Zpráva Výboru pro výroční zasedání Společnosti pro výzkum východní a střední Evropy v ČR

Praha, 26. března 2002

Loni, ve čtvrtek 11. ledna 2001 proběhlo po několika letech nečinnosti, výroční zasedání Společnosti pro výzkum východní a střední Evropy v ČR. Za účasti asi dvaceti členů se nejednalo jen o složení nového výboru společnosti, daleko důležitější byla diskuse o rozvoji činnosti stagnující organizace.

Účastníci zasedání zvolili nový výbor a předsedu společnosti. Ten pracoval po celý rok ve složení: PhDr. Emil Voráček, CSc. (předseda), doc. PhDr. František Stellner, Ph. D. (místopředseda), Zbyněk Vydra (vědecký sekretář), Lukáš Babka (pokladník), PhDr. Radomír Vlček, CSc. (revizor).

Přeregistrace členů Společnosti proběhla během března 2001. Přesto se nám zatím nepodařilo podstatné rozšíření společnosti; je nás v podstatě kolem třiceti.

Naše komunikace:
Díky porozumění Slovanské knihovny, jmenovitě Dr. Zdeňky Rachůnkové, Mgr. Evy Sokolové a kolegovi Lukáši Babkovi (autor), začaly fungovat webové stránky naší společnosti.
Na webové stránce byly, resp. budou postupně umístěny:
- stručná historie ICCEES a zpráva o posledním kongresu.
- kompletní dokumentace činnosti Společnosti (zápisy ze zasedání výboru, zprávy o uskutečněných akcích atd.)
- součástí stránky bude bibliografie historiografických prací o východní a střední Evropě, zpracovaná E. Voráčkem.
- zvláštní prostor by měl být vyhrazen pro diskusi s veřejností, která by zasílala své připomínky k činnosti Výboru a Společnosti.
- na návrh J. Bárty se Výbor usnesl, že veškeré informace by měly být později zpracovány v anglické a v ruské verzi (třeba ve zkrácené podobě ve formě odkazů).

Materiály pro webové stránky:
- Chystá se bibliografie diplomových prací a doktorských prací napsaných na FF UK po roce 1990. Tato bibliografie bude publikována též ve Slovanském přehledu. Předpokládá se postupné doplnění této bibliografie o tituly diplomových a doktorských prací z ostatních vysokých škol v ČR (připravuje F. Stellner).
Vědecký sekretář Z. Vydra připravil zprávu o revitalizaci činnosti Společnosti pro ČTK (ČTK si však dnes vyžaduje poplatek, který nejsme schopni uhradit, proto se zaměřujeme zejména na webové stránky. R. Vlček připravuje upravenou, rozšířenou verzi pro bulletin AV ČR.

Organizování kolokvií a zprostředkování odborných kontaktů, podpora studia je náš hlavní úkol. Bylo rozhodnuto o uspořádání dvoufázového kolokvia Obecné problémy studia Východní Evropy (pracovní název navržený R. Vlčkem). První část promýšlená jako nástin vývoje české historické rusistiky v letech 1990-2000, byla realizována již týmem pracovníků HÚ, ve formě sborníku uveřejněném ve Slovanských historických studiích, proto jsme se soustředili na druhou část. Měla povahu teoretické diskuse na téma současnosti a budoucnosti východoevropských studií jako specifického oboru historické vědy. Kolokvium proběhlo v červnu 2001 na FFUK v Praze.

Z. Vydra navrhl badatelské téma Mnohonárodnostní Rusko dříve a nyní. Jelikož se jedná o velmi obšírnou tématiku, jejíž komplexní zmapování není v silách samotného Výboru, bylo určeno, že se bude k tématu přistupovat jako k výchozímu. Dílčí úkoly budou stanovovány průběžně a výsledkům výzkumu se dostane prezentace při dílčích kolokviích Společnosti. Nebude rovněž opomenuta možnost vystoupení při VII. kongresu ICCEES.

Mezinárodní kontakty: jsme v pravidelném kontaktu s gen. tajemníkem ICCEES, prof. Stanislavem Kirschbaumem. Vzhledem k tomu, že dosud pravidelně neplatíme základní poplatek (fungujeme bez dotací) na vedení ICCEES, nemůžeme předložit kandidaturu našeho řádného členství, tj. nadále zůstáváme asociovaným členem ICCEES, jak tomu je od roku 1994. S tímto stavem se ovšem nechceme smířit.
Pravidelně dostáváme Newsletter ICCEES v elektronické formě; tak jej též distribuujeme našim členům. Newsletter je ovšem k dispozici i na webové stránce ICCEES.

Šiřší záběr naší Společnosti si vyžaduje i rozsáhlejší výbor. Jeho dobudování bychom rádi provedli dnes prostřednictvím řádných voleb. V souvislosti s rozšířením počtu členů výboru uvažujeme o zřízení ukrajinské a běloruské sekce, vzhledem k výraznému nedostatečnému zabezpečení těchto disciplín - vše záleží pouze na zájmu členů Společnosti.

Program činnosti v roce 2002
Vycházíme z iniciativy našich členů. Výbor připravil na základě doporučení členů zejména tyto akce:

Společnost se bude podílet na rozšířené redakční radě Slovanského přehledu, která bude spojena s kolokviem Anglosaská historiografie k dějinám Ruska a SSSR - nejnovější trendy (20. století) (hlavní referent PhDr. Zdeněk Sládek, DrSc.). Termín předběžně stanoven na 9. duben 2002.

Dále Společnost participuje na konání Seminářů východoevropských dějin při Slovanské knihovně.
Dne 1. listopadu 2001 se uskutečnil první seminář nazvaný Ukrajinská státnost. Hlavními referenty byli Dr. Tetyana Perglerová a Dr. Vladimír Hostička.
Druhý seminář proběhl 17. ledna 2002 a nazýval se Proměny Ruska za V.V.Putina. Zúčastnil se jej bývalý velvyslanec v Ruské federaci Luboš Dobrovský a věd. pracovník ÚMV ing. Vladimír Votápek. Účast byla poměrně vysoká, leč diskuse byla bohužel méně intenzivní.
Dne 26. března 2002 se uskuteční třetí seminář, a sice na téma Ruská zvláštní cesta dějinami (referenti PhDr. Ivan Macek, M. A., M. Sc., PhDr. Zdeněk Sládek, DrSc. a PhDr. Emil Voráček, DrSc.); koncem května poté čtvrtý seminář na téma Soudobé ukrajinské elity (referenti PhDr. Bohdan Zilynskyj, CSc. a Mgr. Jan Bárta). Společně se Slovanskou knihovnou jsme participovali na několika dalších kolokviiích a diskusích.
Pokračuje příprava hlavní akce roku 2002, semináře (konference) Rusko-české vztahy po roce 1989, jež by měla proběhnout na podzim (předpokládáme v listopadu). V souvislosti s touto akcí bude zvažována možnost výše zmíněné spolupráce s ruskou sekcí Rádia Svobodná Evropa.

Zatím výhledově, na rok 2003 je připravováno pracovní kolokvium s tématem Ruská historiografie v emigraci, které by předběžně mělo proběhnout na podzim 2003; hlavním organizátorem je prof. Dr. Michal Reiman.

Je nutné nadále posilovat, resp. podporovat interdisciplinaritu, počínaje zastoupením oborů ve vedení Společnosti, jak již bylo uvedeno výše.
V této souvislosti je nutno připomenout i praktickou potřebu kontaktů a vzájemnou informovanost mezi asociacemi obdobného zaměření. Zejména bychom přivítali kooperaci s loni ustaveným Národním komitétem pro studium střední a východní Evropy.

Pomalu se blíží 7. kongres ICCEES, který proběhne na přelomu července a srpna 2005 v Berlíně. Vzhledem k tomu, že v příštím roce na jaře bude vyhlášeno přijímání návrhů referátů a panelů, bude velice záhodno zamyslet se nad možnými tématy, která bychom nejlépe ve spolupráci se zahraničními kolegy přihlásili jako panely. Chceme tak přispět ke zlepšení prezentace českého výzkumu na světovém kongresu.

Závěrem: přivítáme všechny dobré podněty, náměty, užitečné pro naši práci, pro prohloubení. V tomto ohledu budeme očekávat intenzivní práci zejména od doplněného výboru Společnosti. Jsme velice vděční za pozornost, kterou spolupráci s námi věnuje vedení Slovanské knihovny.

PhDr. Emil Voráček, DrSc.
Předseda Společnosti