Hlavní stránka NK 2/2001 Bulletinplus

Kde končí svět?

Klub dětských knihoven SKIP připravil setkání dětí z celé republiky, které se účastnily projektu Kde končí svět, na Pražském hradě.

Deset vybraných mladých čtenářů aktivně zapojených do projektu bylo pasováno na rytíře krásného slova a složilo slavnostní slib věrnosti. Spolu s nimi byli na rytíře pasováni tři dospělí  - autorka projektu Mgr. Helena Šlesingerová z Ústřední knihovny pro děti a mládež Knihovny města Plzně, spisovatel Zbyněk Malinský a Mgr. Zlata Houšková.

Poctou pro mladé čtenáře bylo přijetí Dagmar Havlovou.
Jen málokdy se naskytne příležitost prohlédnout si Hrad v různých stoletích jeho vývoje a navíc i sály, ve kterých sídlí dnešní prezident. Dětem bylo umožněno navštívit výstavu Deset století architektury a poté, společně s průvodcem, který vyzkoušel jejich znalosti z historie, si prohlédly rokokové sály prezidentského sídla, které se jinak otevírají veřejnosti pouze v den výročí vzniku republiky - 28. října.


Aktivity varnsdorfské knihovny

Karla Ebrová

Ve staré vile uprostřed zahrady ve Varnsdorfu sídlí Městská knihovna. Ve svých depozitářích má 82 000 svazků knih, čtenáři mají i přístup k internetu. Součástí knižního fondu je oddělení lužickosrbské literatury čítající cca 200 titulů - knihy, časopisy, CD ROM, videokazety. Vesměs dary. Zmíněné oddělení knihovny je využíváno především studenty biskupského gymnázia ve Varnsdorfu. Seminární práce bývají vypisovány na témata související s kulturou našich sousedů, s akcemi, které podporují vzájemné poznávání. S gymnáziem v Budyšíně spolupracují již několik let, setkávají se, vyměňují si studenty.
Oddělení má své opodstatnění. Jen pár kilometrů dělí město od státní hranice - za níž leží místa, která kdysi patřila k zemím Koruny České: Žitava, Budyšín… I proto se zde každoročně konají Svátky lužickosrbské poezie, z nichž vydávají pravidelně drobný svazeček lužickosrbské poezie v českých překladech. Ačkoli letos svátky třiadvacetileté, ve Varnsdorfu mají tradici teprve od roku 1997. Ta se tady má ostatně o co opřít. V oblasti žije nikoli zanedbatelné % občanů, kteří buď z Lužice pocházejí a po skončení II. světové války zde zůstali nebo jsou k  ní vázáni příbuzenskými svazky.
Letošní Svátky se nesly ve znamení 85. narozenin žijícího klasika lužickosrbské literatury Jurie Brězana. Setkání básníků pěti jazyků, tj. Lužických Srbů, Němců, Čechů, Poláků a Slováků probíhají zčásti v Budyšíně a okolí, zčásti ve Varnsdorfu.
Městské divadlo Varnsdorf, Poetické studio Doteky a Svaz srbských umělců Budyšín připravily literárně hudební červnový večer. Záštitu převzala Obec spisovatelů a České centrum mezinárodního PEN klubu. Večer v hale městské knihovny se těšil velkému zájmu veřejnosti.
Druhý den po skončení Svátků lužickosrbské poezie proběhlo vyhodnocení literární soutěže pro děti deseti až patnáctileté Drápanda, která se zde už rovněž zabydlela. Letos se jí zúčastnilo 235 dětí z celé republiky, z toho ze severních Čech 117. Soutěž byla dosud vyhlašována jednou za dva roky, střídala se

s literární soutěží pro dospělé. Od loňského roku je každoroční, a to ve spolupráci se Státní vědeckou knihovnou v Ústí nad Labem. Ta svoji vlastní soutěž s přejatými dispozicemi Drápandy nazvala Psaníčko. Letos si předali štafetu: velikánskou tužku s nápisem na jedné straně Drápanda, na druhé Psaníčko. Děti mají šanci se zúčastnit soutěže každoročně. Uzávěrka je pravidelně 2. dubna - na Mezinárodní den dětské knihy. Vyhlášení vítězů probíhá několik týdnů poté. Pracovnice knihovny si občas lámou hlavu nikoli nad množstvím zaslaných prací, ale nad ožehavou otázkou: jak naznačit rodičům, aby svým dětem v literární tvorbě nepomáhali, aby dětská soutěž byla skutečně jen a jen soutěží dětí. Ono se to totiž pozná, ani děti to nic dobrého nenaučí a může jim to do budoucna připravit i hořké chvilky.
Dopravní obslužnost, zvláště v sobotu, je v této oblasti špatná, proto knihovna zajišťuje na vyhlášení vítězů dopravu pro děti i rodiče několika autobusy. Protože chybí dostatečně široká nabídka pro děti mladšího věku a pro ty nejmenší, knihovna na ně myslí pořádáním akcí velikonočních a adventních, proběhl tu i Den Země s poznáváním rostlin a zvířat, doplněný výtvarnou soutěží. S městským divadlem spolupracuje na další iniciativě Klub divadelních skřítků Ťoupy a Kykulína. Akce se těší popularitě, zúčastňuje se jich kolem stovky dětí.
Znalosti dětí o kraji, v němž žijí, chce podpořit další soutěž, nazvaná Mandavská mozaika. Jedná se o regionální soutěž pro děti, které mají zodpovězením otázek prokázat své znalosti kraje Jindřicha z Varnsdorfu, jenž je - jak dokazuje dr. Tomáš Edel - snad tím dlouho hledaným skutečným autorem Dalimilovy kroniky. Soutěž má pět kol s jedním prázdninovým úkolem, otázky jsou zveřejňovány v  regionálním tisku, jsou k dispozici v Městské knihovně, Městském muzeu a Městském informačním středisku. Týkají se přírody, historie, osobností i současného dění. Děti jsou rozděleny do tří věkových kategorií. Letošní závěrečné vyhodnocení proběhne v říjnu.


Předchozí stránka Obsah Další stránka