Hlavní stránka NK 2/2001 Bulletinplus

Projekt zaměřený
na národní bibliografii elektronických zdrojů

Mgr. Ludmila Celbová

V rámci programových projektů výzkumu a vývoje Ministerstva kultury ČR je Národní knihovna ČR nositelem projektu Registrace, ochrana a zpřístupnění domácích elektronických zdrojů v síti Internet. Tento dvouletý pilotní projekt (2000-2001) je zaměřen na problematiku registrace, konzervace a zpřístupnění elektronických zdrojů (zejména dostupných online v síti internet) jako součásti České národní bibliografie. Je třeba zajistit, aby tato obrovská část národní publikační produkce (jako důsledek exploze v elektronickém publikování), která je svým nehmotným charakterem zásadně odlišná od veškerých ostatních druhů dokumentů, se stala součástí kulturního dědictví, které bude trvale přístupné i pro budoucí uživatele, a také integrovanou součástí vznikajících digitálních knihoven.
Ve světě (zejména v  USA, Kanadě, Austrálii a v evropských severských zemích) existuje již několikaletá zkušenost s projekty zaměřenými na sbírky elektronických dokumentů publikovaných v síti internet. V  Evropě se za podpory Evropské komise zabývají, resp. zabývaly touto problematikou společné mezinárodní projekty (CoBRA+, BIBLINK, NEDLIB), jejichž cílem je stanovit budoucí úlohu evropských národních knihoven ve vztahu k elektronickým publikacím a vytvořit podmínky pro propojení národních bibliografických agentur a vydavatelů elektronických publikací. Na projekt CoBRA+ navazuje v současné době nový projekt podporovaný Evropskou komisí, The European Library, jako společný projekt CENL (Conference of European National Librarians) a FEP (Federation of European Publishers), jehož cílem je vytvořit společný systém pro přístup do národních depozitních sbírek (hlavně digitálních) v Evropě.
Ze zemí bývalého východního bloku zatím žádná s řešením obdobného projektu nezačala. Česká republika je tedy první z těchto zemí, která se problematikou registrace, ochrany a zpřístupňování elektronických publikací začala zabývat a směřovat k zapojení do mezinárodních systémů.
V rámci dosavadního řešení projektu byla analyzována řada zahraničních i mezinárodních projektů zabývajících se problematikou získávání, registrace, ochrany a zpřístupňování elektronických online dokumentů. Výzkum ukázal, že se jedná o velmi komplexní problematiku, zahrnující oblast spolupráce a propojení knihoven s vydavateli, oblast práva a oblast informačních technologií. Navíc vyžaduje aplikaci mezinárodních standardů a kompatibilitu řešení s jinými podobnými projekty.
Po prvním roce řešení projektu jsme se zaměřili hlavně na metody vyvinuté v severských zemích. Z projektů, z nichž zejména vycházíme, bych ráda jmenovala alespoň následující:

EVA - Acquisition and Archiving of Electronic Network Publications (Finsko)

Nordic Metadata I, II
(severské země)

NEDLIB - Networked European Deposit Library
(některé ze zemí EU).

Řešení pilotního projektu představuje principiálně testování dvou metod, které by v optimálním případě měly být aplikovány paralelně s cílem umožnit dlouhodobé uchování a využívání internetových zdrojů:

- shromažďování, registrace a archivace vybraných domácích elektronických online dostupných dokumentů jako legitimní součásti národní publikační produkce podle stanovených kritérií výběru pro účely České národní bibliografie (tato činnost klade značné nároky na intelektuální práci zpracovatelů)

- automatizovaný proces shromažďování a archivace domácích zdrojů z internetu v relativní úplnosti (servery v národní doméně .cz a další omezení) pomocí speciálního indexačního programu, tzv. harvesteru.

K  účelům testování softwarových nástrojů na vybraném vzorku elektronických zdrojů slouží vysoce výkonný počítač s velkými kapacitami operační i diskové paměti pro připojení na síť, pracující v OS Linux. Tento stroj má ve fázi testování suplovat unixový server a slouží k instalování nástrojů pro stahování a archivaci dokumentů, pro ukládání údajů pro popis zdrojů aj., a pro ukládání zdrojů do webového archivu. Pro uložení většího množství dat počítáme s možností využití páskové robotické knihovny, používané již dnes v Národní knihovně ČR pro ukládání a zpřístupňování digitalizovaných dokumentů.
Na projektu, pro nějž jsme zvolili jednoduchý název WebArchiv, spolupracuje NK ČR s Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity v Brně a s Ikaros, o. s.
Projekt WebArchiv se prezentuje na webových stránkách NK ČR na adrese: http://webarchiv.nkp.cz, kde jsou zpřístupněny veškeré dokumenty, které publikovali členové řešitelského týmu k problematice projektu, dále odkazy na relevantní zdroje a zahraniční/me-zinárodní projekty a softwarové nástroje připravené pro účely testování v rámci řešení projektu (v současné době generátor metadat a generátor URN).


Předchozí stránka Obsah Další stránka