Hlavní stránka NK 4/2000 Bulletinplus

Zajímavosti

Týden Karla Husy v Praze 2000

Kostel Šimona a Judy, Smetanova síň Obecního domu, zahajovací koncert cyklu autorských večerů Čeští skladatelé na přelomu tisíciletí, Zrcadlová kaple Klementina - tvarba skladatele a dirigenta Karla Husy zněla v polovině října bez nadsázky celou Prahou. Nositel Pulitzerovy ceny, medaile Za zásluhy I. stupně udělené prezidentem Václavem Havlem a řady dalších ocenění, přijel po sedmi letech opět do Prahy, kde převzal na Akademii múzických umění čestný doktorát.

Dirigent a hudební skladatel, profesor Karel Husa, prožil převážnou část svého života v zahraničí. Po ukončení pražské konzervatoře odjel studovat skladbu a dirigování do Paříže, kde byli jeho učiteli ve skladbě Nadia Boulanger a Arthur Honegger, v dirigování Jean Fournet, Eugéne Bigot a André Cluytens. V komponování se však hlásí nejvíce ke svému českému učiteli Jaroslavu Řídkému. Od roku 1954 žije v USA, kde vyučuje skladbě na Cornell University ve státě New York.
Osobní setkání s tímto vzácným hostem v Týdnu Karla Husy v Praze 2000 umožnila beseda v Zrcadlové kapli Klementina 17. října 2000, kterou připravilo hudební oddělení Národní knihovny ČR. Tak, jak to u skutečně velkých osobností bývá, hovořil profesor Karel Husa bezprostředně a otevřeně s PhDr. Jaromírem Havlíkem o životě hudebního skladatele v zahraničí, o své rodině, o přístupu k výuce, o celoživotním vnitřním sepětí s rodnou zemí a odpovídal na další různé dotazy přítomných diváků.
Druhá část setkání byla věnována hudbě. V podání mladého talentovaného klavíristy Lukáše Vondráčka, který věnoval svůj recitál profesoru Husovi, si přítomní vyslechli skladby Sonatinu pro piano op. 1 a Elegii pro piano, a dále ukázky ze skladeb Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Fryderyka Chopina a Ference Liszta.

-zh-


Beránek

- nový román spisovatelky Lenky Procházkové, předsedkyně Společnosti Národní knihovny, byl uveden na knižní trh 30. listopadu v knihkupectví Fišer tiskovou konferencí a autorčinou autogramiádou. Příběh s biblickým námětem je reflexí současnosti podloženou pečlivým studiem Bible, pramenů jako jsou svitky z Kumránu, historické mapy, fotografie míst, která měl Ježíš navštívit, studium blízkovýchodní krajiny, jazyka a zvyklostí tamních obyvatel, včetně jídelníčku. Román označený autorkou za vrchol dosavadní tvorby, vydalo nakladatelství Diderot.
 

(Foto: Bohumil Fišer.)

Vedoucí hudebního oddělení NK ČR Mgr. Zuzana Petrášková v rozhovoru s profesorem Karlem Husou v Zrcadlové kapli, 17.10.2000.
(Foto: Zuzana Havelková.)


Harmonia Mozartiana Pragensis
http://www.nkp.cz/harmonia/harmonia.htm

V září se uskutečnil v Zrcadlové kapli koncert, zajímavý hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je fakt, že skladby uváděné souborem Harmonia Mozartiana Pragensis byly v daném obsazení provedeny na pražském pódiu premiérově. U Tak renomovaných autorů jako jsou Mozart, Haydn a van Beethoven jistě jev neobvyklý. Členové souboru si kladou za cílem oživit dobovou tvorbu z oblasti tzv. harmonie, psanou pro proměnlivé párové obsazení dechových nástrojů. Tato hudba se těšila největší oblibě v době klasicismu a k dokonalosti ji dovedl zejména W. A. Mozart. Řada skladeb byla objevena díky trpělivému bádání v soukromých archivech, využity byly i sbírky hudebního oddělení Národní knihovny. Umělci se navíc rozhodli, že v rámci projektu, kterému dali název Bohemia - Austria, představí tyto drobné hudební skvosty pražskému seniorskému publiku v rámci pravidelných koncertů. Od září 2000 do června 2001 těší v koncertních sálech jednotlivých pražských obvodů srdce těch dříve narozených.
Druhý důvod, proč se o koncertech zmínit zrovna zde je ten, že generální zkouška na zmiňované koncerty proběhla ve spolupráci s Národní knihovnou v krásném prostředí kaple Zvěstování Panny Marie. Zdarma a do předních řad byli pozváni bývalí zaměstnanci Národní knihovny. Mnozí z nich možnost být přítomni tak vysoce estetickému zážitku velice ocenili, neboť navštívit Zrcadlovou kapli v současné době je sice pořád krásné, ale málokdo z bývalých knihovníků si z tohoto zážitku může udělat pravidlo.

Libuše Piherová


  Obsah Následující stránka