Národní knihovna České republiky
a



pořádají výstavu

10 let Haydnových hudebních slavností
30. 7. – 3. 9. 2002

Autorka scénáře:
Michaela Freemanová

Realizace:
Výstavní odděleníNK ČR

Slavnostní derniéra proběhne 3. září 2002 v 16. hodin


Franz Joseph Haydn
(1732 – 1809)

Ačkoliv Franz Joseph Haydn prožil většinu svého života v rodném Rakousku, několik roků (zhruba v letech 1757-1761) strávil v Čechách. Zde podle svého životopisce Georga Augusta Griesingera (Biographische Notizen über Joseph Haydn, Lipsko 1809) ”prožíval konečně štěstí bezstarostné existence; vedlo se mu docela dobře. Zima se trávila ve Vídni a léto v Čechách, v blízkosti Plzně” -  v Dolní Lukavici, obci ležící tři kilometry jihovýchodně od Přeštic a dvacet od Plzně. V Haydnově době mělo její jméno maskulinní podobu: Dolejší Lukavec (Unter Lukawecz).

Dolnolukavický zámek se začal stavět roku 1708, snad podle návrhu plzeňského architekta Jakuba Augustona. Stavebníkem byl hrabě Ferdinand Matyáš Morzin (+ 1725). Zámek má podkovovitý půdorys - umělecky nejvýznamnější je jeho kaple, se sochařskou výzdobou Lazara Widmana (sv. Václav a sv. Vojtěch) a freskou Františka Julia Luxe ”Apoteóza sv. Jana Nepomuckého”.

Hrabata Morzinové - Ferdinand Maximilian František Morzin (1693-1763) a jeho syn Karel Josef František Morzin (1717-1783) si vydržovali služebnickou kapelu, jejímž kapelníkem byl i Joseph Haydn. V té době byl již autorem kolem sta kompozic - komorních, klavírních, divertiment i duchovní hudby; v Dolní Lukavici vznikla jeho první symfonie, ”Lukavická” (Hob. I: 1)

Zubem času a neúctou k památkám poznamenaný dolnolukavický zámek opět oživl Haydnovou hudbou po více než dvou stech třiceti letech. Roku 1993 zde Nadace pro Haydnovo evropské kulturní centrum Dolní Lukavice (dnes Nadační fond J. Haydna - evropské kulturní centrum Dolní Lukavice), Česká společnost Josepha Haydna a obec Dolní Lukavice uspořádaly první ročník Haydnových hudebních slavností.

Na festivalu vystupují čeští i zahraniční umělci, kteří se specializují na historicky poučenou interpretaci starší hudby. Jeho dramaturgie je zaměřena na hudbu 18. století, zejména na díla Josepha Haydna, Michaela Haydna a jejich současníků, především českých, dále na tvorbu vrcholného baroka a raného romantismu.

Od roku 2000, kdy byl zámek vrácen v restituci původním majitelům, se festivalové koncerty konají  v dolnolukavickém kostele sv. Petra a Pavla, v kostele sv. Ambrože na Vícově a v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích. Jubilejní desátý ročník festivalu se koná na devíti místech Plzeňského kraje - v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni, v kostelích v Dolní Lukavici, Přešticích, Řenčích a Dobřanech, na zámcích v Nebílovech a Chudenicích, v klášteře Chotěšov a v koncertní síni (bývalém kostele sv. Vavřince) v Klatovech. Jako každoročně bude i letos festival zahájen ”Lukavickou” symfonií v provedení orchestru plzeňské konzervatoře. Kromě českých sólistů a souborů vystoupí na festivalu umělci z Holandska, Německa a Rakouska.

Od pátého ročníku Haydnových hudebních slavností se při festivalu koná mezinárodní muzikologické symposium. Letos bude věnováno Josephu a Michaelu Haydnovi a jejich současníkům, jejichž výročí připadají na letošní rok - Johannu Christophovi Friedrichu Bachovi (1732-1795), Johannu Christianu Bachovi (1735-1782), Jiřímu Antonínu Bendovi (1722-1795) a Josefu Rejchovi (1752-795). Tato výročí jsou i jedním z témat této výstavy. K doprovodným akcím festivalu patří i výstavy na téma ”Hudba a květiny”, uspořádané v průběhu roku 2002 na zámku v Nebílovech a v klášteře Chotěšov.

Haydnovy hudební slavnosti jsou zakládajícím členem Středoevropské asociace festivalů staré hudby (CEFEMA). Festival se koná pod záštitou české komise pro UNESCO; je jednou z akcí Roku Spojených národů pro kulturní dědictví 2002.