BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2001

Aktuální číslo Archiv Obsah

Obrazek

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

SKŘÍTKOVÉ ČTENÁŘÍČKOVÉ OBJEVENI !

Uherskohradišťský vynález zafungoval skvěle.
Stovky dětí v desítkách knihoven strávily večer, noc a ráno z 30. na 31. března 2001 v knihovnách. Hrály si, soutěžily, mailovaly - a hledaly skřítky čtenáříčky.
Nejdříve stručně mailem.

Komu: andersen@cvut.cz
od: Obecní knihovna Jarošov/N
Ahoj děti:
Zdravíme vás všechny z Jarošova. Je nás tu 13 a moc se těšíme. Napiště nám. Kuba, Kryštof, Tereza1, Tereza2, Petra, Jana1, Jana2, Aneta, Míša1, Míša2, Lucka, Pája, Ivana, Milena.

Uherské Hradiště

od: Knihovna - ZŠ Kunratická - Čejková svk_kunraticka_lbc@seznam.cz
My vás taky zdravíme. Je tady velká sranda a rámus, je tady asi přes 30 dětí. My bydlíme v Liberci, možná jste tu už byli. Ahoj Radka, je mi 11 let! AHOJ
P.S. ODEPIŠTE


od: Dětské odd. knihovny BBB detske@knihovnabbb.cz
Hurá, už to začlo, už je to tady. Úderem 18.00 jsme vzdali poctu Andersenovi - 22 dětí, několik dospělých a 2 pohádkové babičky v slušivých čepečcích. Na zahájení se dostavili kameramani místní televize, konečně budeme slavní, a pan ANDERSEN též! Děti luští první soutěž a čeká nás večeře. Zatím máme namazané chleby a napečené buchty. Největší atrakcí je výtah a eldorádo na půdičce. Pac a pusu Andersenovi! Synagožky


od: Jaroslava Fexova jfexova@knih-pe.cz
Pelhřimov hlásí noc plnou kouzel, soutěží, návštěvu pohádkových bytostí s dopisem od p. Andersena. Nyní jdeme jíst na břeh moře, dále budeme malovat na oblázky od malé mořské víly. Jinak ze soutěže a chatování máme dosti rozporuplné pocity. Nezdá se nám vhodné pro věk našich dětí. Jarka Fexová


od: Dětské odd. KJD Příbram detske@kjd.pb.cz
Slavíme narozeniny H. Ch. Andersena a máme pro děti velké překvapení v podobě narozeninového dortu. Je tu s námi čarodějnice, spousta skřítků a pes RONY. Zdraví KJD Příbram


od: Dětské odd knihovny BBB detske@knihovnabbb.cz
Ahoj lidičky, přejeme Vám všem dobrou noc, zajisté ještě také nespíte... Ani děti, ani knihovnice, ani herci Slováckého divadla se ještě neodebrali do říše snů, noc asi bude dlooooooouháááá. A je moc prima, že o sobě víme a můžeme se podpořit. Dobrou!!!

Uherské Hradiště

Nyní trochu obšírněji dopisem:

DĚČÍN

Chceme vám přiblížit jednu děčínskou noc, kterou trávilo několik dětí a knihovnic v knihovně. Tato noc měla svůj symbol a zvláštnost. Měla název "Noc nejen s Andersenem" a spojovala dva symboly v jeden. Zároveň uzavírala "Měsíc internetu" a připomínala "Den dětské knihy" (proto ten Andersen).

Nový Bydžov

Ve 20 hodin večer se sešlo u nás 21 dětí, 5 knihovnic a 1 knihovník. V celé republice byly knihovny propojeny společnou internetovou adresou Albatrosu, který pro jednotlivé knihovny zadal úkol. Po jeho splnění každá knihovna získala písmenko do tajenky a mohla vyřešit rébus, tedy celou tajenku. Na jejím konci byl název knihy. My, ač jsme se velice snažili, jsme úspěchu nedosáhli. Druhá společná fáze pro všechny knihovny a jejich "nocující" děti bylo chatování, které se dětem líbilo, ale knihovníci s hrůzou zjistili, že i když se jednalo o rozdílné věkové kategorie (u nás 7-13 let), vyskytovala se i neslušná slova. To byla jediná smutná stránka. Jinak se u nás, a jak jsme zjistili, i v jiných knihovnách, noc vydařila. Spát šly děti mezi jednou až druhou hodinou. Mezi tím se četlo, hrály se hry jak stolní, tak i např. paňák, stolní tenis aj. Také jsme šli pochod noční knihovnou (pouze s baterkami) a na konci štace bylo několik úkolů a po nich zasloužená odměna - poklad sladkostí. Noc končila budíčkem v sedm hodin a postupným vyzvednutím dětí jejich rodiči. Dětem i všem, kteří tuto noc připravili, se to moc líbilo. Myslíme si, že to byla akce, která se povedla a která bude mít pokračování i příští rok. Letos to byla premiéra v tomto hojném obsazení. Loni tuto "noc" trávily již děti z Uherského Hradiště, který dal vlastně podnět na tuto hromadnou akci. Každá knihovna si pořídila fotodokumentaci, kterou se vzájemně budeme chlubit v "Klubku dětských knihoven".

