Hlavní stránka NK 3/2001 Bulletinplus

Na konferenci Knihovny současnosti 2001 byly letos podruhé předány ceny Zdeňka Václava Tobolky, které uděluje Sdružení knihoven ČR.

Za celoživotní dílo byli oceněni:

Mgr. Anna Bimková (ředitelka Městské knihovny v Praze)
PhDr. Jarmila Burgetová (Knihovna AV ČR, čestná předsedkyně SKIP)
PhDr. František Choc (vedoucí knihovny Policejní akademie v Praze)
PhDr. Marie Kletečková (Strahovská knihovna v Praze)
PhDr. Miloš Papírník
PhDr. Vít Richter
(Národní knihovna ČR, předseda SKIP)
Zora Sedlmayerová (SVK Kladno)
PhDr. Jaroslav Suchý (knihovna v Náchodě)
Marie Vondrů (SVK České Budějovice)
a PhDr. Bedřiška Wižďálková (Národní knihovna ČR).


Dokončení projektu MASTER

PhDr. Zdeněk Uhlíř
Národní knihovna ČR

Dne 12. září 2001 byla v Lucemburku předložena závěrečná zpráva o průběhu a výsledcích projektu MASTER (Manuscript Access through Standards for Electronic Records). Bylo by tedy dobré i pro domácího zájemce zrekapitulovat nejpodstatnější věci a podat mu informaci o budoucích perspektivách.
Projektu MASTER se účastnilo šest řádných partnerů (De Montfort University, Leicester, The Centre for Technology and the Arts, Velká Británie; Koninklijke Bibliothek (The Royal Library), Haag, Nizozemsko; L´Institut de recherche et d´histoire des textes, Paříž, Francie; Det Arnamagnaean Institute, Kodaň, Dánsko; Národní knihovna České republiky, Praha, Česko; University of Oxford, Humanities Computing Unit, Oxford, Velká Británie) a jeden partner asociovaný (The Bildarchiv Foto, Marburg, Německo). Cíl projektu byl trojjediný: jednak vytvořit standard pro elektronické zpracování rukopisů, jednak zajistit softwarovou podporu pro přípravu dat a vybudovat prototyp databázového systému, jednak prezentovat výsledky širší evropské odborné veřejnosti a poskytnout jí základní zácvik v práci se standardem a v používání příslušného softwaru. Za tímto účelem byla práce na pro-jektu rozdělena do tří fází.
První fáze se soustředila na vytvoření standardu pro popis rukopisů. Výsledkem je veřejně přístupný manuál, který prošel několika postupnými verzemi a oponentním řízením expertů přímo nezúčastněných na projektu. Základem je využití značkovacího jazyka XML (původně se počítalo se SGML) a aplikace TEI. Se standardem lze pracovat na URL:
http://www.hcu.ox.ac.uk/TEI/Master/Reference/
.
Druhá fáze byla věnována testování a úpravám standardu na základě praktické zkušenosti, jakož i otázkám, které byly úvodnímu obecnému pohledu skryty. Výsledkem je ve-řejně přístupná databáze záznamů o ruko-pisech, které byly předmětem a součástí 

testování, a jež byly vytvořeny při zácviku dalších kolegů. Lze si ji prohlédnout na URL:
http://janus.oucs.ox.ac.uk/master/html/
index.php.

Třetí fáze představila nový přístup ke zpra-cování rukopisů široké evropské odborné veřejnosti prostřednictvím řady workshopů, konaných postupně v Miláně (Itálie), Praze (Česko), Vilně (Litva), Paříži (Francie), Kodani (Dánsko), Haagu (Nizozemsko), Aberystwythu (Velká Británie – Wales), Sofii (Bulharsko), Londýně (Velká Británie – Anglie) a Marburgu (Německo – Hessensko), přičemž účastníky byli i kolegové a kolegyně z dalších zemí (Slovensko, Polsko, Slovinsko, Chorvatsko, Švýcarsko, Rakousko, Belgie, Lotyšsko, Švédsko, Norsko, Island, Rumunsko, Turecko, Gruzie).
Uzavření projektu MASTER je ovšem teprve prvním krokem ve vývoji rukopisného knihovnictví směrem k informační společnosti. Byl vytvořen a ověřen standard, je však třeba získat praxi a upevnit úzus. K tomu je zapotřebí jednak technologické implementace, jednak organizačních a profesionálních změn v oblasti zpracování historických fondů. Touto cestou se vydali kolegové na Islandu, kteří přijali MASTER jako národní standard. V  Národní knihovně České republiky jsme učinili standard MASTER základem elektronického zpracování rukopisů, zapojili jej do vytvářené digitální knihovny a perspektivně uvažujeme o budování souborného katalogu v národním i širším středoevropském měřítku. Konsorcium MASTER, tvořené všemi řádnými partnery, se rozhodlo pokračovat ve výzkumu na tomto poli a připravuje nyní projekt ESTATE (European Support for Techniques of Advan-ced Text Encoding), jenž by měl umožnit připojení bohatší dodatečné informace k popisným záznamům o rukopisech, a tím vytvořit předpoklady pro vybudování opravdového elektronicko–digitálního prostře-dí pro práci s historickými fondy. Nic tedy nekončí, vše teprve opravdu začíná.


Předchozí stránka Obsah Další stránka