Hlavní stránka NK 1/2004 Bulletinplus

Březen – měsíc internetu

MOJE KNIHA
– hledáme nejoblíbenější knihu obyvatel ČR

K celonárodní akci Svazu knihovníků a informačních pracovníků Moje kniha dala podnět skutečnost, že spolu s rozvojem nových médií a dlouhodobým trendem vizualizace mezilidské komunikace se stále silněji rozšiřuje tzv. druhotná negramotnost, jev, kdy se člověk sice naučí zvládnout základy psaní a čtení, ale ztrácí schopnost pomocí četby aktivně získávat a vyhod-nocovat informace a proměňovat je ve znalosti.
Akce Moje kniha je určena všem skupinám obyvatel a zahrnuje aktivity zaměřené na podporu četby. Cílem je zároveň podnítit účastníky k zamyšlení nad četbou a jejím vlivem na rozvoj osobnosti.
Veřejnost akci Moje kniha zaznamenala v březnu především prostřednictvím ankety o nejoblíbenější knihu. Anketa je zpřístupněna na samostatné webové stránce
www.mojekniha.cz, jejíž provoz a databáze údajů zajišťuje Národní knihovna ČR a Státní technická knihovna v Praze.
Webová stránka neslouží pouze pro hlasování, ale je i zajímavým rozcestníkem pro hledání jakékoliv vydané knihy. Návštěvník zde najde odkazy na souborné katalogy knihoven a další informační databáze o knihách a časopisech obsažené v knihovnách na území ČR i v zahraničí. S anketou začínají postupně spolupracovat i internetová knihkupectví, a tak je zde možno objevit i velmi snadnou cestu pro nákup knih.
Na akci zatím spolupracovalo 399 knihoven, kde mohl každý odevzdat hlas pomocí veřejné internetové stanice nebo pomocí anketního lístku. Nejvíce se jedná o veřejné knihovny, ale s an-ketou spolupracovalo i 12 krajských knihoven, 10 odborných knihoven včetně Národní knihovny ČR, Státní technické knihovny, Národní lékařské knihovny a také 10 vysokoškolských knihoven.
V anketě hlasovalo k 5.4.2004, tj. po měsíci od vyhlášení, zatím asi 36 200 osob. Výsledky – abecední seznam 200 nejoblíbenějších knih obyvatel naší republiky naleznete na adrese: www.mojekniha.cz.

Kontakt:
Vít Richter,
vit.richter@nkp.cz


Noc s Andersenem 2004
– pokus o statistiku

V pátek 2.dubna 2004 se udála již čtvrtá společná mezinárodní Noc s    Andersenem ve 264 registrovaných místech Čech, Moravy, Slezska, Slovenska i Polska. Akci na podporu dětského čtenářství připravil Klub dětských knihoven SKIP a sdružení BMI. Nocovalo se v  knihovnách, školách, družinách, domech dětí a také v jednom případě v dětském oddělení nemocnice (z celkového počtu bylo 50 škol, 2 domy dětí, 1 oddělení nemocnice, 16 slo-venských knižníc a 11 polských biblioték).
Registrace k Noci s Andersenem probíhala už od července 2003, jako první se přihlásila prešovská Knižnica P.O.Hviezdoslava. Poslední váhající místa se chtěla registrovat až v průběhu kouzelného večera, kdy jsme ještě ve 22.00 v pátek zapisovali slovenskou knihovnu v Trenčíně; snad poslední nocležníky jsme zaregistrovali v pondělí 5.4.2004 dopoledne. Opozdilci se bohužel nemohli účastnit nočního chatu, nebylo to v našich silách. Snad příště.
Seznam všech účastníků najdete na:
http://www.knihovnabbb.cz/fotogalerie.html.
Informace o společné akci knihoven a škol letěla éterem Českého rozhlasu, v pátek ráno informovala o pohádkovém večeru ČT1. V mnoha místech natáčely regionální TV štáby, v sobotním zpravodajství ČT ve 12.00 byla pelhřimovská knihovna, v 18.00 ČT1 uveřejnila reportáž z Ostravy, Prima se zmínila ve večer-ních zprávách o Noci ve školách, v 19.30 TV Nova ukázala, jak trávily páteční večer děti v MěK v Praze.
Gratulujeme!
Zájemci se mohli podívat na přímý přenos dění – webkamera CZI byla umístěna v   MěK v Sedlčanech a také ZŠ Trutnov umožnila svou kamerou nahlédnout do zákulisí Noci s Ander-senem. Společný noční dětský chat připravilo Centrum internetu, v průběhu kouzelného večera si děti vyměnily 7306 zpráviček o dění v knihovnách a školách. O velkém zájmu svědčí i to, že mezi 21.00 – 21.30 najednou toužilo chatovat přes 4.000 dětí. Takový zájem organizátoři ani jejich server nečekali a museli snížit množství připojených počítačů. Bylo zajímavé sledovat, co všechno projde dětským “pokecem” – od receptu na osúchy až po informaci, že přišel v 16.00 první nocležník a tvrdí, že už je šest. Děkujeme organizátorům z Centra internetu za celonoční organizovaný chat. Dospělým byla určena již tradičně ele-ktronická konference Andersen, taktéž zaplave-na množstvím podstatných i planých informací. Přes Andersena odešly i dvě společné soutěže, tu první připravil Čtisibrýl Ušatý z Národní knihovny a druhou redakce časopisu Moje 1.Noviny.
Letos poprvé se děti zapojily také do charita-tivní sbírky na první dětský hospic v Male-jovicích, v průběhu večera bylo vybráno 16.735,Kč. Všem, kteří přispěli, patří náš dík.
Noc s Andersenem 2004 zažilo minimálně 5.129 dětí a 1.108 dospělých, do statistiky nepočítáme několik živých psů, psovody, hasiče, policisty, 9 koloběžek a 1 bílého potkana. Celkové počty nejsou konečné, z některých míst zatím nedo-razilo hlášení. Do celkového počtu započí-táváme také děti z dětských domovů a 13 pacientů nemocnice v Uherském Hradišti.
Mezi nejmladšími účastníky registrujeme bábät-ko v Prešově a devítiměsíční miminko milující knihovnice v Kutné Hoře; také dvouletého Honzíka v Hazlově, kde započítáváme také 75le-tou Babu Jagu, mezi seniory vyniká i kni-hovnice Liduška (71) z pobočky Dittriška, 55letý Vynálezce dětských snů v Poličce a 80letý Andersen v ZŠ Praha 4.
A kdo pomáhal se čtením pohádek? Letos byli v kurzu starostové i místostarostové a členové obecních zastupitelstev (na jedenadvaceti místech) a dokázali, že i oni si umí hrát. Např. ve Vranově nad Topľou si přinesl pan primátor do   knihovny   peřinu,    další    starosta    seděl

