SKIP, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR   

KLUB DĚTSKÝCH KNIHOVEN SKIP
Archiv


  • Valná hromada KDK - Uherské Hradiště
  • Internet v dětském oddělení - Uherské Hradiště - listopad 2002
  • KDE KONČÍ SVĚT 2002 - Projekt Klubu dětských knihoven SKIP
  • Zpráva ze Středoevropské konference o čtení
  • Tvůrčí dílna KDK - Jičín-město pohádky 2002
  • PLÁN KDK SKIP NA ROK 2001
  • Činnost a aktivity KDK SKIP v roce 2000
  • Činnost v regionech
  • Noc s Andersenem
  • Zpráva ze Středoevropské konference o čtení

    Činnost a aktivity KDK SKIP v roce 2000

    Hlavní aktivitou roku byl projekt Kde končí svět, který probíhal v jednotlivých knihovnách a byl prezentován v rámci regionálních přehlídek. Podrobnější informace jsou uváděny ve zprávách z regionů.

    Oblast vzdělávání

    Seminář pro pobočky veřejných knihoven na školách
    se uskutečnil v Příbrami. Podle plánu zde byla vytvořena pracovní skupina složená ze zástupců těchto knihoven. Toto nové Klubko se bude zaměřovat zejména na možnosti a potřeby spolupráce mezi školami a dětskými knihovnami. Klubko se sešlo ještě jednou v červnu na ZŠ v Plzni.
    Garantem činnosti Klubka je Vlasta Janáková, 7.Základní škola, Školní ulice, Příbram

    8. ročník Knihovnického týdne v rámci festivalu Šrámkova Sobotka
    měl ústřední téma Slovo a paměť. Je potěšitelné, že se počet účastníků každoročně rozrůstá. Společně prožitý týden přispívá k osobním kontaktům a regeneraci sil, odborné přednášky se dají využít v knihovnické praxi.
    Garantem akce byla Měk Sobotka

    Knihovnická dílna v rámci festivalu Jičín město pohádky
    se zabývala tématem Knihy odjinud -připravujeme děti na soužití s odlišnostmi. V rámci dílny bylo rozpracováno několik témat, na kterých chtějí jednotlivé knihovny dále pracovat. A právě výsledky jejich práce by mohly být prezentovány v rámci plánované klubové internetové konference tak, aby je mohly využít i další dětské knihovny v rámci svých možností. Jediným problémem této dílny je stále se zvyšující převis zájemců nad kapacitními možnostmi.
    Garantem akce byla Měk Jičín

    Semináře se zaměřením na odlišnosti a všechny druhy handicapů se společným názvem Knihovna pro všechny
    byly organizovány v regionech. Ústřední akce k tomuto tématu neproběhla. Vzhledem k budování nových učeben v Národní knihovně nebyl realizován plánovaný seminář Počítače a Internet v dětské knihovně.

    Oblast spolupráce a kooperace

    Státní pedagogická knihovna - SUK Praha
    Již tradičně knihovny rozšiřují mezi dětské čtenáře lístky ankety SUK - O nejhezčí knihu roku. Pravidlem se stala i účast zástupců dětských knihoven a jejich čtenářů na slavnostním vyhodnocení, které se koná společně s autogramiádou v Památníku národního písemnictví v Praze. Dětští čtenáři z regionů předávají ceny nakladatelům. Kromě cen dětí a pedagogů je udělována i cena knihovníků. Nejinak tomu bylo i v roce 2000.
    Garantem akce byla za KDK SKIP I.Hutařová z SPKK.

    IBBY - česká pobočka mezinárodní společnosti pro dětskou literaturu - seminář Dětské čtenářství a funkce literatury pro mládež
    Členové KDK SKIP jsou pravidelně zváni na semináře organizované IBBY. Pro jednání připravují i diskusní příspěvky, které jsou zahrnuty do vydávaného sborníku IBBY, který v současné době nahrazuje teoretický časopis Zlatý máj. Také v r. 2000 zazněly příspěvky KDK.
    Členka KDK SKIP Eva Kordová se aktivně podílela i na vyhodnocení Zlaté stuhy.
    Prezidentkou české sekce je Milada Matějovicová. KDK SKIP zastupuje I.Hutařová.

    CzechRA - společnost pro podporu a rozvíjení čtenářství. Česká sekce International Reading Association.
    Členové KDK SKIP se pravidelně zúčastňují seminářů a aktivit CzechRA, kde pravidelně zaznívají informace o aktivitách klubu. Zástupci KDK SKIP - B. Blažková a I.Ferdinandová byli jmenováni do nového výboru CzechRA. Jsou vytvářeny nové webové stránky společnosti. Novou prezidentkou CzechRa byla jmenována dr. Radka Wildová.

