Týden knihoven   SKIP, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR

Týden knihoven 2001

Zajímavé akce

Provázkiáda
Bělá pod Bezdězem, Beroun, Březnice, Cvikov, Čerčany, Fr. Lázně, Hluk, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, SVK a MK Liberec, Litoměřice, Litomyšl, Milín, Moravany, Náchod, Nové Město na Moravě, Nový Bydžov, Ostrava, Pelhřimov, Planá nad Lužnicí, Police nad Metují, Předměřice nad Labem, Přelouč, Příbram, Slaný, Stará Voda, Telč, Třebíč, Uherské Hradiště a pobočky, Vacov, Vsetín, Zlín.
"Provázkiáda" - základní informace, registrace knihoven do soutěže

Nové prostory a provozy MK Čelákovice - provoz po rekonstrukci, Česká Lípa - pobočka, Fryšták, Plzeň - otevření vzdělávacího centra, Polička, Prostějov - hudební oddělení.

Nové zpřístupnění nebo rozšíření Internetu - OPAC MK Břeclav - pobočka Poštorná, Bystřice pod Hostýnem, Býšť, Domažlice - regionální databáze, Františkovy Lázně, Heřmanova Huť, Holice, Hradec Králové - 8 PC pro veřejnost a připojení 16 MLK, Hronov - OPAC, Chlum u Třeboně, Chotěboř, Jablonné v Podještědí, Jáchymov, Jihlava (Eifel, Proquest, Tam-Tam), Jindřichův Hradec - nové prostory, Jarošov nad Nežárkou - Knihovnicko-informační služby obce, Kopřivnice, Kraslice, Krnov, Kutná Hora, Lanškroun, Loučovice, Moravská Nová Ves, Nejdek, Nová Role, SVK Ostrava, Písek, Rožmitál p. Třemšínem, Teplá, Toužim, Třinec, Žlutice.

Propagace Internetu
MK Benešov, Dačice, Hodonín, Humpolec, Cheb, Chomutov - Eifel pro veřejnost, Kamenice nad Lipou, K. Vary, Kladno, Kroměříž - MEDLINE, Mariánské Lázně, Mělník, Most, Náchod, Okrouhlice, UK OU Ostrava, Ostrov, Přerov, Radnice, Tábor, SVK Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Klobouky, Velké Meziříčí, Velké Bílovice, Vsetín, Všenory, Vysoké Mýto, Zlín, Žďár nad Sázavou.

Výstavy
Mladá Boleslav - slovenské knihy posledních 10 let, Moravská Třebová - ilustrátoři Albatrosu, Mosty u Jablunkova - historické mapy, OK Olomouc- Barokní inspirace, Plzeň - Nejkrásnější české knihy 20. stol., KNM Praha - Současná zahraniční odborná literatura.

Besedy se spisovateli a zajímavými lidmi
MK Benešov -Jan Galandauer, Bílina - Arnošt Vašíček, Břeclav - Milan Jelínek, Č. Krumlov - D. Blumlová a J. M. Krnínský, Hradec Králové -Miroslav Kržala (s Velvyslanectvím rep. Chorvatsko), Jílové u Prahy - Jaromír Kincl, Ivanka Devátá, Kolín - V. Plívová - Šimková, Kostomlaty pod Milešovkou - M. Zinnerová, Mladá Boleslav - L.Feldek, Moravský Krumlov - M. Zinnerová a J. Kratochvil, Ústí nad Orlicí - Ivan Klíma.

Zajímavé akce pro děti
MK Břeclav - Pohádková noc aneb Spaní v knihovně, Cheb -Hrdinové oblíbených knih ožívají, Javorník - Básnění aneb Poezie mezi řádky, Jičín - Pocta pánům Čtvrtkovi a Pilařovi, Kroměříž -Svět 2001, Libáň - loutkové divadlo, Litoměřice, Litomyšl, Napajedla, Nechanice, MK Praha a její pobočky, Prostějov, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Sedlčany - Noc mezi knihami, Slavičín - S knížkou za dobrodružstvím, Starý Hrozenkov, Suchdol nad Lužnicí, Svitavy - beseda o EU, Šternberk, Šumperk, Tachov, Třebechovice pod Orebem, Třebíč, Třešť, Turnov, Uherské Hradiště - lampiónový průvod Setkání broučků, Uherský Brod, Valašské Meziříčí, Volyně, Vratimov, Vsetín - L. Knězko, Zábřeh, Zlín.

Další zajímavé pořady
MK Bechyně - Stěna vzkazů, personál v historických kostýmech; Blansko - 100 let Františka Halase, Blatná - lit. zájezd k A. Stifterovi, Havířov - Jarmark nejen knihovnický, Hodonín - Na kole po Islandu, Horažďovice - Jak se stát dopisovatelem regionálního tisku, Králíky - Česko-polské trhy a 100 let J. Seiferta, Kyjov - Jak zdravě bydlet, Lipník nad Bečvou - Seznámení s Francií, Nový Bydžov - komponovaný pořad z díla Zdeňka Šmída, OK Olomouc - Kapitoly z dějin hudby, UK PrF Praha - Elektronické informační zdroje EU, Havlíčkův Brod - Dny Rakouska.

Tradiční akce

 • Dny otevřených dveří
 • Přihlášky nových čtenářů zdarma
 • Amnestie upomínaných dokumentů
 • Besedy se zajímavými osobnostmi
 • Bohatý program pro děti
 • Propagace internetových služeb
 • Rozšíření provozní doby - i do nočních hodin

Přihlášeno: V loňském roce
okresní knihovny a knihovny v okresních městech: 55 + 11 poboček 15
SVK: 7 + 2 pobočky 7
městské knihovny: 131 +10 poboček 125
místní, obecní knihovny: 65 37
VŠ knihovny: 5 7
odborné knihovny (muzejní, AV ČR, CERGE EI): 5 6
   
Celkem 291 197

Knihovna CERGE-EI

V rámci akce Týden knihoven plánuje naše knihovna CERGE-EI 10.10.2001 Den otevřených dveří, během kterého se mohou především naši potencionální, ale také stávající čtenáři seznámit se všemi službami, které naše knihovna nabízí (ekonomické databáze, rozsáhlá kolekce publikací, vyhledávání v systému knihovny, internetové služby, referenční služby aj.).

Dále seznámíme návštěvníky knihovny s novým knihovnickým zákonem a jeho přínosy pro čtenáře. Zákon bude v plném znění k dispozici na nástěnce a v intranetu.

Pro všechny čtenáře bude na Týden knihoven vyhlášena amnestie pokut za pozdě vrácené výpůjčky a nebude vybírán denní poplatek za jednorázovou návštěvu knihovny.

Knihovna CERGE-EI dále připravila pro zájemce seminář k bibliografickým databázím EconLit, Web of Science a statistické databázi International Financial Statistics. Seminář se koná 10. 10. 2001 v 10.30 ve studovně naší knihovny CERGE-EI.

Knihovna CERGE-EI se těší na Vaši návštěvu.

Happening v Českém Krumlově

Již několik let využívají knihovny jednoho podzimního týdne, aby upozornily na svou činnost jak širokou veřejnost, tak i své zřizovatele.

Nastupující "století informací" zcela zásadně změnilo podstatu knihovnické práce. Pronikání výpočetní techniky, která už zdaleka není jen záležitostí odborných a profesionálních knihoven, pomáhá postupně měnit knihovny ve skutečná centra zajímavých kulturních aktivit, kde lze nejen smysluplně využívat volný čas, ale stále více se zde také prostřednictvím moderních informačních technologií nabízí možnost získávání potřebných informací.

Třetí rok zahajují knihovníci Týden knihoven happeningem (v uplynulých dvou letech v Praze). Akce se účastní knihovníci z celé republiky. Vybraní zástupci pak soutěží v rozličných disciplinách, které mají knihovníky veřejnosti představit jako národ veselý a hravý.

V soutěžním klání v uplynulém roce vyhrálo jihočeské družstvo. Vedle "palmy vítězství" získali Jihočeši také právo pořádání dalšího happeningu. A tak první regionální zahájení Týdne knihoven proběhne v Českém Krumlově. Město Český Krumlov převzalo nad celou akcí patronát.

Při přípravě soutěžních disciplin bychom velice rádi využili Oficiálního informačního systému regionu Český Krumlov a kombinací virtuálního i reálného putování naším městem, bychom chtěli účastníkům představit jak krásy Českého Krumlova, tak OIS samotný.

Akce proběhne ve dnech 5. - 6. října 2001 v prostorách Městské knihovny a Prokyšova sálu. Účastní se jí cca 80 knihovníků z celé republiky.

Pozváni byli vzácní hosté, kteří již delší dobu patří k příznivcům knihovníků (poslanci ing. Pavel Pešek, ing. Jaromír Talíř a senátor MUDr. Martin Dvořák).

Rádi bychom této příležitosti využili také k malé společné bilanci (je to pět let, kdy právě v Českém Krumlově začaly první nesmělé pokusy o modernizaci knihovnického zákona, který byl v letošním roce schválen) a protože na výsledku měli svůj nemalý podíl i naši hosté, chtěli bychom jim veřejně poděkovat za dosavadní spolupráci.

Vzhledem k tomu, ze naše setkání bývala vždy pracovní, využijeme této příležitosti také ke společnému soutěžení a relaxaci. Věříme, že se všichni zapojí a dobře pobaví.

Týden knihoven 2001 v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana

V říjnu se již tradičně koná celostátní propagační akce knihoven České republiky nazvaná Týden knihoven. V týdnu od 8. do 14. října se malé i velké knihovny snaží přitáhnout pozornost co nejvíce lidí - čtenářů i nečtenářů, sponzorů a mecenášů, zřizovatelů osvícených i neosvícených, novinářů a médií všeho druhu. Cílem je předvést knihovnu jako moderní informační instituci, která poskytuje širokou škálu služeb. Přilákat do knihovny ty, kteří ji nenavštívili velmi dlouho nebo dokonce ještě vůbec, a ohromit je tím, jak moc se knihovny za posledních deset let změnily k lepšímu. Činí tak prostřednictvím řady tradičních i netradičních akcí. Také Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana ctí Týden knihoven a připravila pro veřejnost přitažlivý program.

Celý týden bude knihovna přihlašovat nové čtenáře zdarma, bez poplatků. Knihovna vyhlašuje na Týden knihoven také amnestii na veškeré dlužné poplatky a dokumenty, které čtenáři dosud opomněli vrátit a učiní tak v tomto týdnu.

Hudební oddělení knihovny v Týdnu knihoven snižuje cenu za půjčování CD disků na 50 procent, tj. 5,- Kč za 1 CD na 1 den.

Internetové pracoviště pro veřejnost bude počínaje Týdnem knihoven rozšířeno o dva nové počítače. Knihovna umožňuje již dva roky svým registrovaným čtenářům využívat Internet a jeho informační zdroje zcela zdarma.

Mottem knihovny pro letošní Týden knihoven zní "Navažte s knihovnou přátelství!" Návštěvníci mohou celý týden vyjádřit svou náklonnost knihovně navázáním kousku provázku se vzkazem, pochvalou či postesknutím. Provázky i vzkazy budou vystaveny ve vestibulu knihovny.

Celý týden budou v dětském oddělení vystaveny vtipné knižní objekty výtvarnice Martiny Jiroutové a knihaře Josefa Páchy. Návštěvníci uvidí například Vazbu a la Champagne, Knižní ležák nebo Knihu páchající sebevraždu.

Dětské oddělení také každý den dopoledne, s výjimkou středy, zve školní třídy na knihovnickou dílnu Balím, balíš, balíme. Knihovnice dětem ukáží, jak se balí knížky a naučí je obalit si vlastní knihu nebo sešit do průhledné fólie.

Středa 10. října bude věnována starostům obcí okresu Uh. Hradiště. Jejich dopolední setkání v Knihovně BBB bude určeno diskusi o novém knihovnickém zákonu a jeho dopadu na malé místní knihovny v obcích. Starostům budou též představeny nové informační služby Knihovny BBB a možnosti využití Internetu ve veřejné knihovně.

