Hlavní stránka NK 3/2002 Bulletinplus

Jak to tehdy bylo

V Městském divadle v  Náchodě byla 1. května 2002 v rámci studentského festivalu Náchod-ská prima sezona představena a pokřtěna knížka Swing na malém městě”. Sestavili ji Josef Škvorecký a Boris Mědílek, vydalo Nakladatelství Ivo Železný za finanční účasti Josefa Škvoreckého, Města Náchoda, Kulturní nadace města Náchoda a ATAS elektromotory Náchod, a.s. Věnována je památce orchestru Miloslava Zachovala, významného swingban-du protektorátní éry, který je zobrazen ve Zba-bělcích a Prima sezoně a zmínky o něm a jeho hrdinech prostupují řadu dalších Škvoreckého knih. Jádrem knížky jsou vzpomínky zbylých členů orchestru – saxofonistů Vladimíra Šilhánka – Fondy, Vladimíra Noska a Jaroslava Celby – Harýka, kamarádů a současníků. O svém bratru Pavlu Bayerlem (Bennym), přezdívaném Pápen, vypráví Věra Tomanová a postihuje tragický osud židovské rodiny za nacistické okupace. Jaroslav Suchý líčí podíl gymnázia na tehdejším kulturním a uměleckém životě města a Aleš Fetters zasazuje Zacho-valův orchestr do dobového hudebního života Náchoda. Archivářka Lydia Baštecká sestavila kroniku orchestru. Vzpomínka na kapelu na-psaná Miloslavem Zachovalem byla zařazena ze sborníku Rodným krajem 7, 1993.

Jsou tu sledovány také další osudy některých muzikantů, například Jaroslav Celba, autor hudby ke Křemílkovi a Vochomůrkovi a mnoha dalším Večerníčkům, líčí hrůzu prožitou v ko-munistických vězeních a v Jáchymově, kde se spolu s dalším členem orchestru Vladimírem Stejskalem – Štézou (Lexou) ocitli po nepodlo-ženém udání.

Knížka není zdaleka jen pro Náchodské, pro pamětníky, pro přátele. Úvodní stať o situ-aci jazzu za protektorátu a fenoménu náchod-ské kapely napsal hudební historik a publicista Lubomír Dorůžka. Ze své lásky k Náchodu, kde uzavřel mnohá celoživotní přátelství, se vyznává “král jazzu” Emil Ludvík. O smrti Pavla Bayerleho vypovídá Emil Viklický a s tím, jak jeho vylíčení adaptoval do Příběhu inže-nýra lidských duší, seznamuje Josef Škvo-recký. Ten pak v závěrečném obsáhlém eseji předkládá čtenáři skutečnost, svůj vztah k ní a jeho vyjádření v tvorbě. Řečeno slovy spolu-editora Borise Mědílka, rozkrývá, jaký je v jeho tvorbě vztah skutečnosti k jejímu literárnímu ztvárnění. Především se ale Josef Škvorecký vyznává ze silného celoživotního přátelství k druhům svého mládí, z lásky k rodnému městu, tomu “krásnému Kostelci”, jak si rodný Náchod přejmenoval.

Dokumentární funkce knížky je zřejmá, je to však i strhující čtení o mládí plném studentské recese a prosazující se muziky nového věku. Je také o mládí, žitém navzdory strašnému světu, který ho obklopoval. Pro literární vědu je kniha zajímavá přinejmenším tím, že sku-tečnost známých literárních příběhů a naplno žité chvíle líčí jak sám Josef Škvorecký, tak i ti, kteří společné zážitky prožívali třeba i jinak. My se tu o knížce zmiňujeme nejen pro ni samu a že je důležitou položkou pro poznání díla Josefa Škvoreckého, ale i proto, že se na ní podílel přední bibliograf Boris Mědílek, do roku 68 přes dvacet let působící v Národní knihovně. Autorem jedné ze vzpomínek je také nedávno zesnulý Jaroslav Suchý–Mokrý, kte-rý byl dlouhá léta ředitelem náchodské kni-hovny.

–zh–


Pro opravu historicky cenné dlažby na Křížovnické chodbě Národní knihovny byla vybrána Kamenická huť Sv. Rocha.
(Foto: -zh-)


Předchozí stránka Obsah Další stránka