Oblast neinvestičních prostředků
Oblast investičních prostředků
Oblast osobních nákladů
Výsledek hospodaření
Mimorozpočtové zdroje
Investice pořízené z vlastních zdrojů Národní
knihovny
Srovnání příspěvků v letech 1997 a 1998
Úvod
Tvorba a čerpání prostředků na činnost Národní knihovny v roce 1998 byla výrazně ovlivněna úsilím knihovny o získání příspěvků na akvizici, granty, investice a o navýšení mzdových prostředků na platy zaměstnanců a zároveň orientací na zvýšení vlastních příjmů knihovny. Nedostatek finančních prostředků v roce 1998 přesto omezoval plnění úkolů Národní knihovny vyplývajících ze Statutu, v některých oblastech (zejména v doplňování dokumentů a v obnově technického vybavení) je situace až za hranicí únosnosti.
Je třeba poukázat zejména na skutečnost, že konkrétní vývoj přidělování příspěvku na činnost během posledních let vede k tomu, že pro vlastní knihovnické činnosti není již v běžném rozpočtu Národní knihovny žádný prostor. Řadu činností se dařilo udržet pomocí zvláštních dotací z různých programů grantového charakteru, ale v podstatě nejsou běžné prostředky na mikrofilmování, digitalizaci vzácných dokumentů a nákup řady specializovaných služeb, kde je situace dlouhodobě špatná. Na ostatní knihovnické činnosti však dříve byla knihovna schopna dát určité - byť skromné - prostředky. Tyto činnosti se rozvíjely dál díky grantům, v posledních letech je však rozpočet tak těsný, že nominálně stejné prostředky již do těchto činností knihovna není schopna dát. Lze tedy konstatovat, že pro vlastní knihovnické činnosti je v rozpočtu k dispozici čím dál tím méně prostředků, které nejsou s to pokrýt nejen nové rutinní činnosti vyvinuté na základě programů výzkumu a vývoje (jde o statutární činnosti odrážející změny ve vnějším komunikačním prostředí), ale ani ty činnosti, které se v průběhu času základně nemění (běžné mikrofilmování mimo granty oblasti výzkumu a vývoje, klasická ochrana fondů mimo granty oblasti výzkumu a vývoje, vazba knih, akvizice, atp.).
Dále chybí prostředky na faktickou realizaci odpisů investičního majetku: důsledkem je zastarávání tohoto majetku a zcela nepostačující tempo jeho obnovy. Ve světě komunikačních technologií se neustále zkracuje cyklus úplné obnovy. Nyní se začíná výrazně snižovat pod 4 roky. Totéž je možno říci o kategorii drobného investičního majetku a softwaru, kam od roku 1999 část zařízení dříve hrazených z investic přejde (například běžné počítače s pořizovací cenou do 40 tis. Kč).
Nové komunikační prostředí postupně budované v Národní knihovně si vyžaduje stále lepší zázemí, ale například na běžnou údržbu výpočetní techniky prováděnou vlastními silami knihovny je kapacita stejná jako před lety, i když se množství a hodnota prostředků několikanásobně zvýšily. Mzdové prostředky, které jsou k dispozici, neumožňují zaplatit vysoce specializované profese, ale nejsou ani prostředky na dodavatelské zajištění těchto služeb.
V oblasti mzdové pak nedostatečné finanční ohodnocení pracovníků, na které jsou kladeny stále větší nároky (znalosti oboru, automatizace a jazyků), způsobuje odchody zkušených kvalitních pracovníků, za něž se velmi obtížně hledá náhrada. V některých oblastech je fluktuace velmi nepříjemná a citelná, protože zapracování nové síly trvá několik let. V mnoha oblastech navíc dochází k redukci počtu pracovních míst, což omezuje schopnost Národní knihovny plnit nutné úkoly.
Oblast neinvestičních prostředků
Původní dotace zřizovatele na neinvestiční výdaje ve výši 115 742 tis. Kč byla během roku 1998 zvýšena o celkovou částku 36 075 tis. Kč v této specifikaci :
účelová neinvestiční dotace - akvizice 15 000 tis. Kč program RISK - neinvestiční výdaje 3 400 tis. Kč
úhrada škody - restituce Brnky 3 768 tis. Kč systémová neinvestiční dotace - granty VaV (výzkum a vývoj) 13 862 tis. Kč systémová neinvestiční dotace - mezinárodní spolupráce 45 tis. Kč
Účelová neinvestiční dotace na akvizici
Počátkem roku 1998 mohla knihovna ze svého schváleného rozpočtu reálně uvolnit na doplňování fondů (akvizici) pouze částku 3 700 tis. Kč (z nákladové položky spotřebované nákupy). Závěrem 1. čtvrtletí 1998 obdržela Národní knihovna na základě rozhodnutí poslanců Parlamentu ČR k rozpočtu na rok 1998 účelovou neinvestiční dotaci na akvizici ve výši 15 000 tis. Kč. Díky tomuto dodatečnému rozpočtovému opatření č. 1 ze dne 2. 4.1998 mohla Národní knihovna splnit základní statutární povinnost v oblasti doplňování knihovních fondů. Hlavní objem nakupované literatury se přesunul do druhého pololetí roku.
Skutečnost, že nebylo možné čerpat finanční prostředky rovnoměrně v průběhu roku, byla výrazně komplikujícím faktorem. Některé tituly tak nenávratně mizí z trhu, jiné se musejí velmi pracně obstarávat dodatečně, zbytečně se prodlužují dodací lhůty zahraničních publikací.
Poskytnutá dotace byla zcela vyčerpána, celkem byla na doplňování fondů vydána částka 19 079 tis. Kč.Program RISK - Rozvoj informační sítě veřejných knihoven
V rámci tohoto programu byly řešeny následující úkoly:
Zpřístupnění českých národních autorit na internetu a CD-ROM, neinvestiční výdaje 400 tis. Kč
Retrospektivní konverze generálního katalogu univerzálního fondu Národní knihovny, neinvestiční výdaje 1 000 tis. Kč
- Širokopásmové propojení lokální sítě v Centrálním depozitáři NK v Hostivaři s objektem Klementina metropolitní sítí Pragonet, CESNET a TEN-34, neinvestiční výdaje 2 000 tis. Kč.
Přidělená částka byla při řešení všech úkolů beze zbytku vyčerpána.
Restituce Brnky
Soudním rozhodnutím byl uznán jako opodstatněný nárok restituenta p. Cahy za znehodnocený majetek v areálu Brnky. Národní knihovna obdržela úpravami rozpisu rozpočtu č. 9, 17, 20, 21, 24 částku 3 768 tis. Kč, restituentovi byla poskytnuta náhrada ve výši 3 768 261 Kč.
Systémová neinvestiční dotace na granty - výzkum a vývoj v oblasti kultury
V této oblasti bylo v Národní knihovně otevřeno celkem 9 výzkumných projektů, z toho byl jeden projekt účelově dotován z Grantové agentury ČR. Neinvestiční prostředky byly poskytnuty ve výši 13 862 tis. Kč, uvolněny ze státního rozpočtu byly až 3. úpravou rozpočtu ze dne 29. 4. 1998. Nedočerpané prostředky ve výši 10 028,77 Kč byly vráceny do státního rozpočtu (dotace čerpána na 99,93 %)
Systémová neinvestiční dotace na granty - mezinárodní spolupráce v kultuře
Z přidělené částky ve výši 45 tis. Kč byla hrazena výroba CD-ROM, byl vydán soubor digitálních kopií rukopisů z fondů Národní knihovny pro Alexandrijskou knihovnu. Dotace byla až na nepatrný zůstatek 15,60 Kč vyčerpána (99,97 %) .
Oblast investičních prostředků
Systémová investiční dotace byla rozpočtovými opatřeními během roku zvýšena o částku 16 021 tis. Kč . Celková dotace na investice ve výši 21 821 tis. Kč umožnila realizaci těchto akcí :
plynofikace kotelny Klementina 300 tis. Kč zpřístupnění generálního katalogu 5 500 tis. Kč program RISK 2 908 tis. Kč
granty VaV (výzkum a vývoj) 13 113 tis. Kč
Poskytnuté investice byly čerpány převážně na pořízení výpočetní techniky a příslušenství, na nákup speciálního skeneru na mikrofilmy a mikrofiše, čtecích přístrojů, na vybavení digitalizačního pracoviště a podobně. Z celkové částky přidělených prostředků bylo vráceno do státního rozpočtu 1940,90 Kč (plnění na 99,99 %).
(Pozn.: Podrobný popis jednotlivých projektů - grantů - tvoří samostatný oddíl této výroční zprávy)
Oblast osobních nákladů
V závěru roku obdrželo Ministerstvo kultury povolení Ministerstva financí navýšit závazný limit mzdových prostředků Národní knihovny o částku 2 500 tis. Kč, a to v položce platy zaměstnanců. Tato rozpočtová úprava č. 23 byla výjimečná, znamenala nápravu určité technické chyby z let minulých, a platila pro ni podmínka, že zvýšení limitu mzdových prostředků bude knihovna krýt vlastními zvýšenými výnosy. Situace v plnění příjmových a výdajových položek v hospodaření Národní knihovny ke konci listopadu, kvalifikovaný odhad v příjmech a úsporná opatření ve výdajích v závěru roku umožnily realizovat tuto úpravu. Zákonné odvody z mezd - zdravotní a sociální pojištění, příděl do FKSP - byly při zachování nezvýšeného příspěvku zřizovatele kryty úsporou v položce služby, sociální náklady a ostatní náklady.
Výsledek hospodaření
Při sestavování rozpisu rozpočtu na rok 1998 byl respektován základní princip hospodaření Národní knihovny jako příspěvkové organizace v resortu MK ČR. Rozpočet byl sestaven jako vyrovnaný, tzn. příjmy se rovnají výdajům. Vzhledem k tomu, že v rozpočtu MK ČR není dostatek prostředků na finanční krytí odpisů majetku příspěvkových organizací, rozpočtovaná částka na odpisy tvoří v případě Národní knihovny přibližně desetinu skutečných odpisů.
Národní knihovna vykázala v roce 1998 hospodářský výsledek - ztrátu - ve výši 15 066 571,31 Kč. Tento hospodářský výsledek je tvořen ztrátou z hlavní činnosti ve výši 15 910 727,08 Kč a ze zisku hospodářské činnosti ve výši 844 155,77 Kč. Ztráta z hlavní činnosti byla způsobena (jak je zřejmé z výše uvedeného) účetními odpisy majetku ve výši 20 301 534,58 Kč, které nejsou v plné výši pokryty prostředky ze státního rozpočtu ani vlastními příjmy knihovny. Majetek Národní knihovny je odpisován podle pravidel hospodaření pro příspěvkové organizace. Důsledkem této každoročně se opakující situace je finanční nenaplnění fondu reprodukce investičního majetku, který je jedním z hlavních zdrojů obnovy stavebního a technického vybavení knihovny. Tím fyzicky i morálně zaostává vybavenost pracovišť.
Ve srovnání s rokem 1997 je ztráta Národní knihovny nižší o 911 528,47 Kč. Ve druhé polovině roku se úsporou nákladů v položce služby podařilo alespoň částečně finančně pokrýt odpisy ve výši 4 400 tis. Kč (původní rozpočet byl pouze 2 000 tis. Kč). Zřizovatel schválil tento návrh iniciovaný Národní knihovnou úpravami rozpočtu č. 23 a 25. I přes tuto úpravu představuje kumulující se dluh ve finančním nenaplnění odpisů již částku ve výši 40 288 tis. Kč.
Mimorozpočtové zdroje
Tyto zdroje představují pro pracovníky Národní knihovny možnost realizovat odborné činnosti, na které chybí v rozpočtu prostředky. Jedná se o peněžní dary: výše těchto darů představovala v roce 1998 částku přes 1 700 tis. Kč. Prostředky v celkovém objemu 905 tis. Kč byly použity na úhradu neinvestičních výdajů, například na vydání soupisu arabských rukopisů ze sbírek Národní knihovny, na jejich prezentaci v digitální podobě a na výrobu doprovodné publikace, dále na financování předplatného zahraničních odborných periodik a podobně.
Investice pořízené z vlastních zdrojů Národní knihovny
Zdrojem těchto investic je fond reprodukce investičního majetku, který je tvořen odpisy majetku a dalšími možnými příděly.
Národní knihovna financovala z těchto prostředků vlastní investice ve výši 2 632 563 Kč. Největší podíl představují stavebně-technické práce na přípravě prostor pro budoucí Referenční centrum Národní knihovny, nákup a instalace okenních žaluzií, nákup výpočetní techniky a speciálních přístrojů a strojů pro odborné knihovnické práce.
Srovnání příspěvků v letech 1997 a 1998
Přiložená tabulka: Údaje v posledním sloupci index 98/97 představují procentní vyjádření podílu skutečnosti příjmů a nákladů v roce 1998 a v roce 1997. Hodnota indexu nad 100 vypovídá o vyšších skutečných příjmech nebo nákladech v roce 1998 než v roce 1997. Z přehledu je zřejmé, že pokud by nedošlo v průběhu roku 1998 k výše komentovaným rozpočtovým opatřením, kterými se postupně zvyšoval příspěvek od zřizovatele, a pokud by Národní knihovna důsledně nerealizovala přijatá opatření v úspoře nákladů a neaktivovala vlastní vyšší příjmy, nebyla by s to zajistit hlavní statutární činnosti a průměrná mzda pracovníků by proti roku 1997 bez ohledu na inflaci hluboce poklesla.
ukazatel v tis. Kč | rozpočet schválený |
rozpočet po změnách |
skutečnost celkem |
% plnění | index 98/97 |
Výnosy celkem | 128984 |
167559 |
168648 |
100,6 |
107,5 |
v tom: | |||||
z vlastní činnosti | 4 305 | 6 431 | 6 811 | 105,9 | 142,1 |
z pronájmů | 8 817 | 8 817 | 8 971 | 101,7 | 121,0 |
ostatní výnosy | 120 | 494 | 154 | 31,2 | 0,1 |
dotace zřizovatele | 115 742 | 151 817 | 151 807 | 100,0 | 106,4 |
mimorozpočtové zdroje | x | x | 905 | x | 188,9 |
Náklady celkem | 128 984 | 167 559 | 184 559 | 110,1 | 106,3 |
v tom: | |||||
spotřebované nákupy | 17 355 | 34 101 | 35 251 | 103,4 | 118,4 |
služby | 35 368 | 44 590 | 44 971 | 100,9 | 97,1 |
z toho: opravy a údržba nájemné |
10 300 34 |
9 718 13 |
9 941 13 |
102,3 |
107,1 38,2 |
osobní náklady z toho: mzdové náklady |
72 664 53 047 |
79 447 57 555 |
79 236 57 618 |
99,7 100,1 |
101,5 101,7 |
daně a poplatky | 80 | 224 | 223 | 99,6 | 391,2 |
ostatní náklady | 1 517 | 4 797 | 4 577 | 95,4 | 522,5 |
odpisy | 2 000 | 4 400 | 20 301 | 461,4 | 110,1 |
Hospodářský výsledek | 0 | 0 | -15 911 | ||
Dotace zřizovatele na investice |
5 800 | 21 821 | 21 819 | 100,0 | 95,9 |
Vlastní investice | 2 633 |
(oblast informační infrastruktury je pojednána v rámci hodnocení odborných činností)
Jednou ze základních podmínek pro činnost Národní knihovny je zajištění vhodných prostor. Knihovna očekávala, že budou v roce 1998 pokračovat již nasmlouvané předprojektové a průzkumné práce pro celkovou rekonstrukci Klementina. Skutečnost, že v tomto roce nebyly ze státního rozpočtu poskytnuty na plánovanou celkovou rekonstrukci Klementina žádné finanční prostředky, vedla k zásadnímu omezení těchto prací. To znamená další odklad rekonstrukce. Přitom stavebně-technický stav Klementina, kde je umístěno jádro knihovny a které je národní kulturní památkou, se přes veškeré úsilí, které je věnováno dílčím opravám, každoročně zhoršuje. Některé konstrukce a vybavení, jako např. rozvody inženýrských sítí, jsou na hranici životnosti a jejich havárie může způsobit nenahraditelné ztráty i omezení provozu knihovny. Nejsou zde v dostatečné míře realizována některá základní bezpečností opatření (EZS, EPS, samozhášecí zařízení atd.). Rovněž klimatické podmínky pro návštěvníky, zaměstnance, knihovní fond i technologická zařízení jsou v mnoha případech nevyhovující. Ani dispoziční řešení některých částí Klementina neodpovídají zvýšenému provozu.
Z neodkladných prací realizovaných v roce 1998, na které byla vynaložena částka přes 5 500 tis. Kč., lze uvést:
instalování klimatizační jednotky o chladicím výkonu 15,2 kW v místnosti serverů, kde teplota přesahovala doporučené hodnoty
dokončení další etapy rekonstrukce ústředního topení snižující riziko zaplavení prostor při narušení rozvodů ústředního vytápění, monitorování technologického provozu kotelny a podcentrál včetně přenosu poruchových stavů, sledování a blokování dopouštění vody do otopné soustavy v případě poruchy
pro zlepšení služeb uživatelům byly provedeny úpravy prostor pro zřízení Referenčního centra - akci se podařilo zajistit i díky sponzorskému daru od spol. s r. o. Michal Praha
byla realizována 1. etapa rekonstrukce sociálního zařízení, které bylo v havarijním stavu
v traktu do Karlovy ulice byl odstraněn havarijní stav dřevěné konstrukce střechy, veškeré poškozené části krovové konstrukce (napadené dřevomorkou, hnilobou) byly vyměněny
byla odstraněna havárie popraskaných páteřních rozvodů vody na hlavním a hospodářském nádvoří.
V roce 1998 byla ukončena generální rekonstrukce převážné části kostela sv. Michala, která byla po kolaudaci uvedena do provozu. Restaurační zařízení, umístěné v podkrovních prostorech, by mělo být dokončeno a zkolaudováno počátkem roku 1999.
Problémy přetrvávají ve správě některých nemovitostí, ke kterým má Národní knihovna právo hospodaření. Nepodařilo se prodat zámky v Postoloprtech (uplatněn restituční nárok) a ve Filipově (nezájem kupujících). Nebyly dořešeny majetkoprávní otázky související s nárokem restituenta na pozemky u zámku v Brnkách.
Správa Centrálního depozitáře v Hostivaři byla přesunuta na Odbor provozu a investic. Na většinu pozemků, na kterých je depozitář postaven, jsou uplatňovány restituční nároky. Část pozemků byla již restituentům vydána a využití areálu pro další výstavbu depozitářů je tak vážně ohroženo. Koncem listopadu skončila v depozitáři záruční doba na stavbu. Během záruční doby byly uplatněny reklamace na cca 120 vad a nedodělků na dílo. Do konce roku byla většina z nich odstraněna, ale dvě hlavní vady díla - nedodržení předepsaných parametrů klimatizačního zařízení a závady na statickém zabezpečení objektu (na stěnách a podlahách se opakovaně objevují trhliny) přetrvávají. Proto Národní knihovna před skončením záruční doby podala na generálního dodavatele stavby soudní žalobu.
Národní knihovna pronajímá některé nebytové prostory nájemcům (Státní technická knihovna, Gramofonové závody, knihkupectví Fišer). Příjem z těchto pronájmů činil 5 244 tis. Kč. Ze Zrcadlové kaple, kde se uskutečnilo 654 koncertů, činil příjem celkem 2 741 tis. Kč.
Během roku 1998 odešlo ze stavu pracovníků Národní knihovny 108 zaměstnanců a nastoupilo 95 nových zaměstnanců (včetně důchodců). Věkový průměr zaměstnanců byl cca 46 let. Skutečný počet zaměstnanců (v přepočtu na celé úvazky) se proti roku 1997 snížil o 25 míst, tj. na 444. Průměrná měsíční mzda (započteny všechny příjmy) byla 10 358 Kč.