ČESKÁ TECHNICKÁ NORMA

ČSN ISO 2108
Informace a dokumentace –
Mezinárodní standardní číslování knih (ISBN)

Prosinec 2001


Výtah z normy ČSN ISO 2108


1. Předmět

Tato norma koordinuje a standardizuje používání identifikačních čísel tak, aby každé mezinárodní standardní číslo knihy (ISBN) bylo jedinečné pro titul nebo vydání knih nebo jiných monografických publikací vydávaných určitým vydavatelem nebo výrobcem. Specifikuje tvorbu mezinárodního standardního čísla knihy a umístěná tištěného Čísla na publikaci.

Tato norma je použitelná pro knihy a jiné monografické publikace, mezi něž patří například: tištěné knihy a brožury (a jejich různé vazby a formáty), publikace obsahující více médií, další podobná média včetně výukových filmů a videí a průsvitek, knihy na kazetách, mikropočítačové počítačové vybavení, elektronické publikace, publikace v Braillově písmu a mapyX). Seriálové publikace, zvukové nahrávky a hudebniny jsou jmenovitě vyloučeny, neboť jsou předmětem jiných identifikačních systémů.

Podrobnosti k jednotlivým aplikacím ISBN jsou vysvětleny v uživatelské příručce, kterou lze získat z registrační agentury této mezinárodní normy (viz příloha A).

X) NÁRODNÍ POZNÁMKA Až do přijetí nové legislativy, která bude řešit povinný výtisk elektronických publikaci, je v České republice rozsah aplikace ISBN dán zákonem č.37/1995 Sb. O neperiodických publikacích a Příručkou uživatele systému ISBN (1996).

 

2. Normativní odkazy

Součástí této normy jsou i ustanovení dále uvedených norem, na něž jsou odkazy v textu této mezinárodní normy. V době uveřejnění této mezinárodní normy byla platná uvedená vydání. Všechny normy podléhají revizím a účastníci, kteří uzavírají dohody na podkladě této mezinárodní normy, by měli využít nejnovějšího vydání dále uvedených norem. Členové IEC a ISO udržují seznamy platných mezinárodních norem.

ISO 1086:1991 Informace a dokumentace – Titulní listy knih

(Information and documentation – Title leaves of books)

 

3. Tvorba mezinárodního standardního čísla knihy

Mezinárodní standardní číslo knihy je tvořeno 10 číslicemi1) sestavených z těchto částí:

V psané nebo tištěné podobě musí mezinárodnímu standardnímu číslu knihy předcházet písmena ISBN. Každá část musí být oddělena mezerou nebo spojovníkem v následujících příkladech:

ISBN 0 571 08989 5

ISBN 90-70002-34-5

3.1 Identifikátor skupiny

Identifikátor skupiny přiděluje mezinárodní agentura ISBN. Liší se délkou podle produktivity dané skupiny.

3.2 Identifikátor vydavatele nebo výrobce

Identifikátor vydavatele nebo výrobce je přidělován interně v rámci skupiny speciálně pro tento účel zřízenou agenturou. Délka identifikátoru vydavatele nebo výrobce se liší posle produktivity daného vydavatele nebo výrobce.

3.3 Identifikátor titulu

Délka identifikátoru titulu je dána délkou identifikátorů skupiny a vydavatele nebo výrobce, které tomuto identifikátoru předcházejí.

3.4 Kontrolní číslice

Kontrolní číslice se vypočítá s použitím vah od 10 do 2 a modulu 11. Pokud je kontrolní číslice 10, užívá se X.

1) Tyto číslice jsou arabské číslovky od 0 do 9; pouze v případě kontrolní číslice se může někdy vyskytnout X (viz článek 3.4).

4. Umístění a zobrazení ISBN

4.1 Knihy, brožury a jiné tištěné materiály

Mezinárodní standardní číslo knihy musí být vytištěno na rubu titulního listu (viz ISO 1086) nebo, pokud to není možné, na spodním okraji samotné titulní strany. Musí být rovněž uvedeno na spodním okraji zadní obálky, je-li to proveditelné, a na spodním okraji zadní strany přebalu. Pokud kniha nějaký má; není-li možná žádná z těchto alternativ, musí být číslo vytištěno na některém z významných míst na vnější straně knihy. Mezinárodní standardní číslo knihy musí být rovněž vytištěno na všech doprovodných materiálech, a to v souladu s ustanoveními o vhodném umístění vzhledem k formátu doprovodného materiálu.

4.2 Jiné monografické publikace

ISBN musí být otištěno na titulním nebo tirážovém rámečku a jakýchkoliv štítcích, které jsou trvale připojeny k publikaci. Jestliže je publikace vydána v obalu, např. kazetě, která je nedílnou součástí publikace, ISBN se musí otisknout na štítku na tomto obalu. U programového vybavení pro mikropočítače se musí ISBN uvádět na štítku diskety nebo kazety. Není-li možné zobrazit ISBN na jednotce nebo na jejím štítku, musí se ISBN uvést na spodní nebo zadní části obalu, např. krabice, cívky nebo rámečku. ISBN musí být uvedeno rovněž na všech částech doprovodného materiálu a na každé součásti multimediální publikace.


Příloha A (informativní)

Registrační agentura systému mezinárodního standardního číslování knih

Mezinárodní agentura ISBN2) je registračním orgánem pro ISO 2108.

Tento registrační orgán má tyto funkce:

  1. Zajistit definování skupin
    V případě požadavku většího počtu zemí nebo jiných odpovídajících skupin vydavatelů na totožný identifikátor nebo blok identifikátorů (tj. složená skupina jako je anglo-americká skupina), Mezinárodní agentura ISBN musí schválit definici skupiny, stanovit příslušnou agenturu pro skupinu a tyto skutečnosti formálně zaznamenat.

  2. Přidělit skupinám identifikátor
    Ve spolupráci s danou skupinou přiděluje Mezinárodní agentur ISBN skupinám identifikátory. Vede záznamy přidělených identifikátorů, které předává všem zúčastněným orgánům, jako jsou skupinové agentury.

  3. Asistovat skupinám při zakládání a provozu skupinových agentur
    Mezinárodní agentura ISBN poskytuje na základě zkušeností již existujících agentur konzultace skupinám při zakládání a provozu jejich vlastních agentur.

  4. Asistovat skupinovým agenturám při přidělování vydavatelských identifikátorů
    Jakmile byl skupině přidělen identifikátor, je na skupinové agentuře, aby přidělovala identifikátory vydavatelům spadajícím do této skupiny. Rozsah identifikátorů se u jednotlivých skupin liší. Mezinárodní agentura ISBN může být požádána, aby asistovala při uplatňování obecných zásad pro výpočet rozsahu a přidělování identifikátorů podle produktivity daného vydavatele.

  5. Podporovat celosvětové využívání systému
    Mezinárodní agentura ISBN vytváří a zpřístupňuje určovací dokument o systému a všeobecně poskytuje propagační materiály. Navíc přijímá aktivní opatření, která vedou ke známosti tohoto systému ve všech zemích.

  6. Dohlížet na používání systému
    Mezinárodní agentura ISBN je zodpovědná za to, že systém je používán správně a všechny odchylky jsou hlášeny těm,jichž se týkají.

2) Mezinárodní agentura ISBN, Staatsbibliothek zu Berlin - Preussischer Kulturbesitz, Potsdamer Strasse 33, PO Box 1407, D-1000 Berlin 30, Německo [Telefon:(030) 266 2498] [Fax (030) 266 2414]