Hlavní stránka NK 2/2000 Bulletinplus

Klementinské matematické muzeum (2)

PhDr. Miroslava Hejnová
Národní knihovna ČR

Součástí muzea bývala též tzv. "Tychonova síň", ve které se uchovávaly přístroje a jiné vzácné relikvie z pozůstalosti Tychona Brahe či podle něho nazvané. K nejvzácnějším patřily jeho sextanty z dílny Josta Burgiho či sluneční hodiny, úhloměr a kružítko z produkce Erasma Habermela.
Co se ze sbírek Matematického muzea dochovalo v Klementinu? Odpovědět lze lapidárně třemi slovy: hodiny, glóby a knihy. Podívejme se však na ně trochu blíže.
K nejzajímavějším bezesporu patří tzv. "Kleinovy hodiny", dnes souhrnně označované jménem svého stvořitele. Sestrojil je mechanik a astronom, jezuita Jan Klein (1684-1762), který v letech 1723-1732 působil v Matematickém muzeu jako adjunkt a poté jako jeho správce. Dodnes se k těmto hodinám dochovaly tištěné návrhy od Josefa Steplinga v publikaci "Exercitationes geometricoanalyticae de... descriptio automati planetarii, 1751". Některé z  těchto hodin popsal ve své publikaci "Beschreibung der berü hmten Uhr und Kunstwerke am Altstä dter Radhauze und auf der Konigl. Sternwarte zu Prag, 1791" astronom Antonín Strnad,


geo.gif (72771 bytes)

Hodiny podle geocentrické soustavy Tychona Brahe

tychon.gif (56763 bytes)

Tychonova síň

ředitel Klementinské hvězdárny. Strnad spravoval sbírky Matematického muzea v době po jeho zrušení, tedy od roku 1774.
Vraťme se ještě k hodinám a blíže se zmiňme alespoň o dvou  nich.Tychonské hodiny s  mechanickým planetáriem sestrojené cca 1756 demonstrují pohyb planet podle geocentrické soustavy Tychona Brahe. Odtud pochází i jejich druhý název. Jejich protějškem jsou pak tzv. Koperníkovské hodiny z roku 1752, které demonstrují pohyb planet podle heliocentrické soustavy Mikuláše Koperníka.

helio.gif (66493 bytes)

Hodiny podle heliocentrické soustavy Mikuláše Koperníka


Předchozí stránka Obsah Další stránka