Ukrajina a západoevropská integrační uskupení na počátku třetího tisíciletí

Ve čtvrtek 1. října 2003 od 15 hodin se v zasedací síni Národní Knihovny ČR konal již devátý Seminář východoevropských dějin, spolupořádaný i naší společností. Semináře se zúčastnilo asi 25 lidí a tématicky byl zaměřen na perspektivy dalšího vývoje Ukrajiny a na její postavení v současné Evropě.

Pořadatelství:

Společnost pro výzkum východní a střední Evropy v ČR
Slovanská knihovna při NK ČR
Pražská skupina historiků ruských dějin

Úvodní příspěvek nazvaný "Evropská integrace Ukrajiny: mýtus nebo skutečnost?" přednesla politoložka Tetyana Pergler, CSc., z Univerzity Hradec Králové (členka Výboru naší společnosti). Shrnula politické trendy, jež provázejí Ukrajinu od nabytí samostanosti po rozpadu SSSR. Dále výběrově shrnula a vyjmenovala jednotlivé ukrajinské instituce, jež se evropskou integrací, respektive podílem Ukrajiny na ní, zabývají. Informovala také účastníky o poměrně novém počinu postsovětských republik, kterým je podepsání dohody o vytvoření jednotného ekonomického prostoru. Druhý příspěvek přednesl ing. Boris Zajíc, člen Rady sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny. Nazval ho "Visegrádské partnerství a Ukrajina" a pokusil se v něm definovat vztah Ukrajiny a uskupení čtyř postkomunistických států střední Evropy.

Diskuse, kterou moderoval člen naší Společnosti Mgr. Jan Bárta, se točila především kolem ochoty Evropské unie spolupracovat, resp. výhledově přijmout Ukrajinu do svých struktur, dalším tématem byla nezbytnost hlubších transformačních reforem ukrajinské ekonomiky. Stranou nebyla ponechána ani potřeba větší demokratizace ukrajinského politického systému a vývoje občanské společnosti. Mezi hosty, jež aktivně zasáhli do diskuse, lze jmenovat, mimo pravidelné účastníky seminářů, prvního tajemníka velvyslanectví Ukrajiny pana Adrie Statyvku a jeho kolegu, druhého tajemníka Mikhailo Kovbasu. Jediným negativem semináře byla snad jen nedostatečná připravenost některých účastníků, od nichž byl očekáván (a slíben) aktivní přístup k diskusi.

Celé znění vstupních příspěvků, stejně jako záznam diskuse lze nalézt na webových stránkách Slovanské knihovny, pod hlavičkou Slavistika v ČR a následně Seminář východoevropských dějin.

Lukáš Babka