Zvláštní ruská cesta dějinami

V úterý dne 26. března 2002 se od 14.00 hod. v budově Klementina konal již třetí Seminář východoevropských dějin, jehož je Společnost spolupořadatelem. Téma tohoto semináře znělo Zvláštní ruská cesta dějinami. Uskutečnění semináře bylo časově spojeno s výročním zasedáním Společnosti, jež se uskutečnilo v dopoledních hodinách (o něm v sekci Informace o činnosti).

Pořadatelství:

Slovanská knihovna při NK ČR
Společnost pro výzkum východní a střední Evropy v ČR
Pražská skupina historiků ruských dějin


Za účasti přibližně třiceti pěti lidí přednesli své úvodní teze pro následnou diskusi Dr. Ivan Macek a Dr. Emil Voráček (ten se ujal zároveň funkce moderátora namísto nepřítomného doc. Václava Vebera). Ivan Macek mimo jiné varoval před striktně západním pohlížením na vývoj Ruska, neboť západní historici často podřizují zákonitosti ruského vývoje svému neruskému pohledu, a proto nemohou správně pochopit principy mnoha změn či stavů. Shrnul základní body, díky nimž se na vývoj Ruska pohlíží jako na vývoj jedinečný a odlišný od jakéhokoliv jiného státu. Zároveň upozornil na nebezpečí zjednodušování celé problematiky a na nesprávné zdůrazňování významu jednoho fenoménu (např. pravoslaví) nad ostatní konstitutivní prvky. Emil Voráček ukázal, že nejen Rusko má svou "zvláštní cestu", nýbrž že se jedná o jev v dějinách zcela běžný. Na příkladu Španělska demonstroval existenci jedinečné vývojové cesty státu nacházejícího se na zcela opačné straně evropského kontinentu.

Následná diskuse, do níž se zapojilo i několik zahraničních účastníků, se zaměřila na problematiku ruské identity, příslušnosti k Evropě či k západní civilizaci, na otázku kontinuity ruských dějin, na současné postavení ruské společnosti a stav jejího vědomí, na historický vývoj kontaktů a příslušnosti Ruska k evropské komunitě atd. Kompletní texty úvodních tezí spolu se záznamem diskuse jsou dostupné na internetových stránkách Semináře východoevropských dějin, jež se nacházejí na webových stránkách Slovanské knihovny pod hlavičkou Slavistika v ČR.v

Lukáš Babka