Hlavní stránka NK 3/2003 Bulletinplus

Události

Římská konference LIBER

Výroční generální konference a generální shromáždění evropské asociace vědeckých, od-borných a národních knihoven LIBER se letos konaly v Římě (17.–21.6.2003). Hostitelem byla Biblioteca nazionale centrale. Tradičně se bě-hem odpoledne před zahájením vlastní konfe-rence koná – s podporou OCLC/PICA – úžeji tematicky zaměřená předkonference. Letos byla nazvána “Národní iniciativy ve spolupráci knihoven” a v souladu i s hlavním tématem konference byla věnována projektům a rozvoji spolupráce mezi knihovnami, archivy a muzei ve vybraných zemích – ve Velké Británii (přednášel sám známý Sir Brian Follett), v Německu a v Norsku. Téma vlastní konference bylo for-mulováno jako “Extending the Network: libraries and their partners”. Ve čtyřech konferenčních blocích (sessions) tvořilo pak rámec jejich konkrétnímu zaměření: 1. New publishing models, 2. Paper versus digital; zde vystoupil s příspěvkem – jako jediný z kniho-ven Střední a Východní Evropy – Adolf Knoll, náměstek ředitele NK ČR, 3. Towards integrated resource discovery and seamless access to hybrid materials, 4.1. Measures for partnership and cooperation, 4.2. Cooperation in outsourcing.

Úplný program konference:
http://www.bncrm.librari.benicul turali.it
/ita/liberpro.htm.

S  obsahem většiny přednášek je možno se se-známit v  příspěvku Bohdana Šmilauera (Státní technická knihovna) na:
http://www.ikaros.cz/Clanek. asp?ID=200306031.

Příspěvky jsou zpřístupněny v LIBER Quarterly:

http://www.liber.library.uu.nl/

Výkonný výbor LIBER se zabýval obvyklou organizační a administrativní agendou, přípra-vou a poté hodnocením výroční konference, přípravou příští výroční konference (která bude v Petrohradě), probíhajícími aktivitami a iniciati-vami LIBER (k tomu viz např.:
http://www.kb.dk/liber/currentinitiatives
/index.htm
), příp. novými iniciativami; mezi těmi je důležitým tématem např. zamýšlená fúze dvou obřích mezinárodních poskytovatelů odbor-ných časopisů, která povede k dalšímu posílení monopolu a nekontrolovatelnému cenovému diktátu; LIBER se v té věci přidává k podání některých knihovnických organizací k orgánům dohlížejícím na dodržování pravidel hospo-dářské soutěže.

–vb–


Česká Bible v průběhu staletí

Ve dnech 8.10.–20.10.2003 byla v galerii Karolinum otevřena výstava “Česká Bible  v průběhu staletí. Výstava připomněla 1119 let od doby prvních cyrilometodějských překladů biblických textů do jazyka moravských Slovanů, první rukopisné Bible, tištěné i současné digitální formy vydávání Bible a jejich překladů.

Představila unikáty včetně kralické “šestidílky” a zrestaurované Pražské Bible, která utrpěla při povodních v roce 2002, Bibli Svatováclavskou, Zlatou i jiné, a další zajímavé atributy (původní litery) až po současné multimediální nosiče. Expozice obsahovala cca 30 panelů a 10 vitrín s exponáty.
Národní knihovna ČR zapůjčila pro tuto vý-stavu faksimile Kodexu vyšehradského. Výsta-vu doprovázel od pondělí 13.10. do pondělí 20.10. 2003 bohatý program přednášek a sobot-ní koncert.

PhDr. Miroslava Hejnová


Cena Knihovna roku

Nařízení vlády ze dne 16. prosince 2002 o oce-něních v oblasti kultury, udělovaných Mini-sterstvem kultury, 5/2003 Sb.

§ 15

(1) Cena Knihovna roku se uděluje k ohod-nocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihov-nictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

(2) Cena Knihovna roku se uděluje v kate-goriích

a) základní knihovna,2)

b) významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních slu-žeb.

(3) Cena Knihovna roku podle odstavce 2 písm. a) se uděluje provozovateli knihovny, která je zapsána v evidenci knihoven.3) Cena Knihovna roku podle odstavce 2 písm. b) se uděluje fyzické osobě nebo provozovateli knihovny podle předchozí věty.

(4) Cenu Knihovna roku lze udělit každoročně v říjnu u příležitosti Týdne knihoven. V kalen-dářním roce může být uděleno nejvýše pět cen Knihovna roku v kategoriích podle odstavce 2.

(5) Cenu Knihovna roku tvoří diplom pro všechna udělená ocenění v kategoriích podle odstavce 2 a peněžní ocenění ve výši 50 000 Kč pro nejvýše jednu cenu v každé kategorii podle odstavce 2.

§ 16

(1) Návrhy na udělení ocenění podle § 15 mohou podávat fyzické nebo právnické osoby, a to do 20. září roku udělení ocenění.

(2) Návrh na udělení ocenění podle § 15 musí být podán písemně a musí obsahovat jméno, příjmení a místo trvalého pobytu provozovatele knihovny navrženého na udělení ocenění, jde-li o fyzickou osobu, nebo obchodní firmu nebo název a sídlo provozovatele knihovny navrže-ného na udělení ocenění, jde-li o právnickou osobu, označení příslušné kategorie podle § 15 odst. 2 a zdůvodnění návrhu. Dále v případě podání návrhu na udělení ocenění podle § 15 odst. 2 písm. b) musí návrh obsahovat jméno a příjmení a místo trvalého pobytu fyzické osoby navržené na udělení ocenění.


2) § 3 odst. 1 písm. c) zákona č. 257/2001 Sb., o  knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon).

3) § 5 zákona č. 257/2001 Sb.


  Obsah Další stránka