    Předsedkyni KDK SKIP byla umožněna i účast na Stredoevropskej konferencii o čítani,
    která se konala 6.-8. července v Bratislavě. Materiály z konference budou k dispozici v rámci Databanky KDK. Byla zpracována podrobná zpráva, která je prezentována na webové stránce KDK.

    Pedagogické muzeum Jana Ámose Komenského
    poskytlo prostory pro konání podzimní valné hromady členů KDK SKIP. Kromě krátkého kulturního pořadu zajistilo muzeum i exkurzi a odbornou prohlídku výstavy Jana Amose Komenského všem účastníkům valné hromady.

    Oblast metodická, publikační a archivační

    V této oblasti má Klub své největší mezery a bude zapotřebí vytvořit mechanismy informací o aktivitách KDK SKIP, zejména v odborném tisku. Lepší je situace v regionech, za úvahu by stálo vytvoření archivu článků.

    International Reading Association vydala v roce 2000 sborník s názvem Ideas without Boundaries. International Education Reform Trough Reading and Writing far Critical Thinking. Jedním z příspěvků v tomto sborníku je stať School Libraries as laboratories for Critical Thinking, který zpracovala Božena Blažková s Pat Bloem. Autorský výtisk této publikace předala předsedkyně KDK SKIP do fondu Národní knihovny.

    Databanka
    byla přemístěna do Městské knihovny v Praze. Na webových stránkách budou zveřejněny informace, jak lze do Databanky přispívat a jak z ní lze čerpat.
    Při vyhlášení dalšího ročníku projektu Kde končí svět bude zapotřebí více se zaměřit i na činnost poradenskou a metodickou.

    Činnost v regionech

    Je zapotřebí poděkovat všem zástupcům regionálních Klubek za jejich práci. Kromě náročných aktivit ve vlastních knihovnách dobrovolně organizují akce pro kolegy z nejširšího okolí. Patří jim stejný dík jako knihovnám, které garantují celostátní aktivity.

    PRAHA:

    V květnu bylo konečně ustaveno sedmi zakládajícími členkami pražské klubko, které se ujalo klubové Databanky.
    Společnou akcí byl projekt Děti dětem, kdy dětští čtenáři vyráběli svým nemocným a postiženým kamarádům drobné dárky. V ústřední knihovně MKP proběhla 2x úspěšně Noc s Andersenem.
    Do projektu Kde končí svět byla zařazena celoměstská literární soutěž "Praha mýma očima".Z vítězných literárních prací byl sestaven sborníček nejlepších prací.

    STŘEDNÍ ČECHY:

    Středočeské klubko se rozrostlo o členy z Mladé Boleslavi, Litoměřic, Štětí a Roudnice nad Labem. Byla zorganizována beseda s psycholožkou z Pedagogicko-psychologické poradny. Podzimní schůzka byla spojena s exkursí v MěK Čelákovice a vyhodnocením projektu Kde končí svět. Prezentace se zúčastnilo 6 knihoven :
    MěK Kutná Hora - I malý čin je víc než pouhé řeči - Album fotografií a dětských prací z oblasti dětského čtenářství.
    MěK Kolín - Videokazeta ukázek z besed pro žáky ZŠ a z besedy se spisovatelkou J.Tomanovou.
    OK Litoměřice - Pověsti našeho kraje - Literární a výtvarná soutěž.
    MK Štětí - Ilustrace k mé oblíbené knize - Výtvarná soutěž. Fotoalbum z vernisáže.
    MK Roudnice n/L - Můj rodný kraj - Literární soutěž. Album s fotografiemi, literárními pracemi a novinovými články.
    MK Čelákovice - Fotodokumentace a videokazeta z vyhodnocení literární soutěže.

    VÝCHODNÍ ČECHY

    Klubko spolupracuje na dvou významných celostátních aktivitách - knihovnickém týdnu v Sobotce a jičínské dílně.
    Do projektu Kde končí svět se přihlásilo 24 knihoven. Z této oblasti pocházejí výborné nápady jako je např. Čteme všichni, vypráví jen někdo - Měk Jičín a Turnov, ke kterým se připojila Měk Vysoké Mýto
    Jsem jiný, liším se - SOS - Měk Nová Paka
    Pořady s loutkami a řezbami panovníků z Měk Rychnov n/K
    a nelze opominout ani knížku Slovník abstraktních pojmů, který vydala Měk Police nad Metují - slovník je možné si objednat !!!
    Po stopách osobností našeho města se vydala Měk v Litomyšli
    Eva Kordová z Měk Turnov připravila program Zpíváme si s knížkou. Neměli bychom zapomínat, že i nápad na maskota KDK SKIP - Librosaura pochází z tohoto regionu.
    Následné regionální přehlídky se zúčastnilo 5 knihoven se 6 aktivitami. V pořadu se také představily dva knihovnické časopisy vydávané dětmi "Hlásný trouba"- Měk Náchod a "Turnovský granátek" - MěK Turnov. Součástí přehlídky byla i výstava výtvarných a literárních prací včetně dokumentace, která byla k vidění celý měsíc na pobočce OK Hradec Králové.

