Hlavní stránka NK 2/2003 Bulletinplus

On line informační zdroje v Referenčním centru v roce 2003

RNDr. Markéta Hlasivcová
Národní knihovna ČR
Oddělení referenčních a meziknihovních služeb

Nejprve bych pro zopakování uvedla základní informace o již delší dobu využívaných databázích a dále bych v tomto příspěvku ráda upozornila na novější přírůstky v  naší nabídce – jedná se zejména o oborově zaměřené online přístupy. Jak je uvedeno také na domovské stránce Referenčního centra (dále RC), elektronické informační zdroje v RC bychom mohli rozdělit rámcově do těchto hlavních skupin:

  • zdroje vytvářené Národní knihovnou

  • zdroje umožňující přístup k dalším informačním pramenům
    (JIB – Jednotná informační brána, EZB  Elektronische Zeitschriftenbibliothek.)

  • licencované zdroje
    (ty bychom mohli dále dělit z hlediska zaměření na multidisciplinární a oboro-vě zaměřené, z hlediska přístupu na da-tabáze na CD ROM a přístupné online).

Do první skupiny – zdroje vytvářené Národní knihovnou – patří zejména databáze NK ČR v systému Aleph a naskenované katalogy NK ČR, které jsou hojně navštěvovány externími i interními uživateli. Databáze ANL FULL umožňuje plnotextové vyhledávání v článcích z tisku od roku 1997 tak, že interní uživatel (míněn uživatel fyzicky přítomný v  Národní knihovně) má k dispozici plné texty článků a metadata, zatímco externí uživatelé mohou volně využívat pouze bibliografické záznamy článků. Pro ně je zkušební registrace pro pří-stup k plným textům sedm dní. K  dispozici je též portál periodik volně přístupných na www.

Informační zdroje
zprostředkovávající přístup
k dalším informačním pramenům

Pomocí Jednotné informační brány – se dosta-neme ke katalogům knihoven a k plným textům dokumentů. EZB (Elektronische Zeitschriften-bibliothek) umožňuje vyhledat tituly všech plnotextových odborných elektronických ča-sopisů v NK ČR dostupných v rámci různých předplatných nebo které jsou k dispozici volně na internetu.
Mezi licencované databáze získané nákupem či v rámci konsorcií počítáme informační data-banku Anopress, článkové bibliografie – částečně plnotextové EBSCO, PCI Periodical Content Index, Proquest 5000, Springer Link, přístup k 11 bázím systému OCLC, citační databázi Web of Sience a její doplněk Journal Citation Reports, slovník Oxford Reference Online. Dále sem patří Ulrich‘s Periodicals Directory a nakladatelská databáze Global Books in Print, dříve přístupné na CD ROM, nyní online. Tolik o multidisciplinárních data-bázích.
Nyní bych se podrobněji zmínila o on line pří-stupech zaměřených na konkrétní vědní obory.
Nejdůležitější vědeckou databází z oblasti biologie a biomedicíny je Biological Abstracts. Obsahuje 4,7 milionu bibliografických záznamů článků od r. 1997.
Tři databáze z oblasti geologie, ekologie a věd o zemi  GEOBASE, GeoREf a ESEO (Earth Sciences Encyclopaedia) jsou zpřístupňovány v rámci konsorcia, jehož členy jsou:

Národní knihovna ČR, Praha
Přírodovědecká fakulta UK, Praha
Akademie věd ČR–Základní knihovna
Geologický ústav, Geofyzikální ústav, Praha
Univerzita J. E. Purkyně, Ústí n. Labem
Ostravská univerzita, Ostrava
Vysoké učení technické v Brně
Masarykova univerzita, Brno
Veterinární a farmaceutická fakulta, Brno
Palackého univerzita, Olomouc
Česká zemědělská univerzita, Praha
Státní zdravotní ústav, Praha
Český geologický úřad, Praha.

