Hlavní stránka NK 2/2003 Bulletinplus

Uchovávání a rozvoj evropských hodnot

PhDr. Vojtěch Balík

(Projev ředitele Národní knihovny ČR
na slavnostním shromáždění u příležitosti Dne Evropy
v Zrcadlové kapli Klementina dne 6.5.2003)

Den Evropy v  Zrcadlové kapli Klementina – sídle Národní knihovny – se stal již tradicí. Je mi potěšením, že se Národní knihovna může na jeho pořádání podílet spolu s  Domem Evropy, s Nadací Jiřího z  Poděbrad pro evrop-skou spolupráci a se Střediskem mezinárodních studií Jana Masaryka Vysoké školy ekonomické v Praze.
Ale nejen potěšením: beru to jako jeden z úkolů přirozeně zapadajících do rámce statutu kni-hovny, která právě tím, že je národní, je sku-tečně evropskou, či lépe řečeno je institucí, s níž se počítá v mezinárodním společenství. Není to paradox: národní knihovna je sice jednou ze skupiny oněch národních kulturních institucí, jež v tom či onom oboru představují symbol, národní poklad, strážkyni a ochránkyni národního kulturního dědictví, ale na druhé straně už dávno panuje na mezinárodním poli shoda v tom, že je současně – a v tom jistě více než ostatní národní kulturní instituce, i článkem mezinárodního společenství, ba konkrétní sítě, článkem, který je tomuto společenství odpo-vědný za uspořádání a zprostředkování kultur-ních hodnot, v tomto případě písemného dědic-tví a produkce z daného teritoria. Národní knihovna plní úkoly v rámci světových pro-gramů Všeobecného bibliografického přehledu (Universal Bibliographical Control) a Všeobec-né dostupnosti publikací (Universal Availability of Publications), a tím se vymezuje v meziná-rodním kontextu. Odpovídá mezinárodnímu společenství za úplné shromažďování publikací vydaných ve své zemi, za uchování celistvosti a integrity této sbírky, a na druhé straně za ú-plnou, všem dostupnou a srozumitelnou infor-maci o této sbírce, tj. za národní bibliografii splňující kritéria mezinárodní směnitelnosti dat. A dále má ovšem umožnit zpřístupnění vlast-ních textů z národní sbírky komukoli na světě, kdo o ně požádá.
Konkrétně v  Evropě v  letošním roce končí v rámci konsorcia evropských národních kni-hoven první fáze celoevropského projektu The European Library, jež má položit základ a vy-tvořit technické, právní a organizační podmínky pro  “panevropskou” službu zpřístupnění doku-

mentů ve fondech kterékoli z evropských národních knihoven pomocí elektronického portálu. Projekt je podporován Evropskou komisí jako tzv. doprovodné opatření (accompa-nying measure) v oblasti kulturního dědictví v rámci tzv. klíčových akcí č. 3 výzkumného programu Technologie pro informační spo-lečnost (Information Societies Technology – IST).
Národní knihovny jsou tedy, mohu-li to tak říci, evropskými institucemi, a na druhé straně se nemalým dílem podílejí na uchovávání a rozvoji evropských hodnot. Vědomým cílem práce zmíněného konsorcia evropských národních knihoven je právě vytvořit pevnou evropskou informační infrastrukturu, informační prostor pro sdílení vědění a znalostí.
Ale vrátíme-li se zpět sem, do Klementina a k té-to knihovně, universalita a mezinárodní zacílení jí bylo vlastní už od samého počátku, ať v prvních čtyřech staletích jejího působení jakožto knihovny universitní, nebo v  následu-jících více než dvou staletích její role veřejné a národní knihovny, sloužící však i nadále universitní obci. Universální a mezinárodní profil je charakteristický pro její největší část knihovního fondu.
Ale nejen to: Národní knihovna působí od po-čátku ve zdech Klementina, které má za sebou slavnou kapitolu učiliště významného jak pro rozvoj národní kultury, tak pro otevírání národ-ně velmi universálního pohledu, zaměřeného, kromě jiného, právě také na poznávání jiných kultur. Odpovídalo tomu mezinárodní složení profesorského sboru i do značné míry studentstva. Vždyť právě z Klementina vyšly do světa desítky významných osobností, které ve spojitosti se svým dalším posláním přispěly k poznání i porozumění mezi kulturami.
Národní knihovna se tedy, věřím, svým jistým podílem zúčastňuje začlenění naší společnosti a kultury do celoevropského dialogu a soužití. Jsem rád, že toto mohu konstatovat zvláště nyní, v době před vstupem naší země do Evrop-ské unie, a dnes u příležitosti Dne Evropy.
Je mi ctí, že jsem tímto mohl vstoupit do jednání dnešního dopoledne, a děkuji za pozornost.


Předchozí stránka Obsah Další stránka