Hlavní stránka NK 1/2001 Bulletinplus

Stálá komise IFLA 
Section of Public Libraries
v Praze

Meziroční zasedání stálé komise IFLA Sekce veřejných knihoven se uskutečnilo tentokrát v Praze ve dnech 22. až 24. února 2001. Hostitelskou institucí byla Národní knihovna ČR, která poskytla zázemí a spolu se Svazem knihovníků a informačních pracovníků přispěla k organizaci zasedání. Přípravy a doprovodný program zajistil SKIP.
Čeští knihovníci měli příležitost poznat členy sekce hned v podvečer prvního jednacího dne, kdy byl na vzájemné seznámení vyhrazen čas.

Na snímku (zleva) předsedkyně stálé komise IFLA Sekce veřejných knihoven paní Barbara H. Clubb, uprostřed PhDr. Jarmila Burgetová a vpravo PhDr. Vojtěch Balík v rozhovoru na setkání s českými knihovníky. (22.2.2001)
(Foto: Zuzana Havelková.)

O jednání sekce veřejných knihoven IFLA v Národní knihovně a o svých dojmech z pobytu u nás napsala předsedkyně Stálé komise paní Barbara H. Clubb:

 “Sekce veřejných knihoven IFLA se sešla v Praze ve dnech 22. a 23. února na svém zimním zasedání se záměrem dále pracovat na našich projektech a  připravit se na výroční konference IFLA v Bostonu 2001, v Glasgow 2002 a v Berlíně 2003.

 Našimi hlavními prioritami jsou:

1. Doplnění Směrnic sekce veřejných knihoven 2001
2. Knihovny a celoživotní vzdělávání - výzkum
3. Naplňování Manifestu veřejných knihoven UNESCO
4. Vzdělávání v oblasti výpočetní techniky v knihovnách - výzkum.*)


*) Překlad vychází ze současné dostupné knihovnické frazeologie, která však v některých bodech není dosud zavedena a ustálena. Body, které obsahují terminologii a frazeologii u nás doposud neustálenou, jsou přeloženy s akcentem na obsahový význam, přičemž nelze vyloučit, že po zavedení ustáleného českého ekvivalentu bude překlad odlišný od překladu nyní uveřejněného.

(Foto: Eva Hodíková.)

Naším druhým cílem bylo dozvědět se více o knihovnách a setkat se s knihovníky hostitelského města - v tomto případě Prahy. Jsme okouzleni pobytem v Praze, vstřebáváme historii a dramatičnost tohoto překrásného města a poznáváme jeho knihovny a knihovníky. Sekce veřejných knihoven IFLA byla velice potěšena především setkáním s českými kolegy a děkuje jim za pohostinnost, hlavně pak za to, že nám ukázali knihovny a podělili se s námi o své zkušenosti. Zvláště pak děkujeme PhDr. Jarmile Burgetové, člence naší sekce, PhDr. Vojtěchu Balíkovi, řediteli Národní knihovny ČR a SKIPu za organizační přípravu tohoto zasedání.


Slovohrátky

Spisovatel Zdeněk Janík patří k zakládajícím členům Společnosti Národní knihovny a po léta pracuje ve výboru Společnosti.
Svoji tvůrčí dráhu soustředil v posledním čase opět na tvorbu pro děti. Knížka veršů vydaná pod názvem Slovohrátky měla premiéru v Knihkupectví Fišer dne 27.2.2001. Žáci ze ZŠ v Praze 6, nám. Svobody 2, zazpívali zhudebněná říkadla ze zmíněné knížky pod vedením autora melodií Karla Malého. Jako odměnu dostalo každé dítě od autora říkadel Zdeňka Janíka pamětní list s autorovým podpisem a další básničkou. A že to byla odměna ne ledajaká, dokládá zástup čekající na autogram spisovatele Zdeňka Janíka a ilustrátorky Ivety Lipoldové. (Na dolním snímku zleva Bohumil Fišer, Iveta Lipoldová a spisovatel Zdeněk Janík při autogramiádě. Foto: Dana Mojžíšová.) (zh)

 


Předchozí stránka Obsah Další stránka