    PŘÍBRAMSKO - PLZEŇSKO

    Klubko trochu stagnuje vzhledem k mateřské dovolené "duše klubka a projektu" Helenky Šlesingerové.
    V Plzni se díky Heleně uskutečnila v rámci projektu Kde končí svět literární soutěž a byl vydán sborníček vítězných prací.
    V Dobříši byl projekt zaměřen systematickou spolupráci školy a knihovny v oblasti dětského čtenářství. Projekt přináší své první výsledky, k jedné oslovené třídě se postupně přidávaly další.Byla zorganizována velká společná čtenářská dílna pro děti ze 3. a 4.tříd, kde každý z účastníků sdělil své dojmy z nejmilejší knížky. Z 35 dětí, jež poslaly příspěvky, bylo 7 dětí pasováno na Rytíře krásného slova. Slavnostní formulka pasování zazněla z úst nejpovolanějších - z úst spisovatele PhDr. Vladimíra Hulpacha.

    JIŽNÍ ČECHY

    Klubko zorganizovalo velmi podnětný seminář Počítače v dětském oddělení, který byl spojen s exkurzí v SVK České Budějovice. Účastníci se mohli seznámit nejen se zajímavými stránkami na Internetu pro děti, ale i se současnou produkcí Multimediálních encyklopedií na CD-ROM.
    Do projektu Kde končí svět bylo přihlášeno 11 aktivit z 9 knihoven. Na regionální přehlídce se knihovny prezentovaly rozmanitými formami - sborníčky dětských prací, dětskými časopisy i videokazetou.
    Velice zajímavý byl i projekt Co víš o Evropě realizovaný v MěK Český Krumlov. Akce zaměřené na jednotlivé země Evropy obsahují soutěže, kvizy, výstavy i literární besedy. Podrobnou dokumentace a náměty by bylo vhodné zpracovat tak, aby je mohly využít i ostatní knihovny.

    SEVERNÍ MORAVA

    Severomoravské klubko úzce spolupracuje s Jihomoravským. Jarní setkání se tedy uskutečnilo dětském oddělení Knihovny B-B.Buchlovana v Uherském Hradišti. Účastnice z dětských oddělení celé Moravy se zaměřily ve svém jednání na aktuální možnosti tvorby grantů a problematiku dětského čtenářství. Podzimní setkání se konalo ve Vratimově a bylo zaměřeno oblast dramatické výchovy jako jedné z cest ke čtenářství.
    Do projektu Kde končí svět se přihlásilo celkem 11 knihoven. Proběhla regionální přehlídka. Za jednu z nejzajímavějších aktivit je možno považovat spolupráci se Sdružením pro multietnické soužití. Společně byly organizovány tvůrčí dílny s názvem Kosovo. Pracovnice sdružení přiblížily dětským čtenářům nejen život kosovských dětí, ale hovořily s nimi i o rasismu a předsudcích. Součástí dílny byly i hry, výtvarný projev, výstava Kresby kosovských dětí a prodej pohlednic s tématikou Kosova. V severomoravských knihovnách proběhlo celkem 15 dílen za účasti 455 dětí
    .

    JIŽNÍ MORAVA

    Semináře Knihovna otevřená všem dětem a Problematika čtenářství dyslektických dětí byly organizovány pro účastníky z celé Moravy.
    Společně se studiem Labyrint byla uskutečněna dílna dramatické výchovy.
    Zajímavé bylo i téma dalšího semináře Informační výchova ve školních a veřejných knihovnách.
    Dále se zde uskutečnily 2 společné porady členek KDK SKIP a pracovníků dětských oddělení knihoven regionu.
    Projektu Kde končí svět se zúčastnilo celkem 10 knihoven s projekty zaměřenými na literární, výtvarné a čtenářské soutěže.
    Velmi aktivně zde působí dětské oddělení Knihovny B.B.Buchlovana v Uherském Hradišti, které kromě literární soutěže a vydání sborníčku jako první uspořádalo Noc s Andersenem.

    Bobina B l a ž k o v á předsedkyně KDK
    Zlata H o u š k o v á tajemník KDK

    04.02.2003


Zpět na KDK