Národní knihovna České republiky a Česko-íránská společnost

pořádají výstavu

Tádžikistán
a jeho místo v české kultuře a vědě

Autor výstavy

Jiří Bečka

16. leden – 23. únor 2003
pondělí - sobota, 9 -17 hodin
přízemí Klementina

Tádžici tvoří dnes ve Střední Asii nevelkou osvobozenou Tádžickou republiku, avšak jejich kultura a dějiny jsou částí velkých, starobylých a bohatých dějin velkého Íránu. Velmi blízká je také vazba na minulý i současný Afghánistán. Jejich jazyk - tádžičtina - bývá často uváděn jako tádžická perština nebo perská tádžičtina a bohatá klasická perská literatura. Dílo Ferdousího, Haféze, Omara Chajjáma, Rúmího a dalších je také kulturním dědictvím Tádžiků, vždyť mnozí z těch nejlepších pochází právě z oblastí Střední Asie.

Výstava prezentuje jen stručně starobylé kořeny a jejich vliv na středověkou evropskou vědu a kulturu. Právě z děl středoasijských učenců, jako byli Abú Alí ibn Síná (Avicenna), Al-Farghání a další vydatně čerpala i česká medicína, astronomie, matematika a filozofie.

Expozice mapuje spíše pozdější období. Ukazuje, jak se Češi zejména ve 20. stol. začali seznamovat s tádžickou literaturou a připomíná práci velkého badatele Jana Rypky a jeho žáků, jejichž dílo Dějiny perské a tádžické literatury v 60. a 70. letech minulého století znamenalo v oboru orientalistiky kvalitativní posun, a bylo přeloženo do mnoha světových jazyků, a také dvakrát do perštiny, zejména právě část o tádžickém písemnictví.

Výstava je ukázkou vzájemných úspěchů v oblasti literární vědy. Návštěvník má možnost poznat některá důležitá moderní díla v českém překladu a naopak, i jak se Tádžici seznamovali s českou literaturou a kulturou. Nezanedbatelnou úlohu ve vzájemných vztazích plní Česko-íránská společnost pod vedením Jiřího Bečky, autora této výstavy, a také rozhlasová stanice Svobodná Evropa, která pravidelně vysílá tádžický program. Právě její redaktor pan Salím Ajubov (Ajubzód) vydal v Praze obsáhlou a významnou publikaci Sad rangi sad sól. Tódžikón dar qarni bístum - Sto barev stovky let. Tádžici v dvacátém století, která za pomoci mnohých významných tádžických osobností hodnotí vývoj země a jejích obyvatel v 20. století.

Výstavu připravila Česko-íránská společnost s Národní knihovnu ČR