GEOBASE obsahuje bibliografické záznamy a abstrakty článků z cca 2000 periodik zabý-vajících se geologií, geografií, mineralogií a ekologií. Též zde najdeme bibliografické zá-znamy monografií, zpráv a vědeckých prací od r. 1994.
GeoRef databáze obsahuje bibligrafické údaje o pracích z oblasti geologie a věd o zemi. Kromě citací článků, monografií, map, materiálů


z konferencí, zpráv a vědeckých prací (ame-rických a kanadských univerzit) uvádí  i  biblio-grafické záznamy všech publikací vydaných agenturou U.S. Geological Survey. U materiálů vztahujících se ke geologii Severní Ameriky má GeoRef retrospektivu od roku 1785, u ostatních kontinentů je retrospektiva od roku 1993.
Referenční databáze Earth Sciences Ency-clopedia Online (ESEO) je zaměřena na oblast věd o zemi. Celkem obsahuje přibližně 7000 plnotextových hesel, která mohou být dopl-něna i obrazovým materiálem (mapy, nákresy, tabulky, grafy atd.).
Chemnetbase
je soubor databází referenčního charakteru z oblasti chemie. Konsorcium tvoří celkem 14 institucí:

Národní knihovna ČR, Praha
Karlova univerzita, Praha
(Přírodovědecká fakulta, Praha;
Farmaceutická fakulta, HK)
Akademie věd ČR (Základní knihovna a některé ústavy)
Univerzita J. E. Purkyně, Ústí n. Labem
Univerzita Pardubice, Pardubice
Ostravská univerzita, Ostrava
Vysoké učení technické v Brně
Univerzita T. Bati, Zlín
Veterinární a farmaceutická univerzita, Brno
Palackého univerzita, Olomouc
Česká zemědělská univerzita, Praha
VŠCHT, Praha
Státní zdravotní ústav, Praha
Masarykova univerzita, Brno.

V  rámci grantového projektu je umožněno vyhledávání v těchto chemických referenčních příručkách nakladatelství CRC/Chapman & Hall:

Combined Chemical Dictionary – charak-teristika více než 430.000 chemických sloučenin s údaji o přesném chemickém názvu, strukturálním a sumárním vzorci, registračních číslech CSA atd.

Handbook of Chemistry & Physics – tabulky a referenční údaje o chemických a fyzikálních vlastnostech látek a sloučenin.

Polymers and Property Database – vědecké a komerční informace o polymerech, včetně odkazů na primární literaturu.

Z novějších přírůstků si pozornost zaslouží bibliografické zdroje zaměřené na odbornou literaturu o hudbě RILM Abstracts of Music Literature a RISM Online (Mezinárodní soupis hudebních pramenů).
Obě tyto databáze nalézají uplatnění především v Hudebním oddělení, přestože jsou přístupné i v Referenčním centru.

V Referenčním centru je stále využívána data-báze Literature Online – plně vyhledavatelná knihovna cca 330 000 děl anglické a americké literatury, databáze Acta Sanctorum a elektro-nická verze 1.vydání Patrologia Latina.
Na rozdíl od loňského roku již u nás není přístupný informační zdroj o Evropské unii KNOWEUROPE, ke kterému se dostanete na právnických fakultách Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého, v univerzitní knihovně Západočeské univer-zity, v Ústavu státu a práva AV ČR a na VŠE.
Samozřejmě s mnohými databázemi je možno též pracovat i v dalších studovnách. Týká se to zejména informační databanky Anopress, článkových bibliografií EBSCO, PROQUEST 5000, PCI, Science Direct, Springer Link, Web of Science a dalších článkových bibliografií, Ulrich‘s Periodicals Directory a nakladatelské databáze Global Books in Print. Ve více stu-dovnách lze též pracovat s databázemi na CD ROM serveru.


Použité prameny:

Konzorciální projekt – podrobnosti [online]. Praha : Albertina icome Praha, c 2001–2002
[cit. 2003-06-02]. Dostupný z
WWW:<http://konzorcia.aip.cz/projekt.asp
?zkratka=geo>.

Konzorciální projekt – podrobnosti [online]. Praha : Albertina icome Praha, c 2001–2002
[cit. 2003-06-02]. Dostupný z
WWW:<http://konzorcia.aip.cz/projekt.asp
?zkratka=chem>.

full.nkp.cz – Vítejte na serveru! [online]. Praha : NK ČR, Anopress, c 2000–2002 [cit. 2003-06-02]. Dostupný z
WWW:<http://full.nkp.cz>.


Předchozí stránka Obsah Další stránka