Hlavní stránka NK 4/2001 Bulletinplus

Veřejné informační služby knihoven

Kontrolní den a prezentace programu Veřejné informační služby knihoven se 23. listopadu 2001 konaly za účasti ministra Karla Březiny, náměstka ministra kultury Zdeňka Nováka, předsedy Úřadu pro veřejné informační systémy Jiřího Krumpa, vedoucí oddělení knihoven MK ČR Blanky Koubové a řady dalších hostí.

Na přednášce ve Vzdělávacím centru Národní knihovny, 23.11.2001.
Zprava: Ing. Jiří Krump, předseda ÚVIS, Mgr. Zlata Houšková, NK ČR, Ing. Karel Březina, ministr vlády ČR a školitel Ondřej Pečený, ÚISK, při přednášce o počítačových knihovnicko-informačních službách a internetu.

(Foto:zh)

Závěr kontrolního dne skončil shodným konstatováním, že dosavadní výsledky a po-kračování jednoho z nejlépe připravených projektů Akčního plánu realizace státní informační politiky jsou v roce 2002 vážně ohroženy z finančních důvodů. V případě, že by program nebylo pro nedostatek financí možno udržet na životaschopné úrovni, došlo by k znehodnocení doposud vynaložených prostředků a tím i k mnohem vyšším ztrátám.


Pozvánka na lednové Modré pondělí

Dr. Ivo Harák
básník a literární kritik, vysokoškolský pro-fesor v Ústí nad Labem vystoupí v Modrém pondělí 14. ledna 2002 v 17, 00 hodin v audiovizuálním sále Klementina. Představí nejen svoji kultivovanou poezii, ale i stu-dentský časopis PANDORA a jeho tvůrce-mladé literáty severních Čech.

Hovořit se bude o současné mladé literatuře u nás a o jejím směřování.


Les Belles Etrangères v Národní knihovně.

Krásné cizinky v knihovně

Na ty můžete v  Národní knihovně - kromě krásných domorodkyň - také jistě narazit. Tentokrát šlo o název zajímavé akce - jinak také “Les Belles Etrangères”. Návštěva několika současných francouzských spisovatelů a je-jich turné po českých knihovnách, univer-zitách a domech spjatých s kulturou. Řada besed a setkání, kde si měli přijít na své profesionální spřízněnci či jen srdeční příznivci sladké Francie. Oficiálně - festival francouz-ských spisovatelů, pořádaný Ministerstvem kultury ČR ve spolupráci s Kulturním oddě-lením Velvyslanectví Francouzské republiky. Organizačně zajišťováno agenturou Lobkowicz Travel Services, vybranou ministerským výběrovým řízením. Jednou z možností, jak se s vyslanci této kulturní velmoci setkat, byla i dvouhodinová beseda v  zasedacím sále Ná-rodní knihovny, 5. listopadu 2001 v od-poledních hodinách. Ze zhruba dvacítky pozvaných autorů se do Prahy rozjeli: Sylvie Germain, Emmanuèle Bernheim, Frédérick Tristan a Benoît Duteurtre. Dvě půvabné dámy v nejlepších letech, sedmdesátník he-mingwayovského typu a rozevlátý čtyřicátník, vyhlížející jako neposedný student.
Beseda byla uváděna básníkem Václavem Jamkem, kterému francouzské reálie, vzhledem k  jeho dlouhodobému pobývání ve Francii, nečinily žádné potíže. Překvapivější už byla čeština - byť lámaná - paní Sylvie Germain, která v Praze sedm let působila jako profesorka filozofie na francouzském lyceu v osmdesátých letech. Hned po příchodu se také pídila po své dobré známé, dříve pracovnici v Národní knihovně, kterou už tu bohužel nenašla.
Hosté ocenili fakt, že byli přijati ředitelem knihovny, který s nimi hovořil  jejich jazykem a uvedl i následující besedu. Její součástí byla četba úryvků z knih, které si autoři pro publikum vybrali a sami četli, vzápětí uvedených v českém překladu. Francouzština nicméně má patrně tu výhodu, že ji můžete poslouchat delší dobu s velice libými pocity a nemusíte ani moc vědět o čem je řeč. Většina z přítomných však evidentně na překlad čekat nemusela. Příznačné pro většinu spisovatelských setkávání, ať jsou tvůrci jakékoliv národnosti, je patrně to, že se kultivovaně na ničem úplně nedohodnou. Na to jsou příliš silné individuality. Tak to bylo i po dotazu z publika, jaké mají ve své zemi vydavatelské možnosti. I bez závěrečného konsensu však zůstali francouzsky šarmantní. To by si měl našinec užít. Do Národní knihovny přišla celá skupina z FF UK, kde absolvovala besedu se studenty a od nás se večer pokračovalo do Francouzského institutu.
Návštěva byla komorní, možná až příliš. Pro tento typ setkávání však naštěstí ještě přijatelná. Vzhledem k  masivní propagaci ze strany pořadatelské agentury, zahrnující i tiskovou konferenci, nicméně přece jen překvapivě nízká. V této souvislosti mě napadá, kdo je vlastně pro nás v současné době přitažlivá osobnost, pokud ani v naší baště ducha není zájem o jedny z nejlepších představitelů současného slovesného umění. Připadalo by nám zajímavější povídat si s politikem, umělcem nebo sportovcem? Nebo už o diskusi ani moc nestojíme a jakýmkoliv žijícím vzorům už nedůvěřujeme?

Libuše Piherová


  Obsah Další stránka