ODYSSEA

vernisáž výstavy pořádané ve spolupráci se Společností DUHA - integrace osob s mentálním postižením proběhne ve čtvrtek 4. prosince v 17 hodin chodba v přízemí Klementina

Výstava potrvá do konce ledna 2004

Tisková  zpráva

Motto:

Odlišnost, která v každém okamžiku vstupuje do života člověka, není prohřeškem, není vinou ani trestem, je zcela svébytnou a právoplatnou součástí lidského pokolení.

Základní informace:

Jedinečný výstavní projekt ODYSSEA odstartuje 4. prosince 2003 svou cestu po naší republice. Prvním výstavním prostorem je Národní knihovna ČR v Praze, kde bude výstava k vidění do konce ledna příštího roku. Občanské sdružení, Společnost DUHA – integrace osob s mentálním postižením, chce tímto mimořádně působivým projektem upozornit na problematiku lidí s mentálním postižením. Putovní výstava oslovuje nejširší veřejnost – bez ohledu na věk, vzdělání či sociální postavení. Proto je velmi důležité, aby míst, kam se dostane, a diváků, kteří ji zhlédnou, bylo co nejvíce. Vyžádat si u Společnosti DUHA tuto umělecky velmi hodnotnou a svým sociálním dopadem nesmírně účinnou expozici může kdokoli, kdo disponuje vhodným výstavním prostorem – tím mohou být např. místní a městské úřady, budovy nejrůznějších institucí, kulturní zařízení, školy, výstavní či festivalové pavilony apod. Je ovšem třeba, aby se veřejnost (jednotlivci i organizace) o této možnosti dozvěděla. To samozřejmě závisí především na prezentaci projektu a informaci o možnosti zapůjčení výstavy v médiích. Věříme, že novináři posoudí zajímavost a zejména etický význam této akce a sehrají tak v její úspěšnosti podstatnou roli.

Proč právě ODYSSEA?

Název výstavy má evokovat starořecký mýtus o Odysseovi, který byl během své bájné plavby vystaven mnoha nebezpečím, strastem a překážkám. Také cesta lidí s mentálním postižením do běžného života je strastiplná, což si bohužel stále ještě málo uvědomujeme – a právě v tom by měl napomoci tento výstavní projekt.

Charakteristika a záměr výstavy

Společnost DUHA chce prostřednictvím autora projektu, akademického malíře Jana Paula, zprostředkovat informaci, že mentální postižení není nemoc a že lidé s handicapem intelektových schopností nepatří do izolace ústavů sociální péče To je také hlavním smyslem výstavy. Základem expozice je morální princip tolerance, k němuž se divák dostává cestou vizuální a myšlenkové konfrontace “šťastného a bezproblémového” života ve společnosti se všemi jeho civilizačními atributy s intimním a téměř izolovaným životem lidí s postižením, jejichž snahy a touhy jsou přece stejné – jako je stejná jejich schopnost milovat jiné lidské bytosti...

Teprve, když si uvědomíme odlišnosti životních údělů, v nichž jedni mají cestu otevřenou díky tomu, že se narodili bez postižení, a druzí omezenou, protože jejich schopnost integrace do života je snížena společenským nepřijetím, jsme schopni a ochotni akceptovat osoby s mentálním postiženým jako plnohodnotné členy společnosti, jako lidi se stejnými právy.

Expozice vytváří otevřený a komunikativní prostor, který diváka nevybízí jen k sentimentálnímu soucitu, ale skrze názorově jasnou prezentaci myšlenek Společnosti DUHA nabízí zažitým stereotypům v pohledu na tuto problematiku alternativu.Vnější svět lidí bez mentálního postižení proto vytváří kontrast a potřebné napětí, v němž si divák pokládá základní otázku “V čem jsem jiný?” Jejím individuálním zodpovězením pak může dospět k pochopení cílů Společnosti DUHA a k respektování potřeb osob s mentálním postižením.

Koncepce výstavy však rozhodně není založena na prezentaci informací o Společnosti DUHA a výčtu jejích úspěchů. Prioritou je základní myšlenka - alternativnost DUHY jako zprostředkovatele služeb lidem s mentálním postižením. Proto je výstava v prvé řadě a především o těchto lidech, kteří pomoc potřebují, nikoliv jen o subjektu, který ji, jako jeden z mnoha, nabízí.


Organizátor projektu: Občanské sdružení Společnost DUHA - integrace osob s mentálním postižením
Autor projektu : Jan Paul
Zahájení výstavy: 4. 12. 2003 v 17 hodin, Národní knihovna ČR, předsálí Všeobecné studovny, Klementinum 190, Praha 1

O organizátorovi projektu

Posláním občanského sdružení Společnost DUHA - integrace osob s mentálním postižením, je poskytovat dospělým osobám s mentálním postižením takovou podporu, aby mohli bydlet a pracovat srovnatelně se svými vrstevníky bez postižení.

Společnost DUHA poskytuje služby v těchto zařízeních:

-Chráněné bydlení / Chráněné byty
-Domov DUHA
-Centrum denních služeb / dílny, podporované zaměstnání

Pomoc uživatelům služeb je založena na respektování jejich osobnosti, zachování lidské důstojnosti, zohlednění jejich práva žít ve společnosti běžným způsobem života a úsilí o jejich zplnomocnění k rozhodování o sobě tak, aby sami určovali rozsah poskytované podpory. Tyto služby vycházejí z principu partnerství, z akceptace vlastní i cizí odlišnosti.

Společnost DUHA - integrace osob s mentálním postižením
Českolipská 621, 190 00 Praha 9
tel./ fax: 286 586 353, 286 592 971, 286 891 374
Email: duha@spolecnostduha.cz, www.spolecnostduha.cz

O autorovi projektu

Jan Paul (nar. 31.10.1956) - absolvent Akademie výtvarných umění v Praze (1979 –1985) atelier monumentální tvorby, pedagogika a psychologie). Pět let výkonné arteterapie ve výchovném ústavu pro mládež TSK Pomeli Klíčov v Praze 9 (1984-1989). Pět let vedení dětské výtvarné skupiny při ZŠ v Dolních Počernicích (1987-1992). Příležitostné lektorování skupinového malování dospělých (teampainting), zván k účasti na individuální a společné akce a projekty, kde se věnuje experimentální malbě s dětmi nejširšího spektra zátěže a z různých věkových a sociálních skupin. Je autorem projektu Prostor, který je určen dětem II.stupně ZŠ, učňovských a středních škol, ale také tzv. rizikové i tělesně postižené skupině dětí a mládeže.

Je činný jako kurátor výstav současného umění (např. Současný akvarel,2002-2003) Zabývá se vlastní uměleckou tvorbou a publikační činností v oboru výtvarného umění. Píše recenze, kritiky, glosy, eseje a zajímá se o vztahy umělec a média, umění a obchod, úspěch a původnost uměleckého díla. Publikuje v Atelieru, Kritické příloze Revolver Revue, internetových Britských listech a v odborném i denním tisku.

Bližší informace:

Další informace o projektu ODYSSEA, o problematice mentálně postižených lidí, o Společnosti DUHA či o autorovi projektu, kontakty na konkrétní osoby, s nimiž byste chtěli hovořit, a potřebnou obrazovou dokumentaci vám ochotně poskytne Mgr. Taťana Kudějová, výkonná ředitelka (tel./fax 286 586 353, mobil 602 362 676, e-mail kudejova@spolecnostduha.cz

Katalog výstavy ODYSSEA naleznete v elektronické podobě na www.spolecnostduha.cz , v tiskové podobě ho dostanete na vernisáži výstavy či na vyžádání kdykoli později.

Předem vám děkujeme za případnou mediální podporu.