Eva Kubšová, dětské oddělení Městské knihovny Děčín

LIBEREC

V Liberci na pobočku Kunratická děti přicházely trochu nedůvěřivé a s očekáváním velikého dobrodružství. Pracovnice dětského oddělení Knihovny Liberec H. Langrová si pro ně připravila dramatizaci Sluníčkového prstýnku podle textů V. Čtvrtka. A tak si děti dvě hodiny hrály, povídaly a vyprávěly, jak to chodí v pohádkách i u nich doma.

Děčín

"Paní knihovnice" Alena Čejková půjčovala všem zájemcům ochotně knihy v dobu hodně neobvyklou a zájemců z řad přítomných bylo dost! Když už čas pokročil k půlnoci, byl právě čas na černou hodinku a trochu tajemného vyprávění - vlastně nebyla tak úplně černá - osvětlovaly ji vlastnoručně vyrobené lampiónky. A pohádky - ty se vyprávěly ještě dlouho po půlnoci.

Ti starší shlíželi na pohádkové "třeštění" trochu s odstupem. Oni chtěli prožít svoji dlouhou noc jinak. Brouzdali se s námi internetovým světem. S překvapením zjišťovali, že Internet není jen hračka. Poprvé se poněkud vážněji probrali tím, co nabízí např. www.seznam.cz, www.google.com, www.altavista.com a další. Procvičili si i angličtinu.

Příbram

Jak je všeobecně známo, jsou "skřítkové" tvorové pilní a pracovití, a tak zůstali v knihovně i další den a vyráběli a malovali a lepili velikonoční přání. Byla to opravdu dlouhá noc.

E. Machonská, Spolek přátel Knihovny Liberec

ŠLAPANICE

Ve šlapanické knihovně se akce zúčastnilo celkem 16 dětí ve věku od 10 od 15 let, 1 knihovnice a 1 studentka. Obtíženi batohy, spacáky a spoustou jídla se děti sešly už v 17 hodin. Po seznámení, ověšeny barevnými cedulkami se svými jmény, absolvovaly Pohádkovou olympiádu, v níž se pod pohádkovými názvy disciplín jako bylo Létání na koštěti, Louskání kouzelných oříšků, Čarostřelba atd. skrývalo hádání pohádkových postav či názvů pohádek. Aby si mozečky chvíli odpočinuly, bylo hádání prokládáno pohybovými hrami. Vítězné družstvo dostalo čokoládové medaile.

Příbram

Ve 20 hodin vypukla soutěž nakladatelství Albatros. Měli jsme najít na www stránkách Albatrosu otázku a vyluštit jedno písmeno z tajenky, kterou měly luštit všechny knihovny. Když jsme konečně otázku našli, samozřejmě nikdo nevěděl, kdo napsal knihu Heřmánek a Mařinka a z katalogu děti zjistily, že ji ani nemáme v knihovně. Zachránil nás až Internet a souborný katalog knihoven CASLIN. V této soutěži jsme se umístili z 22 knihoven na 4. místě. Ve 21.00 jsme se museli přihlásit (což jsme na druhý pokus také zvládli) do chatu Albatrosu a z písmen, která tam posílaly ostatní knihovny, vyluštit tajenku. Bohužel byl na chatu takový zmatek, že jsme získali jen pár písmen, která nám nic neříkala. Když nakonec bylo ohlášeno, že vyhrála knihovna v Litoměřicích a jak zněla tajenka, bylo nám jasné, že ani z více písmen bychom nic nevyluštili. Ale to nevadí! Není přece důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Děčín

Větším holkám se chatování tak zalíbilo, že zůstaly napojeny na Internet až skoro do čtyř hodin ráno, kdy jsme jim vypnuli počítače. Menší děti poslouchaly i samy vyprávěly pohádky, malovaly fantastická zvířata a něco po půlnoci postupně usínaly.

Budíček udělal jeden nedočkavý tatínek, který si před devátou hodinou chtěl vyzvednout svou dceru. Měl smůlu, musel si na ni chvíli počkat. Po menší snídani, rozdání malých dárků a Pamětních listů se děti sbalily a postupně si je rodiče odváděli domů.

A výsledek akce? Starším se určitě líbilo chatování a malí nám řekli, že by v knihovně přespávali třeba každý pátek. Každopádně všichni poznali nové kamarády, ať už v knihovně nabo na chatu, a budou mít na co vzpomínat. A my taky!

