Region: Liberecko, Jablonecko a Českolipsko
AKTIVITY
Zpráva o činnosti regionální organizace od poslední regionální konference SKIP v dubnu 1988 do roku 2000
Srovnání členské základny v roce 1998 a 2000:
|
1998 |
2000 |
|
Liberecko: |
27 |
24 |
členů z SVK Liberec |
|
41 |
26 |
členů z místních a městských knihoven |
|
7 |
9 |
členů z knihoven a institucí v Liberci (knihovna Nemocnice Liberec, knihovna Severočeského muzea, informační pracoviště VÚTS, Univerzitní knihovna) |
Jablonecko: |
13 |
14 |
členů z městských knihoven a knihovny Nemocnice Jablonec n. N. |
Českolipsko: |
9 |
5 |
členů z městských knihoven |
Celkem: |
97 |
78 |
individuálních členů |
|
6 |
7 |
institucionálních členů |
Ze srovnání vyplývá značný pokles počtu individuálních členů SKIP (o 19). Nejmarkantnější odliv členů byl u knihovníků místních knihoven (o 15), kteří nevnímají tolik význam členství ve SKIP. V několika případech došlo k přesunu z individuálního do institucionálního členství (na Českolipsku). Úkolem nového výboru by mělo být tuto situaci zvrátit a získávat nové členy z řad profesionálních pracovníků knihoven a to zvláště na Liberecku (zejména v samotné SVK) a na Českolipsku.
Výbor pracoval ve složení:
Předseda regionálního výboru SKIP:
Jaroslava Starcová
Členové výboru:
Mgr. Hana Opatrná , SVK Liberec - hospodářka oblastního výboru SKIP
Mgr. Dagmar Sýkorová, SVK Liberec
Marcela Freimuthová, SVK Liberec
Iva Slámová, vedoucí MěstK Český Dub
Kateřina Kubašová, MěstK Jablonec n. N
Zdeňka Stromková, MěstK Česká Lípa
Eva Machonská, pracovnice knihovny Nemocnice Liberec
Dozorčí komise:
Jana Dlabolová
Marie Holubová (v průběhu roku 2000 ukončila členství ve SKIP - odchod do důchodu)
V sekcích SKIP byli zapojeni:
Ladislava Skopová - sekce veřejných knihoven
Mgr. Marie Posltová - sekce veřejných knihoven
Iva Slámová - klub dětských knihoven
Alexandra Bezděková - klub dětských knihoven
Hana Langrová (Křesadlová) - klub dětských knihoven
Členky VV SKIP:
Jaroslava Starcová
Dagmar Sýkorová
Členka dozorčí komise SKIP:
Vladimíra Sodomková
Regionální výbor SKIP se scházel 2x až 4x ročně. Mezi oficiálními jednáními výboru se scházeli operativně členové výboru z SVK Liberec a potřebná problematika byla projednávána s ostatními členy telefonicky, případně prostřednictvím elektronické pošty.
Zapojení členů výboru do konference VV SKIP a přístup většiny členů výboru na internet přineslo zásadní zlepšení informovanosti členů výboru o aktivitách SKIP. Umožňuje to všem vyjadřovat se také k projednávaným právním normám (tiskový a autorský zákon v roce 1999, v současné době vrcholící diskuse o znění nového knihovnického zákona).
Institucionální členové jsou prostřednictvím SKIP zastupováni ve věci půjčování zvukových nosičů ve vztahu k ochranným autorským svazům. V souvislosti s tím byly v roce 2000 i u našich institucionálních členů zjišťovány některé statistické a cenové údaje týkající se půjčování těchto nosičů.
Přetrvávajícími problémy našeho regionu jsou špatné spojení s členy zvláště z Českolipska, pro které je cesta do Liberce velmi obtížná a časově náročná. Povinnost informovat je o činnosti SKIP na sebe proto přebrala pí Stromková, zastupující okres Česká Lípa ve výboru. Pro tyto členy je také důležitým zdrojem informací Bulletin SKIP, který je pravidelně všem členům distribuován. Přesto jsme usilovali o to, abychom se alespoň jednou ročně setkali. V roce 1999 jsme se sešli v únoru při posezení, jehož hlavní náplní byla beseda o zkušenostech ze zahraničních cest. V roce 2000 jsme dubnu navštívili Městskou knihovnu v České Lípě, kde jsme strávili velmi příjemný den jak při prohlídce knihovny a seznámení s její činností tak i při posezení s kolegyněmi z České Lípy (viz Bulletin č. 2/2000).
Výbor SKIP spolupracoval velmi úzce s oddělením služeb a vzdělávání ( v nové truktuře SVK Liberec - oddělení knihovnictví), jehož vedoucí pí Skopová aktivně pracuje v sekci veřejných knihoven SKIP a také v komisi knihoven Euroregionu Nisa. Pí Skopová byla jmenována členkou krajské komise soutěže "Vesnice roku", s níž v září 2000 navštívila dvacet pět knihoven Libereckého kraje. Účast knihovníků v těchto komisích hodnotí jako velmi přínosnou pro všechny zúčastněné.
Na přelomu září a října 1999 u příležitosti 100. výročí úmrtí Karolíny Světlé proběhlo v našem kraji třídenní velmi příjemné setkání knihovníků pod názvem "Karolina Světlá" a kraj pod Ještědem.
Ve spolupráci s Euroregionem Nisa a z prostředků projektu Phare CBC bylo umožněno našim členům zúčastnit se v červnu 2000 zájezdu do knihoven v Hoyerswerdě a Nieskách v SRN.
Každoročně pořádá regionální výbor zájezd na Mezinárodní knižní veletrh v Praze, který se vždy setkává se značným zájmem členů SKIP.
Koncem srpna a začátkem září 2000 v rámci činnosti kooperace St. Gallen - Liberec navštívilo dvacet knihovnic z Libereckého kraje knihovny v St.Gallen několika švýcarských městech.
Týden knihoven, který každoročně probíhal v celé republice se stal i pro knihovníky našeho regionu velmi náročným obdobím. Na programu byla vždy řada besed se spisovateli, tradičními se staly čtenářské amnestie, přihlašování nových dětských čtenářů zdarma a další akce. Logo Týdne knihoven již v našich knihovnách zaujalo trvalé místo. Na Týden knihoven byli občané upozorňováni prostřednictvím článků v regionálním tisku. V roce 1999 byl zorganizován zájezd na zahájení Týdne knihoven na Staroměstském náměstí. Do programu se náš region zapojil vystoupením skupiny V.O.R.E.L., zájemci si prohlédli Městskou knihovnu i Klementinum a pak vyslechli koncert v jeho Zrcadlové síni. V roce 2000 se společně knihovníci z Liberecka zúčastnili knihovnického happeningu v pražské Městské knihovně.
Knihovny našeho regionu se také zapojují do akcí Březen - měsíc internetu (i když nejsou někdy oficiálně v termínu přihlášeny). S postupným zvyšováním počtu knihovnen s přístupem na internet, se jistě bude zvyšovat i jejich aktivita.
Činnost regionální organizace SKIP byla zejména v druhé polovině roku 2000 ovlivněna situací v SVK Liberec, odkud je většina našich členů. Pracovníci liberecké knihovny byli zapojeni v různých aktivitách vztahujících se k dokončení stavby nové knihovny, k přípravě jejího slavnostního předání do užívání a v závěru roku do stěhování.
9. listopad 2000 - den slavnostního předání nové knihovny do užívání - byl pro knihovníky liberecké knihovny "velkým dnem", který stál všechny pracovníky značné úsilí. Do jeho organizace i přípravy mezinárodní konference "Knihovny Evropě - Evropa knihovnám" byli samozřejmě zapojeni i všichni členové SKIP.
Předpokládáme, že mezi knihovnickou veřejností bude zájem o exkurze do nové liberecké knihovny. Pokud bude výbor informován o návštěvách svých kolegů ze SKIP, jistě se jim bude věnovat se zvláštní pozorností, tak jako tomu bylo, když nás navštívily v prosinci loňského roku kolegyně z knihoven českolipského okresu.
Knihovníci místních knihoven z Liberecka, kteří tvoří třetinu členské základny, jsou každoročně informováni o aktivitách SKIP při svých setkáních v SVK Liberec. Kromě toho jsou samozřejmě zváni i na všechny akce regionálního výboru.
V letech 1998 a 1999 byly naše členky úspěšné při účasti v konkurzech na týdenní stáže v rakouských veřejných knihovnách. V roce 1998 navštívila osm knihoven ve čtyřech městech Kateřina Kubašová , v roce 1999 podnikla cestu do Rakouska i Jiřina Ziklová (obě z Městské knihovny v Jablonci n. N.)
V našem regionu pracuje Klubko dětských knihoven pod vedením pí Alexandry Bezděkové. Pí Bezděková byla se členy klubka v kontaktu prostřednictvím "oběžného dopisu", účastnila se některých akcí Klubu dětských knihoven. V roce 1998 se uskutečnilo setkání členů s odborným programem na téma "Nové formy a metody práce v humanitních předmětech" s praktickou ukázkou práce s dětmi (Mgr. Lenka Křenková ) a "Psychologie učení"(PhDr. J. Nováčková) V roce 1999 byla hlavním bodem programu setkání kromě informací z celostátní valné hromady KDK praktická ukázka práce s dětmi na téma "Můj kamarád upírek" v podání pracovnice dětského oddělení SVK Liberec a naší členky Hany Langrové (Křesadlové).
Každoročně má náš region své zástupkyně na Šrámkově Sobotce a Jičíně - městu pohádek.
V pravidelných intervalech je prováděna aktualizace členské základny.
K činnostem, které by měl výbor v příštích letech zlepšit, patří včasné placení členských příspěvků a odesílání podílů z nich na účet VV SKIP, získávání dalších členů SKIP mezi svými kolegy a prezentace činnosti v našem regionu alespoň prostřednictvím Bulletinu SKIP.
4.6.2001
|