Hlavní stránka NK 4/2001 Bulletinplus

Městská knihovna v Plzni

Karla Erbová

Městská knihovna v Plzni slaví v tomto roce 125 let svého trvání. V lednu 1876 se obecní zastupitelstvo města rozhodlo zřídit veřejnou obecní knihovnu, předchůdkyni dnešní Kni-hovny města Plzně. Bylo na co navazovat – na Plzeňsku existuje nemalá tradice, dokládající vztah k tištěnému slovu.Ve druhé polovině 15. století byla zde vytištěna první česká kniha, Kronika trojánská. Existují záznamy konšel-ských protokolů, dokládající, že město mělo už na počátku 17. století obecní knihovnu. Záznamy ještě starší – ze století 15. pak svědčí o knihovnách některých plzeňských měšťanů. Vůbec už nelze pominout Českou čtenářskou společnost, založenou 1818 Antonínem Jaro-slavem Puchmajerem v nedalekých Radnicích. Ta svoji činnost vyvíjela celkem 127 let, aby se poté proměnila v ochotnický spolek, který funguje dodnes. Podle jejího vzoru vznikaly v dalších obcích na Plzeňsku – tu s větším, tu s menším zdarem – obdobné společnosti a knihovny.
V dobách obrozeneckých sem patří i jméno v Plzni působícího buditele Josefa Vojtěcha Sedláčka a jeho výzva k zakládání čtenářských společností, kterou roku 1818 otiskly Krame-riusovy c.k. vlastenecké noviny. V jeho stopách pokračuje prof. Josef František Smetana, který rovněž zakládá české knihovny a v polovině 19. století čtenářskou společnost v Plzni. Je zde i tradice knihoven spolkových, k jejichž nebývalému rozkvětu dochází přede-vším po pádu Bachova absolutismu. Ve 30. a 40. letech 19. století jsou to školní a soukro-mé knihovny, které plní osvětovou a vzdělá-vací úlohu.
Jedním z prvních spolků, který se věnoval této činnosti, byla Slovanská lípa, sdružení s vý-raznou aktivitou. Založili vlastní list Posel ode Mže, pořádali kulturní akce, hráli divadlo. Výnos věnovali na vybudování knihovny.
Akademický spolek Radbuza se zpočátku zabýval činností podpůrnou, ale i on záhy do své osvětové práce zahrnul zakládání kni-hoven v okolí Plzně. Mezi jednotlivými obcemi putoval tehdy výměnný soubor knih, který Radbuza dávala k dispozici obcím tak dlouho, dokud se nerozhodly si vybudovat knihovnu vlastní, obecní. Poté jim obvykle do začátku věnovala určitou finanční částku na nákup knih. Od roku 1875 do roku 1909 založil tento spolek celkem 86 knihoven.
Byla zde i řada knihkupců, kteří zřizují sou-kromé půjčovny knih, (v roce 1933 jeden z nich dokonce vlastní pojízdnou půjčovnu knih) a dvě muzea s bohatými knihovnami.

V předměstích vznikají dílčí knihovny, které jsou postupně začleňovány do knihovny městské. Z podnětu spolku Radbuza je zřízena lidová čítárna, která je k ní rovněž přičleněna. Od roku 1916 ji společně s knihovnou řídí kuratorium, jehož členem je i prof. Karel Klostermann, městský rada a spisovatel.
Ne vždycky je však knihovně čas i člověk nakloněn. Např. v roce 1924 finanční komise snižuje rozpočet knihovny o bezmála 53 000 Kč, práce knihovníků je podceňována, stejně jako význam knihoven. V roce 1936 zjišťuje správa knihovny značný úbytek výpůjček. Za jednu z příčin označuje rozmnožení soukro-mých knihkupeckých půjčoven, které se snaží vyhovět (cituji): “prosté primitivní choutce četných čtenářů, vyhledávajících v četbě ponejvíce jen mělkou zábavu a senzaci…“
První a druhá světová válka poznamenaly práci této kulturní instituce. Literatura, která se však v těchto letech půjčuje, dokládá zvýšený zájem o spisovatele vpravdě národní: Jirásek, Klo-stermann, Světlá, Baar.
Po skončení II. světové války se činnost knihovny opět prudce rozvíjí. V jejím čele stojí přední představitelé plzeňské kultury: básník, literární a divadelní kritik Bohumil Polan, spisovatel Miloslav Nohejl, básník Josef Hrubý. Knihovna organizuje besedy se čtenáři, otevírá se Polanova síň, kde se konají křty nových knížek, přednášky, výstavy. V posled-ním desetiletí spolupracuje knihovna se Stře-diskem západočeských spisovatelů a ASON klubem, v němž se sdružují mladí, začínající autoři. Vzniká Klub přátel knižní kultury.
V současnosti městská knihovna v Plzni obhospodařuje bezmála půl milionu knižních jednotek, 6 500 CD, desek a kazet, má video-záznamy pro výuku na školách, časopisy. Během roku se uskuteční více než milion výpůjček. Má 11 poboček v předměstských čtvrtích a bibliobus pro cesty za čtenáři do obcí vzdálených. To vše se stačilo za těch 125 let vybudovat, ačkoli ne vždy šlo o léta tučná. Knihovna se i vícekrát stěhovala, naštěstí vždycky do prostor lepších, prostor-nějších, lépe provozu vyhovujících. Několikrát byl změněn správce a název, nic se naštěstí neměnilo na účelu zřízení knihovny, daném v samých počátcích. Je stále týž: být blahodár-ným a vzdělávacím ústavem, zřízeným ku pro-spěchu všech.
Ať to platí i pro příštích alespoň 125 let.


Předchozí stránka Obsah Další stránka