SKIP, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR   

KLUB DĚTSKÝCH KNIHOVEN SKIP


WEBÍK 2003

WEBÍK aneb soutěžíme o nejlepší www stránky dětských oddělení veřejných knihoven.

Plakátek ke stažení (.pdf, 75 kB)

Devítičlenná porota vyhodnotila stránky přihlášené do soutěže Webík a dospěla k následujícímu pořadí:

 1. MěK Nový Bydžov
 2. MěK Žďár nad Sázavou
 3. MěK Rokycany
 4. MěK Doksy
 5. MěK Nivnice
 6. SVK Hradec Král.
 7. MěK Česká Lípa
 8. MěK Lipník nad Bečvou
 9. MěK Frýdek-Místek
 10. MěK Milevsko

Úroveň přihlášených prací byla opět velmi dobrá, rozdíly mezi 3. a 10. místem jen velmi malé, pouze práce na druhém a prvním místě vyčnívaly nad ostatní výrazněji.
Autoři všech deseti vítězných prací byli pozváni na konferenci Junior Internet, která se uskutečnila v sobotu 8. března v klubu Lávka v Praze. Ministr informatiky Vladimír Mlynář předal ceny vítězům nominačních soutěží, ceny soutěže Webík předala její garantka Dana Kochová z Městské knihovny v Havířově - viz přiložené foto. Program konference byl zajímavý a každý si zde našel něco - diskusi se známými internetovými osobnostmi, prezentaci vítězných projektů, přednášky o Internetu apod. Další informace o konferenci na adrese: www.juniorinternet.cz
Rádi bychom také upozornili na zajímavý projekt Burza internetových projektů, který letos probíhá v rámci projektu Junior Internet. Pokud máte/mají Vaši mladí uživatelé zajímavý nápad, rádi by/ste vytvořili nějaký internetový projekt nebo webovou stránku a potřebují/ete spolupracovníky, můžete se do Burzy přihlásit. Více informací na http://www.juniorinternet.cz/index.php3?zobraz=burza

KLUB DĚTSKÝCH KNIHOVEN SKIP a sdružení BŘEZEN - MĚSÍC INTERNETU vyhlašují soutěž pro děti do 15 let. Cílem soutěže je zpopularizovat dětská oddělení veřejných knihoven a přilákat pomocí Internetu do knihoven další děti.

Podmínky soutěže:

 • Každá soutěžící knihovna vyhlásí začátkem prosince 2002 soutěž o nejlepší webové stránky dětského oddělení, které by měly vytvořit samy děti. Podle fantazie mohou děti použít fotografie, grafiku, zvuk.
 • Stránku nebo komplex více vzájemně propojených stránek může vytvořit jedinec nebo kolektiv.
 • Knihovna vybere 3 nejlepší práce, které odmění.
 • Nejlepší práci vystaví na svých oficiálních stránkách do 10.2.2003 .
  Odborná porota práce posoudí a do konce února vyhlásí výsledky soutěže. (Porotu tvoří dospělí i dětští počítačoví odborníci z celé republiky.)
 • 10 vybraných dětí pojede 8.3. do Prahy na Junior konferenci (informace na www.juniorinternet.cz), kde vítěz představí svou práci.
 • Na konferenci budou také předány ceny, které ale tentokrát připadnou vyhodnocené knihovně.
 • Na soutěž Webík tradičně naváže Noc s Hansem Christianem Andersenem dne 28.3.2003.
 • Přihlášky na akci adresujte do konce prosince na detske@knih-havirov.cz, nebo Městská knihovna-dětské odd., J.Wericha 1, 736 01 Havířov-Město.

Klub dětských knihoven SKIP a sdružení Březen-měsíc internetu vyhlašují 2.ročník internetové soutěže o nejhezčí webovou stránku dětského oddělení


WEBÍK

Soutěž je určena všem dětem do 15 let, které umí pracovat s počítačem, mají velkou fantazii a chtějí knihovnicím ukázat, jak by měly vypadat webové stránky jejich dětského oddělení.

Termín soutěže:
1.kolo: prosinec 2002-leden 2003
2.kolo: únor 2003 - březen 2003

Pravidla soutěže:

 • mohou se jí zúčastnit jednotlivci i kolektivy
 • děti vytvoří webovou stránku (popř. stránky) dětského oddělení
 • děti tvoří samy, knihovnice dodávají na vyžádání podklady
 • disketu se svou prací odevzdají během ledna ve své knihovně
 • ta si utvoří svou vlastní porotu a vybere 3 nejlepší práce, které z vlastních prostředků odmění ( tím také končí 1.kolo)
 • 2. kolo začne tím, že knihovna vystaví do 10.2.vítěznou práci na určité webové stránce a její adresu oznámí Daně Kochové do Havířova na e-mail detske@knih-havirov.cz
 • D.Kochová předá nashromážděné adresy porotě.Tu tvoří dospělí i dětští internetoví odborníci ze všech koutů republiky.
 • porota vybere 3 nejlepší práce (možná i víc) a odmění je hodnotnými cenami.Tyto ceny již nezískávají děti, ale knihovny, které práce přihlásily. Děti tak pomohou svému dětskému oddělení. (Pro 1.místo by měla být připravena webová kamera, ostatní získají hodnotné CD-ROMy.)
 • vyhlášení vítězů proběhne začátkem března, k Měsíci internetu
 • 10 nejlepších dětí se zúčastní dětského kongresu Junior internet,který se bude konat v sobotu 8.3.2003 v Praze. Tam jim budou předány ceny a absolutní vítěz zde představí svou práci.
 • celou akci ukončí Noc s H.Ch.Andersenem 28.3.2003.

Pokud máte o soutěž zájem, přihlaste se do konce prosince u Dany Kochové (stačí poslat oznámení, že do toho jdete).
Webík je součástí většího projektu BMI, který obsahuje i další soutěže pro chytré děti. Do nich se již musí přihlásit každý sám, přes internet. Adresa je www.juniorinternet.cz. Bližší informace o Junior internetu, Junior konferenci a sdružení BMI posílám v dalších přílohách.Snad vám půjdou otevřít.Pokud ne, informace o BMI najdete na adrese www.brezen.cz.

Propagace Webíku je zajištěna v celostátním tisku, rozhlasu a snad i v televizi. Vás prosíme o propagaci v rámci regionů.

Výsledky soutěže WEBÍK 2002

Body Pořadí Cena
Havířov 2 4.-6. MS Encarta Interactive World Atlas 2001 (2 CD)
Hradec Králové
Karlovy Vary
Kroměříž 1 7.-9. MS AutoRoute 2001
Nový Bydžov 5 1. webová kamera Creative
Plzeň 1 7.-9. LANGMaster Dobrodružství poznání
Příbram 2 4.-6. MS Encarta Interactive World Atlas 2001 (2 CD)
Rokycany
Sedlčany 4 2. MS Encarta Reference Suite 2001 (6 CD)
Šumperk 1 7.-9. LANGMaster Dobrodružství poznání
Uherské Hradiště 2 4.-6. MS AutoRoute 2001
Žďár nad Sázavou 3 3. MS Encarta Encyclopedia Deluxe 2000 (3 CD)


13.03.2003


Zpět na KDK