hlavicka_pozadi

Výzkum a vývoj nových postupů v ochraně a konzervaci písemných památek
Výzkumný záměr MK00002322103 (2005-2011)

Výzkumný záměr MK00002322103

Vymezení cílů výzkumného záměru

Snahou předkládaného výzkumného záměru je dosáhnout takových poznatků a vyvinout metody, které by směřovaly k co nejúčinnějším a nejkvalitnějším formám ochrany a konzervace. Velká pozornost je věnována zejména komplexnímu přístupu, neboť jednotlivé činnosti jsou propojeny a má-li přinést naše každodenní činnost správný efekt je nutno pečlivě koordinovat její jednotlivé složky do kompaktního celku.


Výzkum a vývoj preventivních opatření vedoucích k ochraně knihovních fondů


(Zlepšení klimatických podmínek a forem uložení fondů a jejich monitorování)



Indikace znečišťujících látek a plísňové kontaminace v ovzduší

Vzhledem k tomu, že významná část knihovního fondu NK je uložena v historickém středu Prahy v budově Klementina, je zde reálná hrozba zvýšené prašnosti a koncentrace polutantů. Proto je cílem výzkumného záměru poznat míru prašnosti a obsahu polutantů ve vzduchu ve skladištích a následně zkoumat účinnost krabic jako ochrany proti polutantům.

Zjistit míru chemického a plísňového znečištění ve vybraných skladovacích prostorách.

Ověřit možnost využití obalů jako ochranného prostředku pro knihovní fondy před nežádoucími účinky znečišťujících látek a plísňové kontaminace v ovzduší.

Navrhnout opatření na zlepšení skladovacích podmínek v daných prostorách.

Zkvalitnění vlastností krabic pro ochranu písemných památek

Účinnost ochrany písemných památek proti působení nepříznivým vlivů by mohla zvýšit další vrstva ochranného materiálu, v kterém by byl objekt v krabici zabalen. V záměru je zahrnuto i otestování krabic jako ochrany proti náhlému poklesu teploty (např. při převážení mezi budovami knihovny) a vytvoření a testy krabic podle speciálních požadavků restaurátorů.

Vytvořit ochrannou krabici podle speciálních požadavků restaurátorů a otestovat její ochranné funkce.

Ověřit možnost zvýšení ochranné funkce krabice proti znečištěnému ovzduší použitím další vnitřní vrstvy ochranného materiálu.

Ověřit možnost využití krabice jako ochrany proti náhlému poklesu teploty (např. při převážení fondu mezi budovami knihovny).

Ukládání knih a dokumentů do obalů ze speciálních folií bez přístupu vzduchu

Projekt zjištění podmínek pro využití technologie ukládání do ochranných obalů má rozšířit stávající možnosti a perspektivy archivace dokumentů z hlediska zásad ochrany knihovních sbírek v kulturních, především paměťových institucích.


Stanovení míry poškození písemných památek a výzkum a vývoj konzervátorských metod vedoucích k jejich záchraně



Metodika a dokumentace stavu poškození fondů, konzervátorské průzkumy

V rámci předkládaného výzkumného záměru je věnována velká pozornost vývoji nové formy multimediálního průzkumu poškození fyzického stavu a vytvoření vhodného virtuálního prostředí pro zpracování, dokumentaci a následné využívání získaných dat.

Konzervace vzácných iluminovaných rukopisů

Vytvoření komplexního systému nedestruktivních analýz a průzkumu iluminovaných rukopisů

Vytvoření databáze standardů

Uplatnění výsledků v konzervátorské praxi

Konzervátorské metody prováděné in situ

Cílem této části výzkumného záměru je vyvinutí konzervátorských postupů a metod při jejichž provádění by bylo maximálně měrou omezeno invazivní zasahování do struktury artefaktu při zachování jejich účinnosti a kvality provedení. Hovoříme o tzv. zásazích prováděných in situ, přitom by však mělo být možné provádět postupy identické s rozebranou knihou jako mechanické čištění, fixování, vymývání nečistot, odkyselování a následné opravy a doplňování listů v případě bloku knihy, a dále opravy struktury knižní vazby a jejího pokryvu včetně zdobných součástí. Jako výstup se předpokládá písemné doporučení metodiky provádění tohoto typu zásahů, seminář a výuka na restaurátorské škole a workshop se zahraničním odborníkem.

Konzervační činidla pro kolagenní historické materiály

Je nutné vybrat vhodné nové přípravky konzervačních činidel pro kolagenní materiály z nabídky českých a zahraničních firem a otestovat je na novodobých uměle zestárlých materiálech i na fragmentech historických materiálů. Podle výsledků testů budou vybrány přípravky nejvhodnější pro potřeby naší konzervátorské praxe.

Odkyselování papíru s využitím vakuových baliček

Využít vakuového balení ke zvýšení odkyselovací účinnosti zmíněné suché metody odkyselování. Navrhnout a otestovat různé odkyselovací sloučeniny a jejich kombinace. Vyvinutý proces odkyselování využít při vakuovém balení dokumentů a periodik pro dlouhodobé uskladnění.

Autor textu: Jiří Vnouček