Hlavní stránka NK 4/2003 Bulletinplus

Týden pro kostel
sv. Michaela Archanděla
na Starém Městě pražském

V závěru roku 2003 vyhradila Národní knihovna na základě práva sjednaného v nájemní smlouvě kostel sv. Michaela Archanděla v  týdnu od 15. do 21. prosince 2003 tematickým přednáškám, výstavám a videoprojekcím kulturního projektu Týden pro kostel sv. Michaela Archanděla na Starém Městě pražském. Na pořádání se podílela společně s Národním památkovým ústavem, s Collegium Marianum – Týnskou vyšší odbornou školou a Nadací Collegium Marianum, ve spolu-práci s Univerzitou Karlovou, Muzeem hl.m. Prahy a Archivem hl.m.Prahy. Záštitu nad projektem převzalo hl.m. Praha.

Kulturní projekt “Týden pro kostel sv. Michaela Archanděla” nabídl názorný model využití sakrálních kulturních památek, které neslouží svému původnímu účelu.
V hlavní lodi kostela sv. Michaela Archanděla a přilehlých prostorách bývalého kláštera ser-vitů bylo možno shlédnout tematické výstavky o archeologických nálezech, historii, architek-tuře, výtvarném umění a hudbě v kostele sv. Michaela Archanděla a klášteře servitů. Archeologický výzkum v areálu kostela sv. Mi-chaela (Muzeum hl.m. Prahy), Kostel sv. Mi-chaela Archanděla a jeho okolí v nejstarších zprávách a vyobrazeních (Archiv hl.m. Prahy), Kostel sv. Michaela Archanděla a klášter servitů – historie, architektura, výtvarné umě-ní, hudba (Collegium Marianum – Týnská vyšší odborná škola), Putování za českými gotickými Madonami (fotografie Jana Smita). Hudební oddělení Národní knihovny připravilo k této příležitosti výstavku “Čeští hudebníci v evropských dobových tiscích”. Vojtěch Jírovec (1763–1850), Antonín Rejcha (1770–1836), Jan Křtitel Vaňhal (1739 –1813), Jiří Antonín Benda (1722 –1795), František Vincenc Kramář (1759–1831), Leopold Koželuh (1747 –1818), Jan Ladislav Dusík (1760–1812).
V barokním knihovním sále bývalého kláštera servitů byly uvedeny koncerty duchovní a ko-morní české hudby 14. – 18. století v podání našich předních souborů zaměřených na inter-pretaci staré hudby a přednášky z oblasti dějin umění, historie, památkové péče a dějin hudby, přednesené renomovanými odborníky Univer-zity Karlovy v Praze, Akademie věd ČR, Národ-ního památkového ústavu, Muzea hl. m. Prahy, Státního ústředního archivu, Národní knihovny a dalších institucí.
Obecnějším cílem projektu bylo pokračovat ve veřejné diskusi na téma využití sakrálních památek v naší vlasti, připomenout úskalí s tím spojená, upozornit na ohrožení sakrálních památek na našem území a na možnosti jejich záchrany.
Týden pro kostel sv. Michaela Archanděla na Starém Městě pražském byl nejen přínosnou inspirací či modelem, jak lze využívat sakrální památky. Soustředil množství cenných podnětů a poznatků o kostelu sv. Michaela Archanděla, o naší národní historii, přiblížil význam sakrálních památek jako kulturního bohatství Evropy a aktuálně upozornil na ohrožení sakrálních památek v České republice i možnosti jejich záchrany.

Tisková konference v Zrcadlové kapli Klemen-tina dne 10. prosince 2003 za účasti PhDr. Vojtěcha Balíka, ředitele Národní knihovny, prof. PhDr. Mojmíra Horyny, ředitele Ústavu pro dějiny umění FF UK v Praze, Josefa Štulce, hlavního konzervátora Národního památko-vého ústavu, Markéty Semerádové, jednatelky Collegium Marianum – Týnské vyšší odborné školy a Nadace Collegium Marianum a PhDr. Libuše Piherové z Národní knihovny.

Panel výstavy o kostelu sv. Michaela ve středověku.

 

Předchozí stránka Obsah Další stránka