Hlavní stránka NK 3/2000 Bulletinplus

Národní knihovna připravuje

Ve znamení nové doby
(První dvě století tištěných knih v Čechách)

První dvě století tištěných knih v Čechách přiblíží výstava Ve znamení nové doby připravovaná na listopad letošního roku. Vybrané exponáty dokládají vnitřní vývoj v Čechách od konce 15. století do poloviny 17. století a jeho spojitost s evropským děním a kulturou.
Vystavené unikáty a průvodní scénář PhDr. Miroslavy Hejnové, PhDr. Zdeňka Uhlíře a PhDr. Julia Hůlka, připomenou počátky knihtisku v Čechách a první tištěné knihy většinou v českém jazyce, období reformace provázené náboženskými diskusemi a polemikami, ale i přijímáním renesančního životního stylu, péčí o zdraví i ducha, rozvojem přírodních věd, techniky, lékařství, astrologie či alchymie. Knihtisk umožnil přijímání literatury širšími čtenářskými vrstvami. To se odrazilo i ve větší žánrové různorodosti literatury, například v oblíbených cestopisech, moralitách, historických a faktografických knihách, herbářích, kuchařkách. I v této oblasti je analogie naší knižní kultury s evropským kontextem zřejmá.
V reformačním, zejména českobratrském prostředí hrála významnou roli hudba. Hudební literatuře tohoto období je věnována samostatná část výstavy.
Výstava zasahuje do 17. století a přibližuje období protireformace ne pouze jako období útlumu kultury a vědy u nás. Všímá si především odkazu Jana Amose Komenského a zvýšeného zájmu o domácí historii, který vedl ke kultivaci historiografie jako vědeckého oboru, v němž největšího významu nabylo dílo Bohuslava Balbína.
Scénář spolu s obrazovými ukázkami je zpracován do katalogu k výstavě. V publikaci, rozčleněné do devíti kapitol (Počátky, Reformace, Přírodní věda, Jinakost ciziny a dějin, Zlepšení člověka, Právo, Hudba, Filozofie temného baroka, Protireformace), nalezne čtenář nejen průvodce výstavou, ale též užitečnou pomůcku pro hlubší studium prvních dvou set let tištěné knihy v českých zemích.

124.gif (32739 bytes)

Praotec Čech z Kroniky o založení země české Martina Kuthena.
Národní knihovna ČR.

155.gif (38476 bytes)

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.
Putování aneb Cesta z království Českého do města Benátek: odtud po moři do Země Svaté /země Judské/ a dále do Egypta..., 1608.

Národní knihovna ČR.

125.gif (123621 bytes)

Mikuláš Konáč z Hodíštkova. Kniha o hořekování a naříkání..., 1547.
Národní knihovna ČR.

Výstavu, která je součástí projektu Praha - evropské město kultury roku 2000, podpořilo MK ČR a Československá obchodní banka, která také od jara letošního roku v expozicích na svých pobočkách ve vybraných regionech České republiky seznamovala veřejnost s unikátními tisky knihoven příslušných regionů a podpořila rovněž vydání již zmíněného katalogu.

 


Předchozí stránka Obsah