BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

2
2002

Aktuální číslo Archiv Obsah

CD

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

VY SE PTÁTE, MY ODPOVÍDÁME


O odpověď na vaše dotazy k nakupování v internetových obchodech jsme požádali ředitele městské knihovny v Děčíně Mgr. Ladislava Zoubka.

Městská knihovna Děčín začala realizovat nákupy zvukových dokumentů, především hudebních CD, prostřednictvím internetových obchodů již v roce 1998. Tento nákup má řadu výhod, z nichž bych zvláště jmenoval:

  • Možnost výběru titulu za nejvýhodnější cenu. Jednotlivý titul je vydáván různými firmami a jeho cena se i velmi podstatně liší. Rovněž se ceny liší i v jednotlivých internetových obchodech.
  • Získání staršího i raritního titulu. V "kamenných" obchodech jsou k dispozici velmi často jen novinky a výběr starších titulů provádějí na konkrétní objednávku. V těch případech ovšem není mnohdy jasná cena.
  • Poslední velkou výhodou je nezanedbatelná pohodlnost při nákupu, kdy knihovník na základě soupisu desiderat postupně připravuje nejvýhodnější objednávku chybějících titulů.

Podíl titulů zakoupených knihovnou prostřednictvím internetových obchodů stoupá. Přes počáteční zkoušení jednotlivých obchodů a ke standardnímu objednávání. V současné době činí více než čtvrtinu a v letošním roce podíl ještě zvýšíme.

Internetové obchody dodávají zboží spolehlivě v průběhu 2-10 týdnů, u novinkových titulů i obratem. Zásilky bývají vždy opatřeny řádným účetním dokladem - fakturou nebo dodacím listem. V poštovních zásilkách se někdy objeví poškozený plastový obal CD, jde však o výjimky. Z naší zkušenosti můžeme říci, že firmy dodají nejméně 90% všech objednaných titulů. Ve zbylých případech zašlou vyrozumění emailem, že objednávku stornují. Nejde však vždy o to, že nemají požadovaný titul, ale většinou nemohou garantovat avizovanou cenu. V těchto případech lze objednávku učinit znovu za odlišnou cenu, nebo u jiné firmy. Další výhodou je účtování poštovného pouze u první zásilky v rámci jedné objednávky. Znamená to tedy, že v případě většího počtu objednaných titulů musí firma zásilku rozdělit a v další zásilce účtuje jen cenu nosičů již bez poštovného.

Závěrem bych podle pořadí objemu zakoupených CD naší knihovnou stručně charakterizoval internetové obchody, u kterých v posledních letech nakupujeme:

  1. Vltava http://www.vltava.cz/. Několik desítek tisíc titulů, slevy 6-20%, velký výběr novinek a titulů české provenience.
  2. Musickatalog http://www.musickatalog.cz/. Přes 1/2 mil. titulů, množstevní slevy až 5%, obrovský výběr starší produkce od různých výrobců a raritních titulů, novinky většinou výrazně dražší.
  3. Hudební klub Poděbrady http://www.hudklub.cz/. Několik desítek tisíc titulů, slevy 5%, při opakované objednávce lze dohodnout i více, standardní výběr české i zahraniční produkce, která je oficiálně distribuovaná v ČR.
  4. Hudba2000 http://www.hudba2000.cz/. Téměř 3/4 mil. titulů, množstevní slevy 5%, při opakované objednávce nabízí i více, u novinek většinou vyšší ceny, ale velký výběr starších a raritních titulů, absence české produkce.

Internetových obchodů je samozřejmě mnohem více, ale podle našich zkušeností nemají takový kvalitní výběr a většinou i vyšší ceny. Výjimkou jsou obchody úzce specializované na některý žánr (vážná hudba, jazz, alternativní scéna atp.), v těchto jsme však ještě neobjednávali.

 

 


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP