SKIP

Týden knihoven

Knihovny slouží všem občanům

Tiskové informace o knihovnách v ČR
Dokument ke stažení ve formátu .rtf


Budou knihovny první obětí reformy veřejné správy?

V České republice je od roku 1919 systematicky budována síť veřejných knihoven, která tvoří základní infrastrukturu pro vzdělávání, zpřístupnění kulturních hodnot a zprostředkování informací pro individuální rozvoj všech občanů. Základem tohoto systému jsou okresní knihovnické systémy, které garantují knihovny v okresních městech. Ty na zajištění regionálních funkcí získávají účelovou dotací z okresního úřadu.

Nová rozpočtová pravidla neumožňují okresním úřadům v příštím a následujících letech poskytovat finanční prostředky jako doposud prostřednictvím rozpočtu obcí, pokud jejich účel nebude v souladu s § 14 zákona 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. Z hlediska knihoven to znamená, že nebude možno financovat regionální funkce na úrovni stávajících okresů. Faktickým důsledkem tohoto opatření bude úplný rozklad systému veřejných knihoven v České republice, postupný úpadek a mnohde i zánik knihoven v malých obcích a městech, v každém případě však pokles rozsahu a kvality knihovnických a informačních služeb veřejných knihoven. Paradoxně tato opatření přicházejí v okamžiku, kdy vláda zahájila realizaci Státní informační politiky, která předpokládá, že systém veřejných knihoven bude představovat klíčovou struktury institucí, které zajišťují nejširší veřejnosti rovné šance v přístupu k Internetu a dalším informačním zdrojům.

Na problematiku financování regionálních funkcí knihoven na úrovni stávajících okresu upozorňovaly knihovny v nedávném období v souvislosti s přípravou legislativy pro reformu veřejné správy. 28.8.2000 zaslal Svaz knihovníků dopis ministrům kultury, financí a vnitra a vyzval je k jednání. Jedinou reakcí byla zatím odpověď ministra vnitra, který konstatoval, že cílem reformy veřejné správy není likvidace knihoven a dalších kulturních zařízení. Ministři kultury a financí se raději uchýlili k mlčení. V současné době již 32 knihoven získalo informace, že podpora okresní knihovnických systémů v roce 2001 končí. Další budou následovat. Začínají se propouštět zaměstnanci...

Rozpočtovou prioritou vlády v příštím roce je vzdělávání. Je ale otázkou, zdali lze vzdělávat národ bez fungujícího systému knihoven.

Knihovny nabízejí občanům přístup k Internetu

Pro ministerstvo kultury není vzdělání prioritou?

Jednou z hlavních priorit vlády při sestavovánístátního rozpočtu na příští rok má být vzdělávání. Usnesenim ke státní informační politice si vláda vytkla ambiciozní cíl - napojit všechny školy a knihovny na Internet. K tomu má pomoci program "Veřejné informační služby knihoven", který je v roce 2000 dotován částkou 30 mil. Kč. Díky tomuto programu bylo nově napojeno 142 knihoven, v 68 knihovnách byla zvýšená kvalita internetového spojení, dalších 119 knihoven získalo dotaci na vytváření databází, automatizaci knihovnických činností a další aktivity spojené s využíváním informačních technologií v knihovnických službách. Při sestavování státního rozpočtu na rok 2001 se v položce ministerstva kultury u programu "Veřejné informační služby knihoven" objevila beznadějná nula. Občané si tedy v knihovnách budou muset na veřejně přístupny Internet ještě nějaký ten rok počkat. Knihovny jsou přirozeným východiskem pro oblast mimoškolního a celoživotního vzdělávání, to ale zřejmě mezi priority vlády nepatří.

České knihovny na webu

Knihovny nabízejí své služby prostřednictvím Internetu. Na českém Internetu je možno vyhledat celkem 454 webových stránek knihoven. Z toho 110 stránek informuje o službách veřejných knihoven zřizovaných obcemi, městy a okresními úřady a dalších 344 webových stránek o službách knihoven vysokých škol, výzkumných ústavů a dalších odborných institucí. Na webových stránkách lze nalézt nejen všeobecné informace o knihovnách, jejich fondech a službách, ale zejména automatizované katalogy, speciální informační databáze z různých oborů oblastí, ale také plné elektronické texty řádově tisíců titulů časopisů, příruček a dalších dokumentů. Knihovny také nabízejí různé typy služeb elektronického dodávání dokumentů.

Nejúplnější informaci o knihovnách napojených na Internet podává Adresář knihoven spravovaný Národní knihovnou ČR, kde lze nalézt 2900 adres všech typů knihoven z celé republiky

.

Roste zájem občanů o služby veřejných knihoven

V roce 1999 zaznamenaly veřejné knihovny zřizované obcemi zvýšený zájem uživatelů o služby. Oproti předchozímu roku se o 19 000 zvýšil počet registrovaných uživatelů knihoven a ve stejném období zrostl počet návštěvníků knihoven o 830 000. Počet výpůjček vzrostl oproti roku 1998 dokonce o více než 7,5 milionu.

Ve stejném období bylo zrušeno 64 knihoven, zejména v malých obcích. Trvale také klesá počet pracovníků. Tam, kde obec pečuje o doplňování knihovních fondů a investuje do vybavení knihoven Internetem a informačními technologiemi, stoupá zájem o služby knihoven. Návštěvníky knihoven také přitahuje moderní příjemné prostředí v rekonstruovaných nebo nově postavených knihovnách.

Knihovny nabízejí Internet pro nevidomé a slabozraké

Myšlenka ovlivnit život slabozrakých a nevidomých spoluobčanů v oblasti kultury, vzdělávání a informací vedla některé knihovny k založení zvukové knihovny. Na území České republiky nyní funguje asi třicet zvukových knihoven a jejich počet se každoročně zvyšuje. Některé knihovny se snaží informační deficit handicapovaných uživatelů snižovat prostřednictvím nových informačních technologií.

Jako druhou revoluci označují odborníci nástup informační techniky, která dovoluje komunikovat s počítačem slabozrakým a nevidomým. V roce 1998 se tato služba poprvé objevila v Okresní knihovně Havlíčkův Brod, kdy na základě poskytnutého grantu Ministerstva kultury ČR byl zrakově postiženým zpřístupněn Internet a řada dalších informací pomocí speciálně upravené počítačové stanice, která podle potřeby text ozvučí nebo zvětší, popř. upraví barevné prostředí textu.

Je jistě potěšitelné, že touto cestou jdou i jiné knihovny a dnes jsou nebo brzy budou tyto stanice všude tam, kde je velká komunita zrakově postižených nebo jsou zde oddělení zvukových knih. V současné době tato služba funguje téměř ve dvou desítkách veřejných knihoven. Namátkou je možné jmenovat Městskou knihovnu v Třebíči, Knihovnu J.M.Sychry ve Žďáře nad Sázavou, Knihovnu Města Ostravy, Městskou knihovnu v Praze atd.

Knihovny si uvědomují, že má-li těžce zrakově postižený nebo nevidomý přístup k informacím, a to samostatně, popř. za přispění knihovníka, může bez větších problémů studovat střední i vysokou školu nebo samostatně vykonávat různá zaměstnání, která mu byla do této doby nedostupná.

V grantových programech Ministerstva kultury ČR se nyní již pravidelně objevují projekty na rozšíření služeb pro nevidomé a slabozraké v dalších knihovnách v České republice, popřípadě se knihovny snaží získat finanční prostředky na realizaci nových služeb pro nevidomé, například prostřednictvím nadací. A tak lze předpokládat, že i v letošním roce se zvýší počet knihoven, které budou nabízet přístup na Internet a zprostředkování dalších informací pro nevidomé a slabozraké občany.

Knihovníci pomáhají občanům s využíváním Internetu

Občané by ve veřejné knihovně neměli mít pouze možnost využívat stanici napojenou na Internet, ale knihovníci by jim měli poskytnout kvalifikovanou pomoc při jejím používání. Lze předpokládat, že řada lidí, zejména středního a staršího věku, nebude mít zájem zasvěcovat se do všech tajů využívání informačních technologií a Internetu. Nebude také možné, aby každý ovládal speciální vyhledávací systémy a databáze. Díky programu Státní informační politiky "Veřejné informační služby knihoven" vzniknou do konce roku ve státních vědeckých knihovnách v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Kladně, Ostravě, Ústí nad Labem, Moravské zemské knihovně v Brně a Národní knihovně ČR v Praze vzdělávací centra. Zde budou od příštího roku probíhat školení pracovníků knihoven v dovednostech práce s počítačem. V příštím roce vzniknou tato centra i ve zbývajících ústředních knihovnách krajů.

Knihovna - kulturní nástroj individuality

Čtení může být velká radost. Posláním knihovny je tuto radost zprostředkovat všem čtenářům rovnoprávně.

V současné době vedle běžné práce vytváří knihovny prostor především pro využití nových knihovnicko-informačních technologií učitelům a dětem. Základní myšlenkou je, aby si děti osvojily dovednost práce s informacemi, aby pocítily, že šance absorbovat informační zdroje v plné míře neexistuje, ale aby rozpoznaly jejich hodnotu a uměly si vybrat.

Knihovna se stává místem pro setkávání lidí, místem obrany lidské mysli proti ohlupující a manipulující nabídce komerčních médií.

Program "Informační zdroje pro výzkum a vývoj" - šance pro knihovny k získání účelových finančních prostředků.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako orgán kompetentní za oblast výzkumu a vývoje, včetně programů vyhlašovaných na jeho podporu a rozvoj, bylo v létě roku 1999 pověřeno Radou vlády pro výzkum a vývoj ČR zpracovat program, kterým by bylo možné saturovat naléhavou potřebu informačních zdrojů pro výzkum a vývoj. Program byl s pomocí konzultační skupiny knihovnických a informačních odborníků připraven a pod názvem "Informační zdroje pro výzkum a vývoj" dne 24.9.1999 vyhlášen jako veřejná soutěž; 24.3. 2000 pak jeho druhé kolo. Cílem programu byla zejména možnost získat v daném oboru na jednom místě dostupné informační zdroje (databáze, periodika, elektronické i klasické dokumenty) a komplexní služby s jejich využíváním spojené. Formulovány byly tři podprogramy se zaměřením na:

  1. Podporu nebo vytvoření multifunkčních knihovnických center orientovaných zpravidla oborově nebo podle speciálních druhů dokumentů.
  2. Získání konkrétních titulů informačních zdrojů a dokumentů, bez ohledu na jejich formu, resp. nosič, s podmínkou veřejného a dlouhodobého zpřístupňování.
  3. Získání multilicencí licencí pro přístup k primárním, sekundárním a kombinovaným zdrojům pro různé skupiny knihoven a jejich uživatele.

Program také umožnil přijmout nové pracovníky, ale výhradně na řešení projektů.

Několik čísel

Z celkem 127 v obou kolech podaných projektů bylo, na základě výběru dle předem daných kriterií a podmínek, doporučeno k financování 47 projektů. Celkový objem finančních prostředků, nárokovaných těmito projekty byl pro rok 2000 ve výši cca 126 mil. Kč. Program je čtyřletý, tj. do konce roku 2003, a do té doby budou finanční prostředky na řešení uvedených projektů představovat téměř 500 mil. Kč.

Podle charakteru pracovišť zde našly jako nositelé projektů uplatnění velké odborné knihovny - např. Národní knihovna ČR, Knihovna AV ČR, Národní lékařská knihovna, Státní technická knihovna, dále řada vysokoškolských knihoven, státní vědecké knihovny ale i knihovny specializovaných výzkumných ústavů.

Pozitivní ohlas na tento program je důkazem toho, že byl vyhlášen ve vhodnou chvíli a úspěšná řada vysoce kvalitních a věcně potřebných projektů, představujících možnost přístupu a využívání rozsáhlých elektronických databázových zdrojů z oblastí technických, medicínských, zemědělských i humanitních oborů nepochybně přinese zadostiučinění těm, kteří budou poskytovat a zprostředkovávat takto získané nezbytné a často unikátní informační zdroje a užitek těm, kterým jsou tyto zdroje určeny

.

Knihovny nabízejí elektronické informační zdroje

EBSCO - 3 300 titulů zahraničních časopisů a 1 300 příruček pro uživatele všech knihoven v ČR

Všechny knihovny mají od letošního roku do roku 2003 možnost přístupu k plnotextovým databázím zahraničních periodik firmy EBSCO.

Databáze zahrnují více než 3 300 titulů plnotextových časopisů (převážně od r. 1990), novin a zpráv informačních agentur a přes 1 300 příručních publikací především z oblasti společenských a humanitních věd, ekonomie, financí, mezinárodního obchodu, kultury a medicíny.

Přístup je dotován Open Society Institute (Sorosova nadace), který vytvořil největší světové konsorcium pro 39 zemí střední a východní Evropy a jižní Afriky (projekt EIFL Direct).

Plošná licence pro Českou republiku je finančně zajištěna z programu MŠMT "Informační zdroje pro výzkum a vývoj" a pro knihovny je tedy ZDARMA. K 30.9. 2000 tuto možnost již využilo 123 knihoven (státní vědecké, velké odborné, akademické, muzejní, ministerstev a veřejné).

Podrobnější informace na http://www.nkp.cz/start/knihcin/periodika/eifl/eifl.htm

.

V rámci Týdne knihoven nabízí informační agentura ANOPRESS s.r.o. všem knihovnám zdarma přístup do databanky TamTam - www.tamtam.cz

Databanka TAMTAM této společnosti obsahuje doslovné přepisy českých tištěných periodik, jakož i doslovných přepisů více než 40 zpravodajských, publicistických a diskusních pořadů českých elektronických médií ( 5 televizních a 5 rozhlasových).

Společnost je výhradním zpracovatelem elektronické podoby většiny českých regionálních titulů (48 titulů nakladatelství Bohemia).

Zároveň je výhradním zástupcem pro Českou republiku slovenské firmy SLOVAKIA ONLINE, která zpracovává elektronickou podobu slovenských médií (tištěných i elektronických).

Kromě mediální části obsahuje databanka TAMTAM i část vědomostní, v níž jsou k dispozici pro fulltextové vyhledávání různé encyklopedie, příručky a další knihy referenčního charakteru.

Ve spolupráci s dalšími organizacemi vytváří společnost i informační databázi, která obsahuje např. odborné ekonomické informace, zpracovávané firmou ASPEKT Kilcullen.

Všechny části databanky se neustále rozšiřují a doplňují.

Pro zpřístupnění všech informací z databanky TAMTAM v síti knihoven ČR iniciovala firma ANOPRESS vznik Konzorcia knihoven ČR . Členství v Konsorciu znamená pro knihovny výrazné snížení cen.

Pomocí OCR zpracovala firma pro NK ČR 10 ročníků periodika Národní knihovna - knihovnická revue, která je k dispozici jak v NK ČR, tak v databance TAMTAM.

Ve spolupráci s NK ČR buduje firma odbornou databázi specializovaných knihovnických periodik v elektronické podobě.

Společnost vyvinula vlastní software - ISA, který umožňuje všechna data dále analyticky zpracovávat, exportovat je v několika formátech, včetně HTML pro Internet či Intranet. Tento software rovněž umožňuje okamžité automatické výstupy mediálních analýz ve formě tabulek a grafů.

Jako jedna z mála na českém trhu zpřístupňuje agentura Anopress uživatelům svou databanku po dobu běžného aktuálního roku, pomocí produktu TOVEK TOOLS pak mají uživatelé přístup i do archivních dat několik let dozadu.

Výhledově se ukazuje možnost zpracovávat pomocí technologie firmy Anopress bibliografické záznamy přímo z elektronické podoby periodik. Systém umožňuje již dnes zpracovávat tímto způsobem jak bibliografické záznamy autorské, tak záznamy věcné. Do budoucna by přechod na tento systém přinesl značné urychlení zpracovávaných dat, ale i značnou úsporu lidské práce. V současné době probíhají přípravné práce a připravuje se experimentální provoz na propojení bibliografických záznamů NK ČR s plnými texty článků.

Kontakt:
ANOPRESS s.r.o.
Holušická 3, 148 00 Praha 4
Tel: 02 - 74 00 71 14, 74 00 71 74, 74 00 71 78
Fax: 02 - 74 00 71 32
E-mail: marketing@anopress.cz, kozel@anopress.cz

ProQuest - články ze 4000 periodik v angličtině nyní ve všech knihovnách

Uživatelé internetu ve veřejných knihovnách, na vysokých školách, v akademických ústavech a v dalších vybraných institucích mají nyní k dispozici dvě unikátní online služby.

ProQuest 5000 zpřístupňuje obsah více než 8190 odborných i všeobecných časopisů za posledních více než 10 let (u některých za 20 a více let zpátky), k cca polovině z nich jsou dostupné v elektronické podobě i plná znění článků. PCI Web (Periodicals Contents Index), obsahuje naproti tomu historická data o článcích v 3300 mezinárodních časopisech již od roku 1770 do roku 1990. To je velmi zajímavé např. z hlediska společenskovědních a humanitních oborů, které se zabývají jak čerstvými, tak historickými fakty. Obě služby, které jsou produktem společnosti Bell+Howell Information & Learning z USA, se tak navzájem ideálně doplňují.

Služby ProQuest 5000 a PCI Web se do knihoven dostávají díky grantu v rámci programu MŠMT, který získala Ústřední knihovna Univerzity Karlovy v Praze. Grant umožnil zakoupení národní akademické licence služeb ProQuest 5000 a PCI Web pro roky 2000-2003. Projekt je v prvním plánu určen pro podporu výzkumu a vývoje, ale díky velkorysosti vydavatele se podařilo licenci rozšířit nejen na vysoké školy a ústavy Akademie věd ČR, ale i na veřejné knihovny, muzea a další vybrané instituce. Díky tomu jsou tyto unikátní informační zdroje dostupné i nejširší veřejnosti.

V rámci zavádění služeb ProQuest 5000 a PCI Web v ČR jsou plánována školení určená jak informačním pracovníkům, tak vlastním "koncovým" uživatelům. Pro podporu národní licence byly mj. zřízeny www stránky na adrese www.proquest.cz, kde lze nalézt všechny potřebné informace.

Národní licenci technicky zajišťuje společnost Albertina icome Praha s.r.o. (www.aip.cz), která je zároveň distributorem produktů Bell+Howell Information & Learning v ČR.

Bližší informace: www.proquest.cz , www.proquest.com, www.aip.cz Albertina icome Praha s.r.o., Štěpánská 16, 110 00 Praha 1, tel. 2223 1212, e-mail: aip@aip.cz

"Týden otevřených dveří" ve virtuální knihovně ProQuestina

V rámci "Týdne knihoven 2000" otevře česká společnost Albertina icome Praha s.r.o. dokořán dveře "virtuální knihovny ProQuestina", která v týdnu od 9.-15. října nabídne možnost vyzkoušet si práci s online službou ProQuest 5000 doslova každému, kdo má připojení k Internetu. "Virtuální čtenáři" si mohou vyhledat a přečíst články z více než 4000 anglojazyčných časopisů včetně těch nejznámějších - např. Life, Time, NewsWeek, Melody Maker, Rolling Stone, Reader's Digest, Harper's Bazaar, PC World - a odborných titulů z humanitních a společenských věd, obchodu, medicíny, telekomunikace, počítačů a dalších. K článkům z dalších cca 4000 časopisů jsou k dispozici shrnutí v angličtině.

Online služba ProQuest 5000 je od letošního podzimu k dispozici vysokým školám, akademickým ústavům, veřejným knihovnám, muzeím a dalším organizacím díky národní licenci financované Ústřední knihovnou Univerzity Karlovy v Praze v rámci grantu MŠMT.

Virtuální knihovna ProQuestina byla vytvořena pomocí aplikace ProQuest SiteBuilder, která je k dispozici institucím společně s vlastní online službou ProQuest 5000.

Bližší informace: www.proquest.cz/proquestina, www.proquest.cz, www.aip.cz Albertina icome Praha s.r.o., Štěpánská 16, 110 00 Praha 1, tel. 2223 1212, e-mail: aip@aip.cz

Ministerstvo kultury připravuje nový knihovnický zákon

Ve většině vyspělých zemí světa existuje knihovnický zákon, stanovující pravidla a podmínky pro poskytování knihovních a informačních služeb veřejnosti.

První knihovnický zákon byl schválen v mladé Československé republice již v roce 1919, a to pod č. 430. Nesl název O veřejných knihovnách obecních, a jeho význam pro všechny občany země je patrný i z pouhého jména. V současné době platí stále, v pořadí druhý "knihovnický zákon", zákon č. 53/1959 Sb., o jednotné soustavě knihoven. Je starý již přes čtyřicet let, není proto divu, že vůbec nevyhovuje současnému stupni vývoje společnosti, právnímu prostředí ani všem možnostem, které máme např. díky informačním technologiím, atd. Od počátku 90. let usilují čeští knihovníci o zákon nový. Návrhů bylo v průběhu předešlých deseti let zpracováno hned několik. Nejdále na cestě k cíli pokročil návrh Ministerstva kultury ČR, který byl 31. srpna tohoto roku předán legislativní radě vlády. Ta jej v současné době projednává.

Návrh není o knihovnách, ale o službách a měl by nést název "Zákon o veřejných knihovních a informačních službách". Co je jeho cílem? Navrhovaný zákon definuje veřejné knihovní a informační služby, práva a povinnosti nezbytné k jejich zabezpečení, postavení veřejných knihoven a jejich úkoly při poskytování těchto služeb včetně úlohy při zprostředkování informací ze státní správy a samosprávy. ... Reflektuje zároveň zásadní dokumenty a usnesení vztahující se ke Státní informační politice a jejímu naplňování. Veřejné knihovně zákon umožňuje získat finanční prostředky z peněžních prostředků státního rozpočtu nad rámec běžného financování, kdy základní služby a provoz knihovny hradí zřizovatel a veřejné rozpočty přispívají knihovnám na programy a granty". Na tom, jak kvalitní zákon bude schválen, závisí i kvalita, rychlost a rozsah všech služeb, které v současnosti veřejné knihovny poskytují a zejména pak budou poskytovat v letech dalších.

Touto událostí žijí knihovníci většiny českých knihoven celý letošní rok. Stále znovu připomínkují, vyjadřují se, hádají, vysvětlují a usilují o vylepšení a změny. Budou v tom pokračovat během celého předkládacího a schvalovacího procesu - od projednávání ve vládních orgánech, přes Parlament až k Senátu.

Naším cílem je, aby zákon umožnil vytvářet pro knihovny podmínky, za kterých mohou zajišťovat všem občanům bez rozdílu přístup ke kulturním hodnotám a informacím v maximální kvalitě a v co nejkratší době.

Veřejné knihovny a informace o Evropské unii

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v rámci vypracované Komunikační strategie před vstupem České republiky do Evropské unie již oslovilo přibližně 500 veřejných knihoven v naší republice. Tyto knihovny se staly základním informačními body, kde nejširší veřejnost může nalézt základní informační materiály o Evropské unii, které jsou pro tyto účely zpracovávány. Knihovny mohou materiály využít nejen pro běžné informační účely pro nejširší veřejnost, ale i ve svých dalších aktivitách.

Proč veřejné knihovny?

Regionální evropská informační střediska ve veřejných knihovnách

O tom, že veřejné knihovny to s informacemi o Evropské unii myslí naprosto vážně svědčí i ten fakt, že v několika veřejných knihovnách již vznikla a vznikají Regionální evropská informační střediska (Okresní knihovna v Havlíčkově Brodě, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Městská knihovna v Jindřichově Hradci), která vedle běžných informací o Evropské unii pro veřejnost pořádají nejrůznější vzdělávací semináře, besedy a setkání. Některé veřejné knihovny se zapojily do zajímavých projektů ( např. projekt 1000 dnů pro Evropu v Českém Krumlově) a jiné zase informace o Evropské unii propagují na svých webových stránkách.

Knihovny - informační centrum obce

Příklad z Českokrumlovska

Všechny profesionální knihovny okresu (Obecní knihovna Benešov nad Černou, Loučovice a Větřní, Městské knihovny Český Krumlov, Horní Planá, Kaplice, Velešín a Vyšší Brod) jsou napojeny na Internet. Jsou součástí okresního informačního systému a všechny využívají Oficiálního informačního systému Českého Krumlova a regionu.

Poskytované informace jsou většinou z Internetu či papírových pramenů. Nejčastěji uživatelé hledají vlakové či autobusové spojení, zákony, údaje o určitém místě nebo osobnosti. V některých místech mají také informace z jednání zastupitelstva. Cílem OIS je, aby obce měly svou "informační tabuli" přímo v systému.

Průběžně knihovny přispívají do obecních zpravodajů. V případě Benešova nad Černou, Kaplice a Větřní jsou knihovnice členkami redakční rady).

V menších místech pomáhají knihovnice občanům vyplňovat různé dotazníky, žádosti o sociální příspěvky nebo rozličná odvolání.

Ikaros

 

Ikaros vznikl jako volontérská studentská aktivita začátkem roku 1997 na Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK, první číslo pak vyšlo 14. dubna 1997 a od tohoto vydání vychází Ikaros pravidelně každý měsíc na adrese http://www.ikaros.cz (nebo ikaros.ff.cuni.cz). Dnešní podobu Ikara tvoří sehrané redakční zázemí, rostoucí počet čtenářů a především přispěvatelů a pravidelná účast Ikara na všech významných akcích v oboru.

Ikaros se zaměřuje na Internet jako na médium, specifické komunikační prostředí a seriózní zdroj informací. V jednotlivých rubrikách pokrývá tuto problematiku od odborných článků, statí a výzkumných zpráv, přes recenze informačních produktů a aktivit v oboru až po reportáže z odborných konferencí, výstav a happeningů. Mezi pravidelné rubriky patří především: informační věda, informační politika, informační technologie a elektronická komunikace, elektronické publikování, knihovny v Síti, informační zdroje, služby a aplikace, zprávy, glosy a reportáže, recenze a kyberfeministické okénko.

Budoucí vývoj Ikara lze shrnout do jednoho slova: profesionalizace. Jde především o rozšíření odborného zázemí, zkvalitnění obsahu a s využitím zkušeností z elektronického publikování také kontinuální vylepšování vizuální podoby časopisu. Ikaros bude významněji rozšiřovat nabídku služeb a servis pro čtenáře nejen u stávajících aktivit jako je kromě samotného vydávání časopisu burza práce, informace o konferencích a seminářích nebo elektronická diskuse, ale přichází s novinkami: databáze (například databáze diplomových prací obhájených na ÚISK v letech 1988-2000), vzdělávací, výzkumná a překladatelská činnost a další rozšiřující vydavatelská činnost pod hlavičkou Ikaros.

Daidalos: nový informační zdroj pro knihovníky

Od 1. září 2000 je na Internetu k dispozici informační server pro knihovníky Daidalos. Neomezuje se jen na publikování odborných článků, ty vycházejí s měsíční periodicitou. Skladba rubrik je orientována na veřejné a školní knihovny a na knihovny uchovávající historické knižní fondy.

Vzhledem k tomu, že je Daidalos určen především pro veřejné knihovny, je jeho hlavním cílem zpřístupňování informačních materiálů, které budou přístupnou formou seznamovat jednak se službami Internetu a jednak s dostupnými informačními službami. Od prvního čísla vychází týdně seriály: Škola elektronické pošty, Databáze Proquest/PCI krok za krokem a Školní informační a studijní centrum. Seriály se budou obměňovat přibližně po dvou měsících.

Dalším úkolem Daidala je tvorba archivu dokumentů, určených k vyjádření knihovnické veřejnosti. Např. Návrh knihovnického zákona nebo Katalog prací.

Daidalos najdete na adrese http://daidalos.ff.cuni.cz.


Zpět