M. Kubíková

NOVÝ BYDŽOV

V naší novobydžovské knihovně nocovalo 8 dětí ze šesté třídy a 3 knihovnice. Děti strávily noc v knihovně, aby se dozvěděly, co knihy "dělají", když si je zrovna nikdo nepůjčuje a nečte a zúčastnily se několika her a soutěží. Program večera zahájili naši plzenští přátelé, kteří hráli s dětmi různé hry a potom vyprávěli pohádky a zazpívali písničky z pohádek. Po jejich odjezdu jsme se s dětmi sesedly do kroužku a každý řekl něco o sobě a o svých zálibách. Od 20 hodin jsme se připojily k Internetu na stránky dětského nakladatelství Albatros a děti tu řešily literární soutěž s tajenkou. Úderem 21. hodiny se všechny zúčastněné knihovny připojily na chat a sešly se v Potterovně, kde měly možnost navzájem komunikovat s dětmi, které přespávaly v knihovnách po celé republice.

Nový Bydžov

Pak následovala společná večeře, po které jsme si s dětmi povídaly. Mezitím, co se děti připravovaly ke spánku, jsme se my knihovnice šly převléknout do slušivých pyžámek, abychom působily coby skřítkové "uspavači" a četly dětem pohádky dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Po přečtení pohádek jsme dětem popřály dobrou noc v naší knihovně a odešly jsme do oddělení pro dospělé čtenáře, kde jsme hodnotily večer a plánovaly příští Noc s Andersenem.

Budíček byl v 7 hodin ráno, dětem jsme připravily snídani, po které si děti již sbalily své věci a odcházely domů. Chtěly bychom poděkovat Pekárně v Novém Bydžově, která přivezla pro děti pečivo.

Noc s H. Ch. Andersenem měla velký ohlas a děti se už ptaly, zda bude i příští rok.

PŘÍBRAM

Více jak po měsíci se vracím zpátky k akci "Noc s Andersenem". Přiznám se, že ráda. Noc, která udělala radost dětem, ale také mně. Pro naše podmínky a možnosti byl počet dětí (17) ideálním. Věkovou kategorii 6-12 let jsme volili záměrně a mile nás překvapilo,jak se malé děti dokáží přizpůsobit těm starším a naopak. Ty větší dostaly chuť si znovu hrát, předškolní se snažily vyrovnat ve všem velkým. A to nejen v soutěžích, ale i v přípravách na ně, úklidu.

Kromě dětí jsme byli tři knihovnice, dva vojáci civilní služby a pes Rony. Ten sice nesoutěžil, znavený byl však nejdříve.

Nový Bydžov

Většinu internetového spojení zajišťovali "vojáci" (civilní služba) a od 22 hod. až do rána udržovali spojení s těmi, kteří si chtěli popovídat, či prozradit něco z toho, co právě dělají. Nebýt jejich vytrvalosti a trpělivosti, těžko by došlo na náš počítač celkových 239 e-mailových zpráv a pozdravů. Škoda, že nebyl čas všechny v klidu a důkladně pročíst. Namátkou jich máme několik vytištěných a uschovaných. Je to alespoň velká zkušenost propříště. Starším dětem se povídání přes Internet velmi líbilo.

Uherské Hradiště

K noci s Andersenem patřily hlavně pohádky, ale i hry a dobrodružství. I u nás se ukázala pohádková postava - čarodějnice, přečetla dětem jak to chodí v jejich světě a pak už nechala místo světu skřítků a dětské fantazie. Ti naši skřítkové se dětem ukázali v podobě světýlek ve všech tmavých koutech knihovny. Zkusili jsme si je i vyfotit, ale znáte skřítky. Chtějte je pak na fotografiích najít! Hlavní je, že jsou na nich dobře vidět spokojené tváře dětí i nás dospělých. Ta nej... fotka patří závěru. Spící děti ráno v 9 hod. s hlavami na stole. Důkaz, že celou noc vydržely plné elánu. Je příjemné slyšet, že by si přály další podobnou noc co nejdříve. Nestálo to mnoho finančních prostředků, cca 3O Kč na jednoho účastníka (večeře,snídaně,nápoje - zajištěno knihovnou). Něco času, snahy a probdělou noc knihovnic. Ale myslím, že to stálo za to.

Uherské Hradiště

Díky těm, kteří tuto hezkou noc vymysleli i díky všem, kteří nám s ní pomohli. Je dobře, že knihovna svým dětským čtenářům může dát nejen spoustu krásných knížek, ale i něco navíc. Nakonec si děti své "skřítky čtenáříčky" skutečně odnesly domů. Sice jen námi vyrobené, kteří jim budou tuto noc připomínat a s nimi i spoustu hezkých zážitků.

Eva Máchová

* * *

Fotografie nám poslaly tyto knihovny:

Dětské oddělení knihovny BBB Uherské Hradiště
Knihovna Nový Bydžov
Knihovna Děčín
Knihovna Příbram

* * *

Zdá se nám, že už brzy dosáhne tato akce mezinárodního věhlasu. Přece není problém už příště se mailem propojit do zahraničí. Že by do Dánska - Andersenovy země? Redakce Bulletinu SKIP ráda pomůže.


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP