BULLETIN
SKIP

SVAZ KNIHOVNÍKŮ A INFORMAČNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR

4
2001

Aktuální číslo Archiv Obsah

Silueta Brna

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

ZA ODMĚNU PAS

Od února do letních prázdnin si děti v celém Šluknovském výběžku lámaly hlavu s odpověďmi na otázky, s kterými se na stránkách místního tisku setkávaly pod logem "Mandavská mozaika 2001". Tak se jmenovala soutěž vyhlášená Městskou knihovnou Varnsdorf a zaměřená na poznávání regionu.

Do soutěže se celkem zapojilo 99 dětí. Nosily a posílaly své odpovědi z Varnsdorfu, Rumburku, Šluknova, Jiříkova, Vilémova a Dolní Poustevny. Všechny byly pozvány na slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen 20. října 2001 ve varnsdorfském divadle. Dostavilo se šest desítek soutěžících. Pořad zpestřily soutěžní hry přímo na jevišti divadla, soutěžní družstva byla sestavena losováním tak, aby v každém byly zastoupeny všechny věkové kategorie.

Na úspěšné řešitele Mandavské mozaiky čekaly zajímavé ceny. Pořadatelé byli velkorysí - přichystali odměnu pro celou polovinu zúčastněných (a s maličkostí - klíčenkou s logem soutěže - se ovšem dostalo na všechny).

Foto 3Zajímá vás, s čím se pak doma odměněné děti chlubily? S pasy a mapou (popř. i tričkem) Tolštejnského panství! Knihovna totiž prozřetelně navázala diplomatické styky a těsnou spolupráci s jeho prominenty -starostou Jiřetína pod Jedlovou Josefem Zoserem a jeho kolegyní z Rybniště Annou Korbelovou. Děti tak mohou své znalosti dál prohlubovat při turistické hře, po cestách za razítky z rozhleden, muzeí, různých občerstvoven - a určitě s sebou vezmou i rodiče, kamarády (ono to sice bude stát i něco peněz, ale kdo by se nechtěl doma kochat zaslouženým tolštejnským krejcarem, neřkuli keramickým loupežníkem Vildou?).

Moderátor pořadu Martin Louka položil dětem zajímavou otázku: odkud čerpaly vědomosti o svém městě a regionu? A tak z toho nejdůvěryhodnějšího zdroje víme, že kromě rodičů, učitelů, kamarádů, knihoven, muzeí se - sic zatím nesměle - ke zdrojům poznání hlásí také internetové stránky.

Mandavská mozaika za sebou uzavřela 2. ročník. Pro pořadatele - Městskou knihovnu Varnsdorf - o poznání náročnější než loňský, kdy soutěžili pouze Varnsdorfští. Školáci od Varnsdorfu a Chřibské po Dolní Poustevnu se již mohou těšit na ročník třetí.

Martin Havlíček

foto Petr Zápotocký ml.

 


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP