími pozvanými v Zrcadlové kapli při společenském večeru. Poprvé zde byla udělena cena Rytíř kultury v podobě sošky Jezerní panny Olbrama Zoubka, kterou by se měly i v budoucnu oceňovat subjekty, podporující náš kulturní život. Tu letošní převzal zástupce Českoslo-venských aerolinií.
Spisovatel Jeffrey Eugenides, americký spiso-vatel s řeckými kořeny, se stal v době svého pražského pobytu čerstvým nositelem prestižní Pulitzerovy ceny za román Middlesex, jež mu byla ve Spojených státech v jeho nepřítomnosti udělena.
“Samozřejmě jsem věděl, že bude cena vyhlá-šena 7. dubna, ale přece jen jsem jel do Prahy… Kdybych cenu nedostal, aspoň bych utopil žal v českém pivu…” prohlásil. Populární Angličan Irvin Welsh, jehož kniha Trainspotting byla zfilmována a stala se kultovním dílem, měl zase dilema při rozhodování, zda se zúčastnit svého autorského čtení či sledovat v nějaké sympa-tické pražské hospodě fotbalové utkání Man-chestru s Realem Madrid. Kromě těchto odleh-čených výroků se však spisovatelé během svého pobytu vyjadřovali tradičně velice adres-ně k problémům světové politiky, zejména vyjadřovali nesouhlas s řešením konfliktů vojenskou agresí.
Fakt, že Národní knihovna je jedním z partnerů festivalu, pomáhá mu existovat a spolupracuje při jeho organizaci, je signálem pro veřejnost. Snažíme se být nejenom těmi, kteří umí výtvory lidského ducha perfektně popsat a uchovávat pro potřebu naší i příštích generací. Zajímají nás a podporujeme i jeho živé nositele.


Místo knihoven v občanské společnosti
OSI Information Program Training Center Network (TCN)
Praha 5.–9.4. 2003

Mgr. Zlata Houšková
Oddělení vzdělávání
Odbor knihovnictví NK ČR

Klementinum přivítalo počátkem dubna na semi-náři o roli knihoven v občanské společnosti a jejich připravenosti na zvládání této úlohy 27 kolegyní a kolegů (z 10 zemí), kteří se zabývají profesním vzděláváním v  oboru informačních studií a knihovnictví a zde zastupovali určité (koordinační) centrum tohoto vzdělávání ve své zemi. Prostory ve svých vzdělávacích centrech poskytly střídavě Státní technická knihovna a Národní knihovna ČR. Seminář financoval budapešťský Open Society Institute (OSI), který podporoval program TCN od jeho počátku v roce 1999. Setkání organizačně připravila sekce vzdělávání SKIP ve spolupráci s NK ČR a STK. Jednacím jazykem byla angličtina, i když některé dílčí kuloárové rozhovory se vedly rovněž v ruštině.
Setkání mělo především umožnit reflexi dosavadních výsledků programu TCN a shro-máždit názory na další existenci a rozvoj TCN po očekávaném zastavení finanční podpory OSI. Ústředním tématem semináře bylo posta-vení knihoven v občanské společnosti. Příští aktivity TCN i jednotlivých center by měly být totiž zaměřeny právě na podporu, podněcování a propagaci této role knihoven. Účastníci z Bulharska, České republiky, Gruzie, Lotyšska, Maďarska, Ruska, Slovenska a Slovinska pracovali pod vedením lektorek a lektorů z USA a velké Británie. Setkání se účastnila mimo jiné paní Marianna Tax Choldin, bývalá ředitelka Mortenson Center for International Library Programs, emeritní profesorka Illinoiské univerzity v Urbaně – Champaign, která využila příležitosti setkat se v NK také s paní Mgr. Milenou Klímovou ze Slovanské knihovny. I ostatní účastníci semináře se snažili během svého pobytu v Praze obnovit či rozšířit pracovní kontakty s kolegy z NK či prostě navštívit knihovnické přátele.
Na semináři vystoupili i čeští lektoři: dr. Irina Zálišová ze sdružení BMI, která hovořila o vztazích mezi knihovnami a veřejnou, resp. státní správou, dr. Filip Vojtášek z AiP se vě-noval problematice “public relations” a spolu-práci knihoven s hromadnými sdělovacími prostředky, dr. Alexandra Brabcová z OSF Praha hovořila o knihovnách v kontextu jejich role v obci a ing. Martin Svoboda, ředitel STK, se zamýšlel nad tím, jakou roli mohou knihovny nejrůznějších typů sehrát v informační společ-nosti, jak se mohou podílet na zajištění svobodného přístupu k informacím; prezentoval také programy, které umožnily a umožňují posilovat tuto roli knihoven v  ČR (především VISK).
Součástí semináře byly i exkurze ve všech knihovnách soustředěných na “knihovnickém náměstí” (STK, NK ČR a MKP) a beseda s ředitelem Městské knihovny v Praze, dr. To-mášem Řehákem, o službách a poslání MKP ve městě. Ředitel Národní knihovny dr. Vojtěch Balík se s hosty sešel na závěrečném rautu na Křížovnické chodbě.
Celé jarní setkání hodnotili zahraniční účastníci jako mimořádně zdařilé i přesto, že dorazili do nečekaně mrazivého počasí plného sněho-vých vánic. Praha je i přes své rozmary zcela okouzlila a české knihovny si získaly, resp. potvrdily velmi dobré renomé. Celá akce pro-běhla bez sebemenších problémů v příjemném prostředí a velmi přátelské atmosféře. Velkou zásluhu na zdaru akce měli kromě hlavních organizátorek (dr. Zdenka Kloučková (STK), Mgr. Zlata Houšková (NK ČR) a také dr. Zde-něk Matušík (OS NK ČR), který se hostům obětavě věnoval jako průvodce historickými prostorami NK a jako doprovod při nedělním výletu na Karlštejn, Iva Fialková (OVV NK ČR), která připravila graficky velmi zdařilé orientační

materiály, pozvánky na dílčí akce i grafický podklad pro webovou prezentaci (tu zpracovala STK), a pracovnice oddělení vzdělávání (dr. Eva Dostálková, Mgr. Zuzana Ježková a paní Květa Hedvíková), které pomáhaly s organizací akce. Nesporné zásluhy na spokojenosti účastníků měl přirozeně tým pana Moudrého, který zajistil stravování na vynikající úrovni.
Jaký bude další osud projektu TCN je samo-zřejmě otázka. Je však velmi pravděpodobné, že  navázané kontakty a spolupráce budou pokračovat (svou návštěvu v Praze avizovala již i nová ředitelka Mortensonova centra, paní Barbara J. Ford). Věřme, že ku prospěchu českých knihoven.

Bližší informace o semináři i jeho účastnících najdete na adrese:

http://www.stk.cz/tcn/tcn.htm,

bližší informace o TCN na adrese:

http://www.tcnlis.org/.

Na závěr snad jen několik doporučení, jež účastníci považují za podstatné pro další rozvoj oboru i pro oblast oborového vzdělávání. Byly formulovány v průběhu dlouhé závěrečné diskuse řízené paní Lyn Robinson, PhD. (Infor-mation Program Advisor OSI Budapešť a pro-gramový garant celé akce):

  • vzájemně těsněji spolupracovat
  • usilovat o lepší spolupráci s potenciálními i současnými partnerskými institucemi v jednotlivých zemích
  • zvyšovat kompetence učitelů v oboru (další vzdělávání)
  • zavádět nové metody do oborového vzdělávání, zejména pak e–learning
  • rozšířit cílovou skupinu oborového vzdělávání i na další profese, zejména na pracovníky muzeí a galérií, a spolupracovat s těmito profesemi a institucemi v oblasti vzdělávání
  • inovovat a doplňovat obsah oborového vzdělávání, zrušit “statická” kurikula kurzů
  • rozšířit kurikula kurzů od technických aspektů směrem k novým službám a rolím knihoven
  • klást větší důraz na sebevzdělávání, individuální učení a zlepšování osobní image pracovníků knihoven
  • soustředit se na podporu aktivit knihoven v práci s minoritami (např. etnickými) a osobami se znevýhodně-ním
  • věnovat se problematice intelektuální svobody, svobody přístupu k informacím, intelektuálního vlastnictví, etiky apod., a to zejména ve smyslu změny vlastního myšlení a jednání v knihovnách
  • soustředit se na kurzy posilující komunikační a prezentační dovednosti, jazykové dovednosti, kurzy marketingu, kurzy z oblasti práce s lidskými zdroji
  • zaměřit kurzy mnohem více na manage-ment (především ředitele knihoven)
  • zabezpečit vícezdrojové financování pro další aktivity
  • (naučit se) využívat grantovou politiku, zvláště pak zdroje EU, a soustředit se na strategické plánování.

Předchozí stránka Obsah Další stránka