Hlavní stránka NK 2/2003 Bulletinplus

Projekt Evropské komise po prvním roce

Ing. Magda Součková
Oddělení restaurování
Odbor ochrany knihovních fondů NK ČR

Ve dnech 20. – 21. března 2003 jsme se zúčast-nili třetího setkání řešitelů projektu Evropské komise “Improved Damage Assessment of Parchment” – “Zlepšený odhad poškození pergamenu” ve Stirlingu ve Skotsku. Postup řešení projektů pod záštitou Evropské komise je přísně kontrolován, řešitelé povinně předkládají každý rok zprávu s dílčími výsledky a provádějí vyúčtování přidělených financí. Jestliže jsou výsledky shledány jako nevyho-vující, může být projekt zastaven.
Jednání probíhalo na půdě zdejší univerzity (University of Stirling), která byla založena v roce 1967 a jejíž areál patří mezi nejatrak-tivnější ve Velké Británii. Univerzita se rozkládá severně od historického města Stirling, patří k ní 60 akrů zalesněné krajiny, 300 akrů parkové krajiny a jezero. Na čtyřech fakultách (společen-ské vědy, humanitní vědy, ekonomika a přírodní vědy) v současnosti studuje na 5 000 poslu-chačů.

University of Stirling.

Zasedání bylo rozděleno do několika částí podle oblastí výzkumu zahrnutých v projektu. Jako první byly předneseny příspěvky týkající se problému umělého stárnutí pergamenu. Podmínky umělého stárnutí pergamenu, které by způsobily změny chemických a fyzikálních vlastností pergamenu shodné se změnami vznikajícími při stárnutí přirozenou cestou, jsou zkoumány v CRCDG v Paříži a ve Škole kon-zervování Královské dánské akademie krásných umění v Kodani. Jsou testovány různé varianty umělého stárnutí: tepelné, světelné, kombinace světla a tepla, stárnutí oxidy síry a dusíku (vše CRCDG), stárnutí zvýšenou vlhkostí a teplotou (Dánsko). Stárnutí probíhá ve speciálně upravených klimatizačních komorách. Umělé stárnutí materiálů se v praxi využívá při testo-vání nových konzervátorských a restaurátor-ských materiálů a postupů.
Dalším úkolem, který je řešen v tomto projektu, je vypracování a ověření metodiky vizuálního hodnocení pergamenů. Mezi instituce, které se podílejí na práci v této oblasti, je zařazena i Národní knihovna České republiky. Zabýváme se průzkumem pergamenových rukopisů z na-šich sbírek. U vybraných stránek těchto rukopisů se měří tloušťka, pružnost, barevnost, průsvitnost, je sledován vzhled a zašpinění povrchu, deformace, výskyt zbytků chlupů, pigmentace, biologické poškození a další parametry. Dosud jsme s využitím formuláře pro hodnocení pergamenů navrženým pro potřeby projektu prozkoumali 33 rukopisů z  9.–15. století. 26 formulářů bylo zaneseno do databáze projektu na internetu. Bylo zhotoveno a po-psáno 5 000 digitálních snímků rukopisů.

Rukopisy jsou mechanicky čištěny a ukládány do ochranných obalů z nekyselé lepenky.
Dalším pracovištěm, které se zabývá podobným průzkumem historických pergamenů, je Králov-ská knihovna v Kodani, kde probíhá hodnocení zhruba 600 pergamenů z tzv. Španělské sbírky. Dánská Škola konzervování v Kodani, jejíž rektor René Larsen je i hlavním koordinátorem celého výzkumného projektu IDAP, spravuje internetové stránky projektu a databázi pro-zkoumaných pergamenů.

(Pro zájemce:

http://www.idap-parchment.dk/portal/
DesktopDefault.aspx
).

Řešením problematiky hydrotermálních, termo-chemických a fyzikálních vlastností pergame-nů se opět zabývá i Národní knihovna ČR.
Pro oddělení restaurování byl díky financím z projektu zakoupen termosystém FP900 firmy Mettler Toledo s měřící celou FP82. Pomocí tohoto zařízení je možno prostřednictvím měření teploty smrštění několika vláken pergamenu zjistit celkový stav pergamenu a stupeň jeho degradace. Dosud byla změřena teplota smrštění 42 pergamenů. Zjištěné hodnoty se pohybují mezi 39,5 oC (vysoký stupeň poškození) a 55,9 oC (velmi dobrý stav pergamenu). Při přípravě vzorků je sledována snadnost rozvlákňování pergamenů, stav a cho-vání pergamenových vláken v suchém stavu a po namočení destilovanou vodou. Tyto vlastnosti vláken, stejně jako průběh smršťo-vání, jsou zachyceny na digitálních fotografiích a archivovány.
Stejný systém měření teploty smrštění je používán i ve Škole konzervování v Kodani. Průběh smršťování zde nahrávají na video.
Další organizací, která pracuje v této oblasti, je Turínská univerzita. Zde se užívá technologie HSDSC (vysoce citlivá diferenční skanovací kalorimetrie), klasická kalorimetrie a gravimetrie. Parametry metod se stále upřesňují.
Pracovní den zakončila přednáška Christiny M. Nielsen  Marshové “Ancient protein sequences: A new direction for molecular paleontology”. Přednáška byla věnována metodám stanovení nízkomolekulární bílkoviny osteokalcinu, která je specifická pro kostní tkáň a jejíž koncentrace v kostech se snižuje s je-jich rostoucím stářím.
Pracovní program pokračoval v pátek 21.3. Poslední okruh problémů řešených v projektu zahrnuje chemické kompoziční a strukturální poškození. Analýzy poškození struktury kola-genu se provádějí špičkovými instrumentálními analytickými metodami: aminokyselinovou ana-lýzou (Škola konzervování v Kodani ve spolu-práci s Technickou univerzitou Dánska), Rama-novou spektrografií (Ústav chemického inže-nýrství a vysokoteplotních chemických procesů v Helasu), nukleární magnetickou resonancí, Fourierovou transformací infra-červené spektroskopie a dynamicko–mechanic-kou termální analýzou (Londýnská univerzita), kombinací kapalinové chromatografie, případně plynové chromatografie, a hmotové spektro-grafie (CRCDG Paříž), rentgenovou difrakcí, diferenční skanovací kalorimetrií a jejich korelací (Universita ve Stirlingu ve Skotsku). Na Turín-ské universitě jsou prováděny morfologické a elementární analýzy pergamenu skanovacím elektronovým mikroskopem.
Na závěr zasedání byly řešeny organizační záležitosti a diskutována podoba “Atlasu poškození pergamenu”, který bude přístupný na internetu.


Ceny INFORUM 2003

Česká terminologická databáze knihovnictví
a informační vědy (TDKIV)

(Národní knihovna ČR a kolektiv autorů.)

Oborové zpravodajství časopisu Ikaros
(Redakce Ikaros.)

SKIP – veřejná sbírka POMOC KNIHOVNÁM
a shromažďování informací o postižených knihovnách

(Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.)

Súborný katalóg periodik
(Univerzitná knižnica v Bratislave.)

Jaroslav Winter a Sdružení BMI
za propagaci knihoven v rámci akce Březen – měsíc Internetu
Zvláštní cena org. Výboru INFORUM


Předchozí stránka Obsah Další stránka