Hlavní stránka NK 2/2003 Bulletinplus

Zajímavosti

Elektronische Zeitschriftenbibliothek

Národní knihovna ČR a knihovna Evangelické teologické fakulty UK připravily seminář o Elek-tronische Zeitschriftenbibliothek (EZB). Jedná se o zpřístupnění plnotextových odborných elektronických časopisů z jednoho webového rozhraní. Do mezinárodního projektu se knihov-na Evangelické teologické fakulty UK zapojila v loňském roce a Národní knihovna ČR od roku letošního (www.nkp.cz/ezb).
Seminář se uskutečnil 29. 4. 2003 v Zasedací síni NK ČR a v odpoledních hodinách pokračoval v učebně Odboru knihovnictví. Zúčastnilo se 38 zástupců především vysokoškolských a akademických knihoven. V úvodu semináře vystoupil ředitel Univerzitní knihovny v Re-gensburgu dr. Friedrich Geisselmann s informa-cemi o významu a aktivitách této knihovny, která je od roku 1997 řešitelkou projektu EZB. Dále hovořila zakladatelka projektu dr. Evelinde Hutzler, která seznámila přítomné s  historií, fun-gováním, službami a s budoucími plány. Dosa-vadní zkušenosti s EZB byly obsahem vystou-pení dr. Petry Pěnkavové z NK ČR a Mgr. Márii Trenklerové z ETF UK. Dr. E. Hutzler pokra-čovala po přestávce s podrobnými ukázkami vyhledávání v databázi, doplňováním nových titulů a propojováním titulů s OPAC knihovny.
Seminář byl velmi dobře připraven, bohatá účast z českých knihoven a velký počet dotazů v diskusi svědčí o tom, že seminář svým aktuál-ním tématem zaměřeným na efektivní zpřístup-ňování velkého množství elektronických odbor-ných periodik v jednotném rozhraní rozhodně zaujal.

PhDr. Hana Nová


Výstava
“Praha – Čechy – Evropa.”

V Clam–Gallasově paláci, který patří mezi nejkrásnější barokní paláce v Praze a jehož první patro je využíváno pro výstavy pořádané Archivem hl. města Prahy, se ve dnech 5. dubna až 1. června 2003 konala výstava “Praha – Čechy – Evropa”. Záměrem jejích autorů bylo seznámit návštěvníky s historickými kořeny a tisíciletou tradicí Prahy jako ekonomického, politického a kulturního ohniska střední Evro-py, které bylo od 10. století jednou z evrop-ských metropolí, místem evropských setkávání i historických rozhodnutí a nedílnou součástí evropské civilizace, politiky a kultury. Výstava tak názorně dokumentovala význam, pozitiva i rizika evropského soužití v nejstarší i nedávné minulosti a zpřístupnila důležitá historická svě-dectví o kontaktech Prahy s jinými evropskými zeměmi, městy a korporacemi. V  deseti vý-stavních sálech bylo nápaditou formou prezen-továno více než čtyři sta exponátů: archeolo-gické nálezy včetně keltských mincí a nádob z doby příchodu Slovanů, umělecká díla předních výtvarníků z období, kdy Praha byla kulturním centrem Evropy i výtvarníků sou-časných, mimořádně vzácné archivní dokumen-ty jako je Zlatá bula sicilská, Rudolfův majestát nebo stavovská konfederace z doby českého povstání 1618–1620, cenné rukopisy a staré tisky, autografy Franze Kafky a Karla Čapka, architektonické plány a modely i mimořádně zajímavé muzejní předměty, např. zbraně a uni-formy z roku 1848 a pozoruhodná teatralia.

Vedle Archivu hl. města Prahy se na přípravách podílely další významné instituce, své cennosti na výstavu zapůjčily četné archivy, knihovny, muzea a galerie domácí i zahraniční, mezi exponáty návštěvník nalezl rovněž předměty jindy uzavřené v soukromých sbírkách.
Je potěšitelné, že s žádostí o spolupráci se po-řadatelé obrátili také na Národní knihovnu ČR, která po důkladném zvážení stavu dochování jednotlivých svazků svěřila pro účely výstavy čtyři exponáty z depozitářů oddělení rukopisů a starých tisků. Jedná o tři rukopisy: rukopis z konce 15. století, obsahující kromě dalších kronik rovněž dvě díla Vavřince z Březové, uznávaného literáta z prostředí blízkého dvoru Václava IV., schopného historika, pro nějž byla charakteristická pečlivá práce s diplomatickým materiálem, činného nejspíše také ve správě Nového Města pražského. Rukopis obsahuje latinsky psanou Báseň o vítězství u Domažlic a nejstarší dochovaný opis latinského znění Husitské kroniky, která z pohledu přímého účastníka líčí počátky husitských sporů a první válečná léta. Jako další exponát jsme půjčili rukopis z 15. století s traktáty představitelů českého reformního hnutí: Jakoubka ze Stříbra a Mikuláše z Drážďan. Třetí rukopisnou památ-kou z našich fondů je rukopis z roku 1608 s popisem malostranských domů, užívaný jako ubytovací kniha dvořanů Rudolfa II. Naši i za-hraniční historikové rudolfinské doby jej oceňují jako mimořádný pramen dokládající pobyt nejslavnějších umělců té doby na praž-ském dvoře uměnímilovného císaře. Poslední zápůjčkou NK ČR bylo první tištěné vydání slavného popisu cesty po západních zemích, kterou v šedesátých letech 15. století vykonalo poselstvo v čele s panem Lvem z Rožmitálu. Latinský překlad barvitého líčení zážitků z cesty, sepsaného panem Václavem Šaškem z Bířkova a v originále nedochovaného, byl tiskem vydán v Olomouci roku 1577.

PhDr. Alena Richterová


INFORUM 2003

Konference Inforum 2003 zaměřená na elektro-nické informační zdroje a jejich profesionální využívání uzavřela ve dnech 27.5. (resp. 26.5.) až 29.5.2003 jarní maratón velkých kulturních, společenských a odborných akcí, které mají přímou vazbu ke knihovnickému oboru. Spolu-práce s Národní knihovnou provází Infórum od samého počátku v roce 1995 a nejinak tomu bylo i letos. Již předkonferenční workshop Historické dokumenty v digitálním prostředí se konal v Národní knihovně a v hlavním konferenčním programu na VŠE v Praze byla vědecká činnost knihovny prezentována v sekci Digitální knihovny: brány do naší minulosti pod koordinací náměstka Adolfa Knolla, zejména přednáškou dr. Zdeňka Uhlíře Digitalizace historických dokumentů a kon-textualizace kulturního dědictví, která přinesla invenční impulsy k otázkám spojeným s účelem vytváření virtuálních badatelských prostředí.
V Národní knihovně se konal také společen-sko–kulturní večer INFOKONCERT v  reprezen-tativní Zrcadlové kapli Klementina a po něm následovala recepce INFOMEJDAN otevírající prostor ke společenským setkáním účastníků konference.

–zh–


  Obsah Další stránka