Národní knihovna České republiky

Sdružení Inter-Kontakt-Grafik Praha

Francouzský institut v Praze

Hlavní město Praha

Ministerstvo zahraničních věcí ČR OKKV

 

Výstava českých autorských knih a kolekce Pays-Paysage

MIKOLÁŠ AXMANN, ELIŠKA ČABALOVÁ-HLAVÁČOVÁ, DALIBOR CHATRNÝ,

KATEŘINA ČERNÁ, EVA HOLÁ, MIROSLAVA A LUBOMÍR KRUPKOVI,

JIŘÍ H. KOCMAN, JAN MĚŘIČKA, PETR NIKL, KVĚTA PACOVSKÁ,

MARTIN RAUDENSKÝ, JIŘÍ ŠALAMOUN, ANDREA TACHEZY,

LENKA WILHELMOVÁ, SVATOPLUK ZAPLETAL

LOUISE BOURGEOIS, YVES CHADOUËT, CLAUDE CLOSKY, HELEN DOUGLAS,

ALEC FINLAY, MARIE- ANGE GUILLEMINOT, JEAN-MARIE KRAUTH,

STUART MILLS, JEAN-JACQUES RULLIER, DOROTHEA SCHULZ,

PIERRE TILMAN, DIDIER TRENET, ERICA VAN HORN,

HANS WAANDERS, SHELAGH WAKELY

Kurátoři výstavy:

PhDr. Simeona Hošková
Didier Mathieu

Vernisáž výstavy: 15. října 2003 v 17 hodin v přízemí

Výstava potrvá do 20. listopadu 2003

 

Umělecký žánr autorské knihy se vymezil v rámci výtvarné avantgardy 60. let minulého století mj. i jako reakce na produkci luxusních bibliofilských knih. Jeho hlavními inspiračními zdroji jsou surrealismus, dadaismus, fluxus, minimalistické umění a pop-art. Oproti bibliofilii, jež zůstává stále kategorií literární, je autorská kniha v nejužším slova smyslu výtvorem ryze uměleckým, rovnocenným s ostatními uměleckými kategoriemi. Zatímco krásná bibliofilská kniha je profesionálním výsledkem několika specializací, nese autorská kniha ve všech ohledech rukopis jednoho umělce a stírá tradiční formální strukturu vázané knihy do integrovaného uměleckého celku. Existuje zpravidla v jediném nebo jen několika exemplářích a kromě klasického papíru používá i jiné materiály jako např. dřevo, kov, textilie, kámen. Na druhé straně umožnilo minimalistické pojetí autorské knihy svými nízkými výrobními náklady nenáročné “domácké” provedení v relativně vysokých počtech. Toto demokratické pojetí autorské knihy vytvořilo ve 2. polovině minulého století na Západě základ pro vznik řady malých, často velmi renomovaných nakladatelství a v totalitních režimech pak jeho ideu naplňovala samizdatová literatura. Umělecká praxe 2. poloviny XX. století vytvořila bohatou typologii autorské knihy až k projevům, které teoretik umění Michel Butor charakterizoval slovy: “Už to není kniha, ale zatím to není nic jiného”. Zájem o autorskou knihu jako artefakt ze strany umělců svědčí o tvůrčí motivaci, kterou tento umělecký žánr poskytuje se všemi kulturními, historickými, antropologickými konotacemi, současně znesnadňuje, jak ostatně naznačuje i Butorův citát, její definici. Proto také se tento poměrně nový umělecký žánr stal předmětem nejen živé odborné diskuse a literatury, ale i specialisované sbírkotvorné činnosti různých institucí.

Tato výstava je první soubornější výstavní prezentací české autorské knihy na domácí půdě. Zachycuje příznačné polohy současné české autorské knihy. Většina z děl vznikala od 90. let. Jsou to především originály tištěné umělcem v jediném či několika málo výtiscích, na druhé straně knihy vydávané nakladatelsky ve vyšších nákladech. Všem je společná, i z literárního hlediska, autorská koncepce, která nezřídka předpokládá odbornou spolupráci tiskaře a typografa. Její vernisáž proběhla před rokem v Centru autorské knihy / společnosti Pays-Paysage ve francouzském Saint Yrieixu la Perche, díky podpoře a pochopení výše uvedených spolupořadatelů. Na rozdíl od české části, která na malé výjimky zůstává totožná, připravil pan Didier Mathieu pro Prahu kolekci autorských knih nejen francouzských, ale i renomovaných zahraničních umělců s tématem dětství. Předpokládáme, že výstava, která je historicky prvním dialogem české a nejen francouzské autorské knihy přispěje k diskusi o tomto uměleckém oboru i u nás a k úvahám o významu autorské knihy v dnešním, digitálně utvářeném světě.

Simeona Hošková


Asociace byla založena 1979 v Uzerche ( kraj Limousine) z podnětu malíře Henri Cueca. Na autorskou knihu se zaměřuje od roku 1984 s hlavním cílem organizovat Bienále autorské knihy. Spravuje sbírku autorských knih, kolem 1600 položek, shromažďovaných od roku 1987 s tematickou preferencí krajiny a dětství.

Roku 1994 se Centre des Livres d´Artistes instaluje v Saint-Yrieix-la Perche a díky finanční podpoře státu, Evropské unie, kraje Limousinu, města Saint-Yrieix a oblasti Haute-Vienne renovuje dvoupodlažní budovu s prostory o rozloze 480m2. Budova, kterou spravuje společnost Pays-Paysage, tvoří součást městské knihovny. Po současné rekonstrukci bude na jaře 2004 opět zpřístupněna trvalá expozice.

Hlavní aktivity centra:

1. Koncepce a správa sbírky autorských knih s tematickou preferencí krajiny a dětství.
2. Jejich valorizace v rámci i vně regiónu formou výstav a účastí na domácích i zahraničních kolokviích, seminářích a veletrzích.
3. Bienále “Editoři. Veletrh” představuje 40 evropských editorů.
4. Publikování katalogů a sborníků.
5. Průběžné zveřejňování ateliérů jako možnosti pro přístup a rozšiřování citlivosti k umění současné knihy.
6. Šíření informací za účelem zpřístupnění existujících zdrojů.

 ř