BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

3
2001

Aktuální číslo Archiv Obsah

Silueta Brna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

67th Council and General Conference International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA)

V americkém Bostonu se v druhé polovině srpna (16.-25.8.) konala již 67. výroční konference Mezinárodní federace knihovnických asociací a institucí IFLA. Byla to největší světová knihovnická konference v dějinách, zúčastnil se jí neuvěřitelně vysoký počet osob - 5330 účastníků ze 150 zemí.

Na doprovodné profesionální výstavě se představilo 171 vystavovatelů s celkovým počtem 194 firem. Bostonskou konferenci předcházel také velký počet tzv. pre-konferencí a satelitních setkání, která se konala jak na území USA (Bufalo, Washington), tak i Kanady (Otava, Quebec). Odezněl bezpočet vystoupení, uskutečnilo se 25 workshopů, 100 tzv. business sessions, 70 open sessions, na 70 poster sessions - plakátových sdělení. Na 1400 účastníků navštívilo během konference některou z 47 bostonských a massachusettských knihoven, cca 500 knihovníků a knihovnic absolvovalo nabídnuté "walking tours" neboli pěší procházky, mnozí další byli účastníky některé z "post- konferenčních tours" - sobotních zájezdů.

Pořadatelé spolu se třemi stovkami dobrovolníků z řad amerických knihovníků zvládli svůj úkol na výbornou včetně obrovských recepcí v Boston Public Library, Museum of Science a ve vyhlášených institucích jakými nepochybně jsou Harvardská univerzita v Cambridge či Massachusetts Institute of Technology (M.I.T.).

Pro první rychlou informaci uvádím alespoň čísla, byť podávají jen "kvantitativní" obraz o tomto mimořádném knihovnickém shromáždění. Jistě bude čas i na hodnocení kvalitativní. Z České republiky - přes zeměpisnou vzdálenost konferenčního místa a vysokou "finanční náročnost" - se nás zúčastnilo konference IFLA celkem osm - Vojtěch Balík, Marie Balíková, Hanuš Hemola, Stanley Kalkus, Pavel Krbec, Karel Sosna, Bohdana Stoklasová a moje maličkost.

Snad mohu říci i za ostatní kolegyně a kolegy, že se budeme snažit využít všech možností, jak se podělit s ostatními o své dojmy i získané poznatky.

Jarmila Burgetová


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP