Hlavní stránka NK 2/2003 Bulletinplus

Využívání Elektronische Zeitschriftenbibliothek (EZB)
v Národní knihovně ČR

PhDr. Petra Pěnkavová
Oddělení periodik
Národní knihovna ČR

Počátkem letošního roku se Národní knihovna ČR zapojila do projektu Regensburgské univerzitní knihovny EZB (Elektronische Zeitschriftenbibliothek – Elektronická knihovna časopisů). Podrobnosti o EZB v NK ČR najdete na webové stránce:

http://www.nkp.cz/ezb,

články o obsahu a funkcích EZB byly publikovány v  Informačním bulletinu Národní knihovny ČR 3/2003, s. 15–18 a Bulletinu Plus 1/2003, s. 15–17. Obecných informací už bylo snad sděleno dostatek, takže nyní zaměříme pozornost konkrétněji, a to na několikaměsíční provoz této služby v NK ČR z pohledu statistik, které jsou k dispozici.

Statistiky pro celý systém EZB

V rámci administrace k systému EZB je nabízena měsíční statistika využívání jednak celého systému, ale především domovské instituce. Celosystémová měsíční statistika dává přehled o počtu přístupů (s průměrem na jeden den) a počtu přístupů podle jednotlivých oborů (obr. 1). Jednotlivým přístupem se rozumí každé kliknutí na časopis, resp. jeho odkaz.

Statistika konta NK ČR

Naproti tomu statistika instituce je bohatší. V jednom souboru jsou nashromážděny tyto údaje:

  • Počet přístupů + průměrný počet
    přístupů za jeden den (obr. 2)
  • Počet přístupů podle oborů
  • Počet přístupů podle vydavatelů
  • Počet přístupů podle jednotlivých titulů
  • Počet přístupů podle IP adres

Výsledky jsou řazeny sestupně. V následujících tabulkách je pro přehlednost a lepší srozu-mitelnost použit český popis. Většina tabulek byla převzata z uvedeného souboru, některé byly vytvořeny z jiných dostupných údajů.

Počet přístupů

Konto NK ČR bylo zveřejněno v lednu 2003. Za tento měsíc bylo vyhledávání minimální (konkrétně bylo registrováno 8 přístupů). Nárůst se začal projevovat v únoru, kdy bylo konto NK ČR navštíveno 986krát (obr. 3). Posun směrem nahoru je patrný i v dalších dvou měsících. Pro hodnocení využívání EZB podle jedno-tlivých sledovaných kategorií budou použity údaje za poslední 3 měsíce, protože lednová čísla nejsou příliš průkazná.

Obory

Počet přístupů podle oborů (obr. 4) naznačuje zájem o jednotlivé vědní obory prezentované v EZB. Mezi prvními 10 obory se v čele pravidelně objevuje trojlístek: lékařství, biologie a chemie a farmacie. Další obory už nemají tak stabilní pozice a jejich pořadí se mění. Mezi oblí-bené patří např. ekonomie, sociologie či psy-chologie. Zájem o periodickou produkci  v lékař-ských oborech není ničím neobvyklým, takže jejich čelní postavení nepřekvapuje.

Vydavatelé

V kontu NK ČR jsou aktivovány odkazy na elektronické časopisy přístupné prostřed-nictvím různých licencí, ať už národních, konsorciálních či v  rámci předplatného tiště-ných titulů (obr. 5).
Zvláštní kapitolu tvoří tituly z agregovaných databází EBSCO a ProQuest, které jsou akti-vovány automaticky a automaticky se také aktualizuje jejich seznam. V záznamu každého titulu je u názvu i vydavatele uveden údaj o agregátorovi, který se potom objeví i ve statistice k počtu přístupů podle vydavatelů (obr. 6) a podle jednotlivých titulů (obr. 7).
Vzhledem k počtu titulů z jednotlivých zdrojů (obr. 5) nepřekvapí ani pořadí nejnavštěvo-vanějších titulů podle vydavatele (obr. 6). Na prvních místech se objevují tituly z databází dostupných v  národních licencích. Následují tituly z vydavatelství Elsevier a Springer. Dále se zde vyskytují i vydavatelé, jejichž tituly nejsou v elektronické podobě dostupné plně, ale na domovských stránkách jsou často k dispozici abstrakty a někdy i plné texty článků ze starších čísel.

Tituly

Statistika nejnavštěvovanějších titulů obsahuje nejvíce údajů. Kromě názvu periodika se zde objevuje také vydavatel, typ dostupnosti (v původní tabulce uváděno slovní vyjádření v němčině, zde symbol semafórku) a počet přístupů (obr. 7).
V přehledech je uvedeno jen prvních deset titulů z každého měsíce. Jde pouze o ukázku, protože celé tabulky jsou velmi rozsáhlé, o čemž svědčí celkový počet navštívených titulů (obr. 8). Navíc jsou časopisy se stejným počtem přístupů řazeny abecedně, takže se do “top 10” nedostaly všechny tituly, které mají také stejně přístupů jako poslední v tabulce.
Z hlediska dostupnosti se na čelních pozicích celkem logicky objevují tituly s volným (“zele-né” tituly) nebo předplaceným přístupem (“žlu-té” tituly). Sporadicky lze nalézt také tituly nedostupné (“červené”), které mohou mít ale k dispozici abstrakty, případně i plné texty ze star-ších čísel, jak už bylo zmíněno.
Počet navštěvovaných časopisů se ve sledova-ných měsících stále zvyšuje (obr. 8), stejně jako roste počet přístupů. V průměru se uživatelé každý měsíc podívali na více než 800 jedno-tlivých titulů.

Závěr

Počet přístupů do EZB prostřednictvím konta NK ČR za první čtyři měsíce jeho fungování svědčí o velmi dobrém využívání této služby, nabízející jednotný přístup k elektronickým časopisům, které jsou jinak zpřístupněny samostatně a různými způsoby. Na základě četnosti přístupů se dá také hovořit o potřebě takového sjednocujícího systému, který zde do-posud chyběl.
Uplatnění této služby lze hledat například v meziknihovních službách. Konto mohou prohlížet i zájemci z jiných knihoven a také tak činí. Dostupnost plných textů pak závisí na jejich domovské instituci a jejích právech přístupu ke konkrétním titulům.


Předchozí stránka Obsah Další stránka