Formování nových elit a jejich role v samostatné Ukrajině

Ve čtvrtek 6. června 2002 se od 15.00 hod. v prostorách Národní knihovny ČR uskutečnil již čtvrtý Seminář východoevropských dějin, tentokrát na téma Formování nových elit a jejich role v samostatné Ukrajině.

Pořadatelství:

Slovanská knihovna při NK ČR
Společnost pro výzkum východní a střední Evropy v ČR
Pražská skupina historiků ruských dějin


Úvodní příspěvky pro diskusi přednesli před asi 30 účastníky PhDr. Bohdan Zilynskyj a člen Společnosti Mgr. Jan Bárta. Zatímco Dr. Zilynskyj se zaměřil spíše na genezi elit, které vzešly ze sovětského státu, na rozpad SSSR a roli Ukrajiny v tomto procesu, Jan Bárta hovořil o současné situaci na Ukrajině, o složení ukrajinských elit, stranou neponechal ani nedávno proběhlé volby.

V diskusi zaznělo několik zajímavých podnětů. Hovořilo se o roli emigrace i kulturních představitelů ve vývoji současné Ukrajiny. Dále bylo probíraným tématem složení elit, to jakým způsobem se ujaly moci, jak vládnou, jaké jsou jejich cíle a plány. Z diskuse vyplynul celkem jednotný názor, že v případě Ukrajiny nelze v žádném případě hovořit o standardním politickém demokratickém systému. Stejně tak panovala shoda v tom, že rovněž o skutečných elitách v západoevropském slova smyslu nemůže být řeč. Ukrajinské elity jsou tvořeny spíše členy pololegálních klanů a neprůhledných skupin. Podobně, jako je nestandardní politická elita Ukrajiny, je chabé cítění Ukrajinců k nějakému druhu soudržnosti. Bylo konstatováno, že ukrajinský jazyk neznamená pro Ukrajince takřka žádnou hodnotu, a jelikož je postavení kultury a kulturních činitelů kvůli špatné hospodářské situaci země velmi slabé, neexistuje ani vyhlídka na zlepšení tohoto tristního stavu. Přes četné proklamace politických činitelů Ukrajiny je otázka dalšího směřování této ohromné země stále otevřená a nejistá.

Plné znění vstupních textů, stejně jako záznam diskuse lze najít na internetové stránce Semináře východoevropských dějin, jež se nacházejí na stránkách Slovanské knihovny pod hlavičkou "Slavistika v ČR"

Lukáš Babka