Hlavní stránka NK 1/2003 Bulletinplus

Zajímavosti

Povodně v Čechách
- pomoc z Rakouské národní knihovny

Výtěžek sbírky mezi zaměstnanci i čtenáři Rakouské národní knihovny, částku 15 tisíc € určenou českým knihovnám na nápravu škod po povodních, převzal z rukou ředitelky Johanny Rachinger začátkem února ve Vídni ředitel české Národní knihovny Vojtěch Balík. Předání byli přítomni též zástupci rakouského ministerstva pro vědu, a dále český velvys-lanec ve Vídni Jiří Gruša, který s povděkem připomněl, že toto není zdaleka jediný projev podpory rakouských občanů a institucí české kultuře a vědě, která utrpěla povodněmi.
Částka byla deponována na povodňové konto SKIP, odkud bude podle předběžné dohody s předsedou SKIP využita zejména na podporu náhrady a znovuvybudování vodou zničených fondů knihoven.
Vedle toho přišla ze stejného zdroje do pražské Národní knihovny velká zásilka hodnotných odborných publikací určená zejména pražským odborným knihovnám těžce postiženým povodní.

–vb–


PULMAN
(Public libraries mobilising advanced network)

V portugalském Oeiras se ve dnech 13. a 14. března konala jedna ze základních akcí programu e-Europe. 200 politiků a odborníků z veřejných knihoven, archivů a muzeí z více než 40 zemí diskutovalo o významu a roli regio-nálních a místních institucí, jež se zabývají ochranou a přístupňováním kulturního dědic-tví.
Konference se účastnili představitelé 40 zemí: Albánie, Rakousko, Bělorusko, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Spolková republika Německo, Řecko, Maďar-sko, Irská republika, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Makedonie, Moldávie Holand-sko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Turecko, Ukrajina, Spojené králov-ství, Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora).
Toto mezinárodní setkání je vyvrcholením aktivit projektu PULMAN (Public libraries mobilising advanced network –
http://www.nkp.cz/o_knihovnach/Pulman.htm) podporovaného v rámci programu Evropské komise Information Society Technologies (IST), který během posledních dvou let rozvíjel a podporoval zavádění nových služeb veřejných knihoven v digitálním věku. Důle-žitou součástí těchto aktivit je také spolupráce mezi veřejnými knihovnami a jejich partnery na místní úrovni včetně muzeí a archivů, aby bylo možno poskytovat veřejnosti inovované a moderní služby vysoké kvality.
Konferenci dominovala témata „Demokracie a občanství“, „Ekonomický a sociální rozvoj“, „Rozmanitost kultury“, „Role knihoven v celo-životním vzdělávání“. Program byl koncipován tak, aby umožnil strategický pohled na sou-časnost i budoucnost vývoje Evropy a vedl k dohodě a zpracování pro-hlášení o dalším postupu a strategii. Úloha, kterou každá země může hrát při  utváření  dalšího vývoje na míst-

ní,  národní i mezinárodní úrovni je ilustrována inspirujícími příklady úspěšné praxe jak men-ších, tak rozměrnějších projektů, které mohou podstatně přispět k budování informační společnosti.
Českou republiku reprezentovali Mgr. Blanka Koubová, zástupkyně ředitele Odboru umění a knihoven Ministerstva kultury ČR, Mgr. Adolf Knoll, náměstkem ředitele Národní knihovny České republiky a PhDr. Miroslav Ressler, vedoucí oddělení studijního a infor-mačního Odboru knihovnictví Národní kni-hovny České republiky, koordinátor projektu PULMAN v ČR.

(Převzato z tiskové zprávy
PhDr. Víta Richtera
a dostupných materiálů)


Pomoc Mellonovy nadace knihovnám

Mezi řadou nabídek zahraniční pomoci se také v podzimních měsících loňského roku objevila nabídka na pomoc z Mellonovy nadace z USA. Je za ní samozřejmě dlouholetý fanda českých, moravských a slovenských knihoven prof. Andrew Lass, který je znám z programu CASLIN a na něj navazujících aktivit. Tentokrát se nadace A.W.Mellon Foundation zaměřila na pomoc knihovnám postiženým v ČR záplavami. Protože jsme měli možnost částečně ovlivnit stanovaní účelu, na který by měly být finanční prostředky věnovány, snažili jsme se o to, aby byly určeny na výzkum a vývoj související s technologiemi sušení, restaurování a konzervace, reformátování, příp. další výzkum-né aktivity, sloužící nápravě škod po povod-ních.
Výzkum by měl probíhat ve dvou etapách, do června 2003 by měly být k dispozici první výsledky mapující způsob řešení. Ty by se měly prezentovat na semináři CASLIN, který letos pořádá Státní technická knihovna ve spolupráci s Národní knihovnou ČR. Druhá etapa by měla být ověřovací, během ní se budou testovat navržené postupy a zajišťovat provoz vyvinutých nebo získaných zařízení. Konec projektu je plánován na polovinu roku 2004. Mellonova nadace uvolnila částku 100.000 USD, z níž část bude věnována na financování nákladů spojených s pořádáním semináře a případně na cesty zahraničních odborníků do ČR. Větší část bude využita na financování výzkumných činností a nákup některých zařízení. Z prostředků nadace nelze financovat rutinní služby institucím jako je uchovávání dokumentů v mrazírnách, sušení apod., a mzdy.
Na realizaci výzkumných činností se budou podílet kromě pracovníků Odboru ochrany knihovních fondů NK ČR také pracovníci Státního ústředního archivu, nezávislí odborníci a další pracovníci ústavů a škol podle potřeby. Doufáme, že výzkum financovaný Mellonovou nadací přispěje k řešení situace vzniklé zamrazením velkého množství papírových dokumentů, rozmnoží naše vědomosti z této oblasti a poskytne poznatky, které budeme moci v budoucnosti využívat.

7. 1. 2003
PhDr. Jiří Polišenský


  Obsah Další stránka