Ve čtvrtek 11. října mohou návštěvníci Knihovny BBB setrvat v knihovně o hodinu déle než obvykle, do 19 hodin a poté zůstat i na divadelní představení ochotnického souboru Pajdova kočovná společnost.

Týden knihoven bude v Knihovně BBB korunován pátečním, již tradičním lampiónovým průvodem Setkání broučků. Oddělení pro děti zve v 18 hodin na Masarykovo náměstí všechny malé i velké broučky, berušky i světlušky se světýlky všeho druhu - lampióny, lampičkami, baterkami, tykadélky.

Prostory knihovny budou v pátek 12. října od 19 hodin věnovány další slavnostní příležitosti - křestu bibliofilského vydání knihy Bedřicha Beneše Buchlovana Já, sběratel. Představí ji Spolek přátel Knihovny BBB.

Knihovna Karla Dvořáčka Vyškov
se zapojuje do celostátní akce sekce veřejných knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků: "Provázkiáda - navažte přátelství s knihou"

Přijďte na Masarykovo náměstí v pondělí 8. října od 14 - 16 hod. projevit vztah ke své knihovně tím, že navážete symbolický provázek přátelství.

Program:

14:00

 • Zahájení provázkiády
  Starosta Dr. Miloš Olík
 • Folková skupina To dopadne
 • Soutěže pro děti
 • Country tance
 • Vyhodnocení strašidýlek a soutěže o nejstarší knihu
 • Skupina historického šermu Dubia Fortuna

16:00

 • Ukončení provázkiády a vyhodnocení soutěží

Provázky můžete různě vyzdobit a připsat na lísteček Co mně schází v naší knihovně? nebo Jeden ze sta důvodů proč mám rád svou knihovnu.

Za nepříznivého počasí se program přesouvá do Knihovny Karla Dvořáčka.

***

Knihovna Karla Dvořáčka se zapojuje do celostátní akce sekce veřejných knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků.

TÝDEN KNIHOVEN
8. - 14. října 2001

V pondělí a v pátek od 9 - 18 h vystavíme zdarma čtenářský průkaz každému uživateli, který není evidován v databázi čtenářů, a poskytneme amnestii upomínek.

Po celý týden v provozních hodinách bude pro jednotlivce probíhat základní instruktáž jak vyhledat informace na Internetu.

Výstavy od 8. - 14. října

 • Informační oddělení: Vyškov jak ho už neznáme ( kresby, fotografie)
 • Oddělení pro děti a mládež: Pečujeme o domácí zvířátka (výstava knih)

Další program

Pondělí 8. října

Masarykovo náměstí
Vyškov
14 h

Zahájení Týdne knihoven

Provázkiáda - navažte přátelství s knihovnou

Folková skupina To dopadne, country tance, skupina historického šermu Dubia Fortuna Brno a soutěže pro děti (podrobněji na samostatném letáku)

Úterý 9. října

Oddělení pro děti a mládež 14 h

Jak pečovat o domácí zvířátka

- MVDr. Dana Hyláková vám poradí, jak se co nejlépe postarat o vaše zvířátka; a ta malá si můžete vzít s sebou.

Středa 10. října

Oddělení pro děti a mládež a
Dům dětí a mládeže Vyškov 15 h v DDM ve Vyškov

Dýňová strašidýlka pro malé i velké

- čeká na vás nejen soutěž, ale i návod jak z dýně, řepy melounu, cukety # vyřezat nejkrásnější strašidýlko (lucernu).

Čtvrtek 11. října

Informační oddělení
9 - 12 h

- pro předem objednané skupiny proběhne základní instruktáž jak vyhledat informace na Internetu.

15 - 18 h

- pro pokročilé uživatele Internetu nabízíme tematickou instruktáž nad zvoleným problémem.

Pátek 12. října

Oddělení pro děti a mládež
16 h

- Dr. Vladislav Raška beseda o skautské literatuře a dosud jediném skautském filmu.

Změny a podrobnosti na www.kkdvyskov.cz a nástěnkách knihovny.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

8.10.2001


Zpět na Týden knihoven