na střeše ZŠ Roztoky jako Andersen a připíjel Noci dětským šampaňským. Tady také měli ohňostroj a to vše za účasti policie a 5 hasičů.
Do knihoven a škol dorazilo minimálně 13 živých Andersenů. Mezi živými spisovateli a ilustrátory jsme zaznamenali: V. Klimtovou, L.Seifertovou, J. Kahouna, D. Heviera, G. Fu-tovou, J. Eichlerovou, V. Klimešovou,... Dostavili se také duchové B. Němcové, J. Lady, sultán Solimán, několikero Bílých paní, čaroděj Čábes Mádes (Brno), Šípková Růženka, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Budulínek, nastalo krmení Otesánků, vysvobozeny byly princezny, skřítkové, děti hledaly a také nachá-zely poklady... Došlo i k záměně pohádek, např. v Prešově: “Z Červenej Čiapočky sa vykľula Špinavá Kukláčka, ktorá išla k babke na jablká.”
Bylo vypraveno mnoho lampiónových prů-vodů, ten největší asi v Hrochově Týnci čítal na 400 dětí a pohádkových postav. S lampiónky se děti podívaly také na noční prohlídku zámku v Bruntále, celá ZŠ Výčapy ve slušivých pyžamkách rozsvítila svou obec. Konaly se po-hádkové bály, stezky odvahy, módní přehlídky v pyžamkách, plesy upírů (např. v Havířově, kde všichni upíři měli krev zkontrolovánu na AIDS a BSE), proběhly noční diskotéky, taneční a pěvecké soutěže o Superstar, Doremi, A jsi hvězda; uskutečnil se Kufr, tančila Novamba ... V Mohelnici byla připravena Sle-piččina pouť, Nová Paka zase nocovala s koč-kami, v Ostravě chytali ptáka Ohniváka, v Such-dole Medvědi mlsali med, ve Rtyni šli na noční vycházku do přírody, v Rychnově nad Kněžnou putovali po stopách J. Šlitra a dokonce našli jeho památníček ... Zazpíváno bylo několik set písniček, vyprávěly se vtipy i horory a duchař-ské příběhy.
Na mnoha místech nocovali Indiáni, vzpomeň-me indiánské kmeny v Dobré, Krnově a nesmí-me zapomenout na lid Jelena Knihomola ze Semil. Jinde zase oživili několik vodníků, a tak např. v  Uherském Hradišti mohl jeden z nich vylézt z kašny a rozezpívat celé náměstí. Večer se starověkými řeckými bájemi zažili ve Františ-kových Lázních, v Třeboni, ve Dvoře Králové hledali útržky pergamenu V. Hanky. Hasičská zbrojnice se otevřela malým zvědavcům v Bře-zové nad Svitavou, v Rokycanech zase soutěžili o hasičskou přilbu. Noc s  Andersenem prožili také pejsci asistenční, policejní i ti, kteří prová-dějí canis terapii. Domácí mazlíčkové – pes Ben i nenažraná fena Lady a také papírový pes Baskervillský doplňují výčet přítomných zvířat. O Dánsku vyprávěl starosta v Petrovicích u Karviné, kde se děti také dozvěděly, jak si čistit zuby. Vyráběla se velikonoční vajíčka, pomlázky, loutky z brambor, náramky, korálky. Malovala se trička s logem Noci (Český Těšín), oslavily se několikery narozeniny, gratulovalo se Richardům a pod spacákem se četla Encyklopedie pohlavního života.
Strašidla a duchové se proháněli po knihov-nách a školách, v hodině duchů bylo mnohým ouzko. Např. paní ředitelka ZŠ J. Frimla v Trutnově jdouce zkontrolovat nocující děti potkala na chodbě paní učitelku převlečenou za školní strašidlo a vystrašily se navzájem. V Prešově se dokonce strašidlo tak vyděsilo, že uteklo samo...
Děti zabraly celé školy od sklepa až na půdu (ZŠ Praha 9), byly přítomny tisíce polštářků, spacáků, dek i karimatek, nezapomeneme na pe-řinu pana primátora. Knihovny dostaly také nějaké dary – např. ve Starej Ľubovni to byl houpací kůň, na kterém celý večer paní ředitelka četla pohádky (a děti jí to tedy velmi záviděly!). Příval sněhu ve Vacově dětem nedovolil vyjít ven z knihovny.
A co se jedlo a pilo? Několik hektolitrů nej-různějších pohádkových nápojů od proti-strašidlových čajů, mizících lektvarů, a knihov-nických káv až po horkou čokoládu... Bylo snězeno několik tisíc sponzorských koláčů, pohádkových bábovek, dortů, vařila se kru-picová kaše, bramboráky s oblohou, opékaly se špekáčky a Rettigová pekla buchty. Ve výčtu nesmíme zapomenout na hermelína Pepu (30 ks) a Lučinu (60 ks), ti se však, podle očitých svědků, nedožili v Sedlčanech rána. Čerstvé makové rožky, osúchy a křupavé teplé rohlíky vítaly děti na mnoha místech.
Nejen jídlem živ jest člověk – NIKDE NEZAPOMNĚLI NA ČTENÍ POHÁDEK!
Noc s Andersenem 2004 se vydařila; citujeme děti z Králík, které napsaly, že: “Místo Ježíška tu byl pan Andersen” a holčičku z Desné: “Líbilo se mi to tak, až jsem si smíchy natrhla koutky.”
DĚKUJEME VÁM VŠEM, ŽE JSME S VÁMI MOHLI STRÁVIT KOUZELNOU NOC!

Cínový vojáček, Princezna na hrášku, Malá mořská víla i Sněhová královna, ti všichni spolu s dětmi, knihovníky i učiteli už se připravují na příští rok, kdy proběhnou velké oslavy 200. výročí narození H.Ch. Andersena. Za všechny organizátory a děti doufáme, že NOC S ANDERSENEM 2005 bude při tom.

Z oddělení pro děti
Mirka Čápová, Hana Hanáčková,
tel.572 551 250; detske@knihovnabbb.cz
Knihovna B. Beneše Buchlovana
Velehradská 714
686 01 Uherské Hradiště, ČR


Klementinum novinářům

Oddělení pro vztahy s veřejností NK ČR uspořádalo v rámci Března – měsíce internetu dne 11. března netypickou tiskovou konferenci. První “klasická” část se uskutečnila v zasedací síni a ředitel Národní knihovny Vojtěch Balík, ředitel Odboru knihovnictví Vít Richter a Eva Novotná v ní přiblížili novinářům současnost Národní knihovny a její výhledy do budoucna, upozornili na některé projekty poslední doby a na rozšířené možnosti využívání služeb knihoven prostřednictvím elektronických medií, v této souvislosti se dotazy novinářů týkaly především Jednotné informační brány. PhDr. Vít Richter informoval také o akci Moje kniha.
Ve druhé části tiskové konference mohli novináři nahlédnout na různá pracoviště Národní knihovny, kde byli odborní pracovníci připraveni seznámit se svojí  prací  a   odpovídat

Z tiskové konference.
Zleva: Mgr. Eva Novotná, PhDr. Vojtěch Balík, PhDr. Vít Richter.
(Foto: zh)

na dotazy. Závěr tiskové konference patřil prohlídce Astronomické věže a historických prostor Klementina.


  Obsah Další stránka