Hlavní stránka NK 1/2002 Bulletinplus

Co je "Soubor národních autorit"?

PhDr. Zdeněk Bartl
Národní knihovna ČR


Soubory národních autorit
National Authority Files / Names
 

Jistě jsi se, vážený čtenáři, někdy při hledání v katalogu knihovny (nemám na mysli nějakou konkrétní knihovnu) setkal s následující situací: potřebný hledaný titul jsi musel prohledávat v položce s mnohonásobným výskytem titulů různých autorů pod jedním jménem autora. A ne-muselo se nutně jednat o tak frekventovaná jména, jako je u nás Novák, Dvořák, Svoboda, či Smith v anglosaském světě a třeba Klein v ně-mecky mluvících zemích, abychom jen  namátkou vyjmenovaly některé příklady hojně se vysky-tujících jmen. Nezřídka jsi zjistil, že pod jedním záhlavím (jménem) je ukryto vlastně hned několik autorů téhož jména (ale různých oborů pů-sobnosti).
Pátráš-li po konkrétním titulu (pomíjím v tuto chvíli možnost vyhledávacího systému zadat rovnou název titulu), pak hledání není sice komfortní, ale časem se dobereš toho svého hledaného titulu. Jiná varianta téhož případu, který tu tak obsáhle  popisujeme, nastane ve chvíli, kdy v rejstříku autorů nalezneš podobu jména jednoho autora zapsanou několika způsoby. Pak také nezbývá, než prohledat pod všemi výskyty ukryté tituly a tak se dostat k tomu vytouženému. Prostředkem, který výše popsanou klopotnou cestu k hledanému autorovi/titulu výrazně usnadní, je báze, kterou knihovníci nazývají soubor (národních) autorit. Co se pod tímto trochu “kryptickým” názvem skrývá?
Nejlépe bude, když si vše osvětlíme názorným příkladem.
Kopie obrazovky (zde obr. č. 1) ukazuje četnost výskytu autora jménem “Čapek, Karel” v biblio-grafické bázi Národní knihovny ČR. Jak je patrné, za zvoleným jménem se skrývá několik autorů téhož jména. To, že je čtenář vidí takto individualizované, umožnilo důsledné využití souborů autorit. Přesto se nepodařilo přiřadit všechna díla svému autorovi.

Přístupový rejstřík bibliografické báze.

Následující obrázek (zde obr. č. 2) přináší přehled o tom, kolik autorů se jménem “Karel Čapek” je uloženo, a tím identifikováno (individualizo-váno) v bázi autorit NK ČR. Tato báze je sa-mozřejmě přístupná veřejnosti a obsahuje v  sou-časné době přes 100 tisíc záznamů personálních autorit. Sami se můžete přesvědčit na adrese


http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=
find-a&local_base=aut10

 A opět následující obrázek (zde obr. č. 3) ukazuje, jak konkrétně takovýto autoritní záznam může vypadat.
Záznam obsahuje množství informací, které napomáhají k jednoznačné identifikaci (indivi-dualizaci) autora. Životní data, odkazované (tzv. nepreferované) formy jména a biogra-fická poznámka, která zejména vypovídá o oborech působení a publikačních oborech každého zaznamenaného autora, jsou velmi cennou a užitečnou pomůckou pro každo-denní praxi pracovníků knihoven, ale jsou užitečné i pro běžné návštěvníky/uživatele našich knihoven. Užitečnost pro knihovníky (zjednodušeně řečeno) spočívá v tom, že katalogizátor nově došlých publikací do knihovny se může přesvědčit, zda v bázi autorit NK ČR jsou připraveny údaje autorského záhlaví, tzv. autoritní záhlaví. Pokud ano, převezme je a ušetří si práci přemýšlením, jak správně by autor-ské/autoritní záhlaví vlastně mělo vypadat (život přináší knihovníkům nezřídka velmi zapeklité případy, kdy si autoři vymýšlejí nejrůznější finty, jak zakrýt své autorství například použitím pseudonymů apod.). Takovýmto způsobem práce se dosáhne stavu, který je velmi žádoucí – totiž, že ve všech (ideálně) knihovnách bude autorské záhlaví pro jednoho a téhož autora vypadat stejně (bude unifikované).
Druhý aspekt užitečnosti využívání souborů autorit spočívá v možnostech, které nabízí virtuálně propojené katalogy více knihoven, např. pomocí  “Jednotné informační brány” viz http://octopus.ruk.cuni.cz/ (informace o tomto projektu byly publikovány v posled-ním čísle elektronického časopisu Ikaros viz
http://ikaros.ff.cuni.cz/2002/c02/jib.htm). Běžný uživatel jediným zadaným dotazem (na unifikované záhlaví např. Čapek, Karel 18901938) získá vyčerpávající odpověď na svůj dotaz. Doví se, kolik a jaké knihy ta která knihovna má ve svém fondu od zmíněného autora. Dokud bude existovat různorodost zápisu jednoho a téhož autora v našich knihovnách, takovouto odpověď nedostanete, resp. doberete se k ní až něko-likanásobným dotazováním (na různé varian-ty). Čím více budou katalogy našich knihoven propojeny internetem do virtuálního soubor-ného katalogu, tím více bude soubor národních autorit nabývat na důležitosti a užitečnosti.


Předchozí stránka Obsah Následující stránka