Hlavní stránka NK 4/2002 Bulletinplus

6. rámcový program EU
pro výzkum a rozvoj technologií
byl zahájen

Oficiálně otevřený 6. rámcový program EU na mezinárodní konferenci 11. – 13. listopadu 2002 v Bruselu již připravuje první výzvy (call) k účasti na programech. Z hlediska veřejných knihoven v České republice je zájem o tuto aktivitu Evropské komise motivován dvojím směrem. Především knihovny v souladu s poskytováním informačních služeb pro veřejnost mají možnost sdělovat základní a aktuální informace uživatelům, zájemcům o problematiku Evropské unie. Právě 6. rámcový program EU je důležitou aktivitou EU, konkrétně Evropské komise, která připravila nový program, jehož součástí je vybudování Společného evropského výzkumného prostoru – ERA. Dalším hlediskem, které se nabízí, je i možná účast knihoven jako součásti mezinárodních konsorcií na řešení těchto programů. Některé z tematických priorit programů 6. rámcového programu, např. Technologie informační společnosti, poskytují jistou možnost zapojení též pro knihovny. Pochopitelně tím není pokryto celkové možné využití tematických programů ze strany knihoven, i když nový rámcový program neobsahuje konkrétní a jednoznačně zaměřené programy na oblast knihovnictví či knihovny a jejich funkce, tak jako např. 4. rámcový program. Knihovny mají příležitost hledat vzájemné styčné body se  6. rámcovým programem a svými aktivitami, a vhodně je využít pro svoji působnost.

Významná součást aktivit Evropské unie – již 6. rámcový program EU pro výzkum, rozvoj technologií a inovaci byl oficiálně zahájen na mezinárodní konferenci 11. – 13. listopadu 2002 v Bruselu.
Evropská komise, která je zodpovědná za přípravu rámcových programů EU tím ukončila tvrdou a náročnou práci spojenou s přípravou nového programu. Po rozhodnutí č. 1531/2002 EC, kterým Evropský parlament 27.7. 2002 přijal a schválil strukturu a přede-vším výši rozpočtu nového rámcového programu v unikátní celkové výši 16. 270 milionů Euro, se vytvořily podmínky k otevření tohoto čtyřletého období. V letech 2002 – 2006 (rok 2002 vlastně funkčně poskytl 6. rámco-vému programu období ke schválení znění programů a jejich rozpočtu a v průběhu prosin-ce k první výzvě pro zájemce o účast na těchto programech).
Jednání v Bruselu bylo unikátní již množstvím zastoupených účastníků. Počet se podle ně-kterých zdrojů pohyboval okolo 8.500, dle jiných dosáhl počtu ca 9.000 odborníků – výzkumníků a technologů z  65 zemí světa. Zastoupeno bylo pět kontinentů. Průběh konference se setkal s kladným hodnocením ze strany vedení EU, především odpovědných pracovníků za oblast vědy a výzkumu. Philippe Busquine, komisař Evropské komise pověřený pro vědu a výzkum, přivítal tuto akci a zvý-raznil především kreativní přístup všech zú-častněných k programu konference a zřizování Společného evropského prostoru. Právě úkol sjednotit kapacitně a i po stránce úrovně a předpokládaných výsledků inovovat evrop-ský vědecký potenciál a zabránit tak jisté jeho dosavadní roztříštěnosti, je vhodně začleněn do struktury a obsahu i do zaměření nového rámcového programu EU.
Jde o významnou aktivitu, která se týká i kandidátských zemí, tedy také České republiky, ostatně v Bruselu byla věnována samostatná jednací doba i pro problematiku

výzkumné činnosti kandidátských zemí a jejich zapojení do 6. rámcového programu. S tím je spojena i řada změn, které se uskuteční ve struktuře a jednotlivých nástrojích využí-vaných ve výzkumné oblasti spojené s evrop-ským výzkumem u nás. Vzniknou některé nové nástroje a rozšíří se zřejmě i grantová politika ČR, která umožní, aby se i české výzkumné subjekty mohly zapojit do evropských pro-gramů většího finančního rozsahu.
I když 6. rámcový program tentokráte nedis-ponuje speciálně zaměřenými projekty urče-nými knihovnám, obsahuje některé tematické celky, s nimiž je možné i z hlediska knihoven korespondovat po stránce zájmové a funkční. Pochopitelně má význam pro české knihovny i jako zdroj informací zaměřených na speci-fickou součást působnosti Evropské unie a je-jích složek.
Příslušné kontaktní národní body pro jednot-livé části 6. rámcového programu již připravují potřebné informace a také organizační kroky. Oficiální otevření 6. rámcového programu se uskuteční v národním prostředí ČR též for-mou konference, která je plánována na 20. led-na 2003 a bude pořádána v Praze.
Obdobné národní otevření této mezinárodní výzkumné problematiky je plánováno i v dal-ších evropských – členských a kandidátských zemích EU.
Můžeme konstatovat, že 6. rámcový program EU pro výzkum a rozvoj technologií se již stal skutečností, významnou a potřebnou.

Podrobné informace naleznete na internetové adrese:

www.cordis.lu/fp6/eoiinstruments/.

Vincenc Streit


Předchozí stránka Obsah Další stránka