BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2002

Aktuální číslo Archiv Obsah

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

ÚVODNÍK

Dne 18. října 2002 poslal dr. Vít Richter, předseda SKIP, členům předsednictva SKIP následující e-mail: "Před chvílí mi Mgr. Koubová z Ministerstva kultury oznámila, že absolvovala jednání na Ministerstvu financí, kde padlo i rozhodnutí, že stávající částka 92 mil. Kč na regionální funkce bude navýšena o 36,9 mil. Kč, což je částka, která byla dodatečně ověřena jako letošní výdaj v zanikajících okresních úřadech. O tuto částku bude navýšen návrh státního rozpočtu. Můžeme si tedy udělat zase jednu čárku za úspěšné aktivity, neboť kdybychom se v tom neangažovali, tak se na nás každý vykašle."
A mne nenapadlo nic moudřejšího než jako komentář k této zprávě zveřejnit reakci Zlaty Houškové z téhož dne a současně ji prohlásit za úvodník.

LK

A já dodávám, že pokud to projde parlamentem, musíme si udělat také trochu reklamy v knihovnickém světě. Stalo se samozřejmostí, že SKIP, NK nebo dokonce i jednotlivci shánějí miliony, procpávají legislativu, prošlapávají cesty a vůbec dělají neskutečně VELKÉ věci pro náš malý obor a řadě lidí se to zdá naprosto samozřejmé, tu a tam nedostatečné či opožděné, případně si vůbec neuvědomují, že to nejsou štědré dary našich politiků a veřejné správy z lásky ke knihovnám a knihovníkům, ale výsledek tvrdé dřiny, osobních investic (mluvím o volném čase, zdraví, osobní aktivitě), apod. A je to proto, že ačkoliv knihovnám zdůrazňujeme PR, nutnost reklamy atp., jako SKIP se tomu také věnujeme pramálo. Když se nepochválíme sami, nepochválí nás nikdo. Ještě nejsou výsledky mediální analýzy z Týdne knihoven, ale určitě sami víte, že bylo minimálně 7 nebo 8 relací v celostátním rozhlase, z toho jedna hodinová, že byl happening v TV, o tisku ani nemluvím (viděli jste obrovskou stránku s naším předsedou v Literárních novinách?). Co vyjádření pana Wintera na Seči, že knihovníci jsou v BMI vlastně mediální jedničky? Co uznání ing. Floriana na Knihovně roku? Co jmenování našeho předsedy do kolegia dalšího ministra a to, že se bez něho vlastně už neobejde žádná akce o Internetu pro sektor veřejné správy a že všude přednáší na toto téma a že si z nás berou příklad mnohé instituce a organizace? Co ohlas VISKu ve světě (ano prosím, všeobecně se obdivuje)? A kdo rozjel spolupráci paměťových institucí v ČR? Taky SKIP. A to nemluvím o sbírce Pomoc knihovnám, mnoha mimořádných akcích a výsledcích v některých regionech, v sekci veřejných knihoven, sekci vzdělávání, v KDK (na Hradě jsme jako doma) nebo v tom, jak se úžasně aktivizoval Klub vysokoškolských knihoven (SKIP poskytl platformu pro komunikaci apod.). Mám pocit, že je prostě načase začít být oficiálně na SKIP hrdí, a to navzdory těm, kteří to zlehčují.Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP