Obecně - Společnost pro výzkum východní a střední Evropy v ČR je občanské sdružení, jehož členem se může stát každý občan České republiky starší 18 let. K připojení ke Společnosti stačí vyplnit přihlášku (je možné její stažení z naší stránky), popřípadě nějakým způsobem kontaktovat jakéhokoli člena výboru Společnosti, kvůli bližší domluvě.
Poslání - Posláním Společnosti je sdružovat odborníky z oboru historie, ale i sociologie, politologie, ekonomie, literární historie a dalších v uvedeném oboru, stejně jako zájemce o tuto problematiku z řad široké veřejnosti. Seznamuje své členy s činností ICCEES, pořádá různé akce (semináře, kulaté stoly, přednášky apod.) a prezentuje veřejnosti činnost svých členů a pracovišť, na kterých působí. Společnost si vzala za úkol podporu studia a rozšiřování znalostí o Rusku, východní, jihovýchodní a střední Evropě, zabezpečení a koordinaci české účasti v mezinárodní asociaci, která je zastřešující institucí národních organizací v několika desítkách zemí světa.
ICCEES - Dne 7. května 1993 na zasedání Výkonného výboru ICSEES (Executive Committee of International Council for Soviet and East European Studies) ve finském Tampere bylo schváleno přidružené členství naší Společnosti v této významné mezinárodní badatelské asociaci, která během roku 1993 změnila svůj název na International Council for Central and East European Studies (ICCEES) pod nímž působí dodnes.
Založení Společnosti - Příprava založení Společnosti pro výzkum východní a střední Evropy probíhala během roku 1992, ještě v rámci ČSFR. Přípravné a do jisté míry ustavující shromáždění, kterého se zúčastnili badatelé zejména z oboru historické vědy, včetně kolegů z Bratislavy, se konalo 17. března 1992 v Praze.
Dalším vedením činnosti byl pověřen přípravný komitét Společnosti, který byl zvolen v následujícím složení. Předsedou se stal dr. Zdeněk Sládek (Ústav dějin střední a východní Evropy ČSAV, Praha), místopředsedy dr. B. Hlava (Filosofická fakulta univerzity Komenského, Bratislava) a doc.dr. V. Veber (Filosofická fakulta UK, Praha), jeho členy dr. V. Prečan (Ústav soudobých dějin ČSAV, Praha), doc.dr. E. Pecka (Katedra politologie VŠE, Praha), dr. I. Krasnická (Fakulta sociálních věd UK, Praha), doc.dr. Vl. Goněc (Filosofická fakulta Masarykovy univerzita, Brno), dr. A. Skoupý (Palackého universita, Olomouc), dr. M. Čierna - Lantayová (Ústav historických vied SAV, Bratislava), doc. dr. Sl. Mojš (Bratislava), doc.dr. I. Slimák (děkan Filosofické fakulty univerzity Komenského, Bratislava), dr. Št. Šebesta (Ústav státu a práva SAV, Bratislava), dr. L. Harbulová ( Filosofická fakulta univerzity P.J. Šafárika, Prešov) a dr. E. Voráček (Ústav dějin střední a východní Evropy ČSAV, Praha). V dubnu došlo k malé změně a sice místopředsedkyní slovenské části komitétu se stala dr. M. Čierna - Lantayová.
Na podzim 1992 došlo ke skutečnému ustavujícímu zasedání, ke schválení stanov a k registraci Společnosti na Ministerstvu vnitra ČR. Po rozdělení ČSFR pokračovala Společnost v činnosti pouze v rámci ČR, slovenská část prakticky přestala existovat. Od roku 1993 začal výbor Společnosti vydávat Bulletin informující o činnosti Společnosti, chystaných akcích, jakož i o práci ICCEES.
Řádný Výbor Společnosti - Výroční zasedání Společnosti, které se konalo dne 30. listopadu 1994, zvolilo řádný Výbor Společnosti (Národní komitét). Jeho složení bylo následující: předseda: Doc. dr. Václav Veber, CSc. (Seminář východoevropských dějin při Ústavu obecných dějin FFUK, Praha), místopředseda: Doc.dr. Vladimír Goněc, CSc. (Seminář dějin střední a východní Evropy, FF Masarykovy univerzity, Brno;), sekretář: dr. Emil Voráček, CSc. (Historický ústav Akademie věd ČR, Praha), revizor: dr. Vladislava Kulíková, CSc. (Praha), dr. Bohuslav Litera, CSc. (Historický ústav Akademie věd ČR, Praha), dr. Milan Lupták, CSc. (Katedra politologie, Vysoká škola ekonomická, Praha), dr. Vladislav Moulis, CSc. (Praha), dr. Zdeněk Sládek, DrSc. (Praha), dr. Arnošt Skoupý, CSc. (Katedra historie, Palackého univerzita, Olomouc),
Od roku 1996 nastal po nadějném zahájení činnosti útlum aktivit, způsobený z velké části malou aktivitou členů Společnosti. Díky stagnaci došlo k odlivu členů, zastavení vydávání Bulletinu, počet pořádaných akcí byl zcela marginální. V lednu 2001 (konkrétně 11. ledna) došlo ke změně vedení Společnosti, které začalo opět vytvářet určitou aktivitu. Během roku 2001 by se měla činnost stabilizovat, měly by se začít připravovat nové akce. Určité výsledky jsou zřejmé již v první polovině roku. Na podzim 2001 je plánováno opět tradiční výroční zasedání, kde by se měly dohodnout cíle na další období. Důležitým úkolem je také oživení kontaktů s Executive Committee International Council for Central and East European Studies.